Reportáž z pochodu za samostatné Slovensko 2016

15. marca. 2016 o 22:28 | Kategória: Akcie, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Reportáž z pochodu za samostatné Slovensko 2016

DSCF3040Tento krát sme ako dejisko pre Pochod za samostatné Slovensko vybrali Nitru. Už tradičné podujatie sme tento rok poňali trochu netradičnejšie. Zmena je život a tak sme sa stretli v matke slovenských miest, v Nitre. Nitra nebola vybraná náhodou. Toto mesto je v súčasnosti i sídlom Slovenskej pospolitosti a i miestom posledného odpočinku nášho prvého a jediného prezidenta Jozefa Tisa. Pán prezident spočíva v hrobke pod nitrianskym hradom.

Aktivisti a členovia SP sa začali stretávať na Svätoplukovom námestí už od obeda. V našom boji za samostatné Slovensko nás tento rok prišli podporiť aj naši kamaráti zo zahraničia. Z Maďarska prišli delegácie z organizácií Magyar nemzeti arcvonal a Pax hungarica a z Českej republiky iniciatíva Autonom CZ. O 14:00 sa akcia začala. Na naše prekvapenie sa po námestí začali ozývať rôzne cirkusantské piesne, či smiech. Zodpovední za to boli antifašisti, ktorí sa schovávali na terase budovy Andreja Bagara. Paradoxne ale dosiahli to, že na naše zhromaždenie prilákali ešte väačší počet ľudí, nakoľko hlasná hudba zaujala ľudí a tí sa následne prišli pozrieť na to, čo sa deje. Títo ľudia potom ostali a počúvali naše prejavy a tlieskali. Týmto by sme chceli „antifašistom“ poďakovať za spoluprácu. Vďaka nim sme prilákali na naše zhromaždenie obyčajných ľudí, nie len aktivistov.

 
Ako prvý s príhovorom vystúpil Dominik Březný z Autonom CZ, ktorý rozprával o aktuálnej politickej situácii u nás i v Českej republike. Nasledoval pozdrav od Jozefa Repku, ktorý sa bohužiaľ nemohol osobne zúčastniť na demonštrácii. Nasledoval príhovor, ktorý za maďarskú delegáciu predniesol János Lantos, ktorý poukazoval hlavne na to, že Maďari a Slováci nie sú nepriatelia a v spoločnom boji za oslobodenie národov by sme mali postupovať spolu, pretože nás spája omnoho viac vecí, ako si mnohí myslia. Posledný príhovor predniesol Jakub Hromoslav Škrabák, vodca SP. Vo svojom príhovore osvetlil prítomným aj to, prečo Slovensko nie je samostatné. Ostro kritizoval to, že niektorí „národovci“ zapredali svoje presvedčenie a odkaz 14. Marca 1939 a vymenili ho za poslanecké fleky, či funkcie. V závere vyzdvihol potrebu spolupráce európskych nacionalistov a ostro odsúdil americký, či ruský imperializmus, ktorý je podľa neho hlavným vinníkom vojen.

 
Po príhovorovej časti nasledoval sprievod mestom. Účastníci sa zoradili do sprievodu na čele ktorého niesli transparent s heslom „Chcene späť samostatné Slovensko“. Počas celého pochodu demonštranti vytrvalo a razantne skandovali heslá až do vykričania hlasiviek. Za toto im patrí veľká vďaka. Musíme vyzdvihnúť aj dobru disciplínu a super atmosféru, ktorá počas pochodu panovala. Počas pochodu nám ľudia mávali a zdravili nás. Napriek malému počtu demonštrantov nás ale bolo počuť v meste viac, ako keď nás je zvyčajne tri krát toľko.

 
Asi dva dni pred samotnou akciou sa na sociálnej sieti Facebook rozbehla diskreditačná kampaň, ktorá mala za cieľ odradiť národovcov zúčastniť sa na akcii. Objavili sa informácie, že Pochod za samostatné Slovensko organizujú americké mimovládky a že je to iba provokácia a pochod sa ani neuskutoční. Tieto doslova idiotské informácie najviac šírili stránky kotlebovej politickej strany. Mysleli sme si, že ide o provokáciu jednotlivcov, no na naše prekvapenie aj samotná strana sa oficiálne dištancovala od oslavy vzniku samostatného Slovenského štátu. Prečo to spravili nevedno. Opýtajte sa ich.

Napriek očierňovaniu sme ale akciu zorganizovali a sme radi, že ju podporilo i veľa aktivistov, ktorí nemajú v hlave vákuum a rozmýšľajú vlastnou hlavou. To, že nás bolo málo nám vôbec nevadí. Vždy záležalo na kvalite, nie na kvantite. My sme si, na rozdiel od šíriteľov týchto bludov, dôstojne uctili vznik samostatného Slovenska. Uctili sme si ho podľa nás tým najlepším spôsobom – aktívnym bojom za samostatné Slovensko.


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: