Deň cti v Budapešti

15. februára. 2016 o 19:03 | Kategória: Akcie, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Deň cti v Budapešti

DSCF2254Po dlhej dobe smerovali naše kroky na juh. No nie na juh Slovenska ale až do Maďarska. Prijali sme pozvanie od spriatelenej organizácie Magyar nemzeti arcvonal a v sobotu 13. februára sme sa zúčastnili tradičnejspomienky, ktorú sami nazývajú Deň cti.
Samotná spomienková slávnosť sa odohrávala v priestoroch budapeštianskeho hradu pod sochou svätého Jána Kapistránskeho. Čoskoro sa malé námestie zaplnilo členmi rôznych maďarských organizácii, nacionalistov v historických rovnošatách no takisto aj bežnými občanmi či rodinami s deťmi. V dave zaviali aj naše vlajky a z pódia zaznel aj prejav Vodcu SP Jakuba Škrabáka. Pred zúčastnenými vyzdvihol bojovnosť a odhodlanie vojakov, dobrovoľníkov, študentov a ostatných obyvateľov Budapešti, ktorý sa v týchto priestoroch bránili pred terorom postupujúcej červenej armády. Vo svojich slovách taktiež kritizoval šovinizmus, ktorý je ešte stále živý a spôsobuje nevraživosť medzi bratskými národmi, pretože nacionalizmus nie je nenávisť ale láska k svojeti. Toto si musia uvedomiť mnohí zaslepení v národnom hnutí aj u nás. Po vystúpení všetkých rečníkov nasledovalo kladenie vencov a uctenie si pamiatky padlých hrdinov. Celá spomienka bola popretkávaná reprodukovanými dobovými piesňami, ktoré vhodne dopĺňali atmosféru. Nakoniec musíme vyzdvihnúť vysokú úroveň usporiadania slávnosti. Vlajkosláva, samotný program, disciplína účastníkov, práca usporiadateľov, žiaden alkohol či zapálené cigarety veľmi zapôsobili na každého kto sa na námestí nachádzal.
Po oficiálnom skončení spomienkovej slávnosti sme boli pozvaný mladými bojovníkmi z Pax Hungarica na malú prechádzku historickou Budapešťou zakončenú diskusným posedením kde sme preberali témy ďalšej spolupráce.


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: