Výstup na Poludnicu

15. júl. 2015 o 13:00 | Kategória: TK Plesnivec | Komentáre vypnuté na Výstup na Poludnicu

IMG_2481Po štvrtkovom výstupe na Ostrý Roháč sme si na nedeľu 12.7.2015 vybrali nenáročnú túru na krásny vyhliadkový vrch menom Poludnica. Tento bralnatý vrch s nadmorskom výškou 1549 m je vidieť takmer odvšadiaľ na Liptove. Na vrchol Poludnice sa možno dostať z viacerých miest – Iľanovo, Závažná Poruba, Liptovský Ján. My sme si vybrali trasu z Jánskej doliny.

Výstup začíname pri lyžiarskom stredisku Javorovica pomerne zhurta. Prvý úsek trasy nás vedie po strmej zjazdovke, ktorá nám mierne vyrazí dych, no v chládku stromov sa kráča celkom príjemne. Po krátkej chvíli však chládok mizne a zjazdovka sa zdá ešte strmšia. Slnko páli a my stúpame stále vyššie. Cesta hore zjazdovkou zaberie pomalším tempom maximálne polhodinku. Už z vrcholu zjazdovky sa nám však naskytne nádherný výhľad na Západné Tatry a Kriváň – náš národný symbol.

Po krátkom vynadívaní veľmi ochotne pred slnkom ustupujeme do lesa, prechádzame úzkym chodníčkom pomedzi stromy, postupne sa chodník rozširuje a kľukatí sa horou.

Po nejakom čase sa z lesa vystupujeme na trávnatú plochu a sme na polceste, víta nás sedlo Rakytovica (1080 m). Tu sa nachádza široká lúka, v tomto období plná farieb v podobe lúčnych kvetov. Výhľady sú z tejto výšky opäť o niečo krajšie. Takisto už môžeme vidieť vrchol Poludnice.

Motivovaní tým, že to už nemôže byť ďaleko, pokračujeme ďalej. Stúpame zo sedla opäť hore, po skalnatejších chodníčkoch. Výhodou v slnečných dňoch je, že väčšina trasy na vrchol vedie cez horu, preto sme chránení pred priamymi lúčmi slnka a výstup je príjemnejší. Sem tam však stromy zmiznú a môžeme si užiť krásne výhliadky. V tejto časti výstupu vedie chodník popri Jaskyni pod Poludnicou, ktorá poskytne osvieženie v podobe chladného vzduchu. Na vrchol to od tohto miesta už nie je ďaleko. Chodník je tu pomerne strmý a treba si dávať pozor na konáre stromov, ktorými je popretkávaný. Cestou môžeme vidieť skalnaté bralá Poludnice a obdivovať ich majestátnosť.

Na vrchol prichádzame cca po dvoch hodinách výstupu. Vrchol tvorí šíra trávnatá plocha, na ktorej je dostatok miesta pre načerpanie síl a pokochanie sa krásnou krajinou.

Výhľad z Poludnice naozaj stojí za to. Ako na dlani máme Podtatranskú kotlinu, pred sebou môžeme vidieť Západné Tatry, napravo sa týči mohutný Kriváň a ďalšie vrcholy Vysokých Tatier. Pri pohľade vľavo môžeme vidieť Chočské vrchy na čele s Veľkým Chočom. Pod nohami sa nám rozpriestiera Liptovský Mikuláš, liptovské dedinky, no vidíme odtiaľto do široka-ďaleka. Keď vybehneme hore po trávnatej lúčke za smrekový porast, môžeme vidieť hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Vidíme Sinú, Bôr, Poľanu, Chopok, Ďumbier a iné. V diaľke môžeme zazrieť aj ospevovanú Kráľovu Hoľu. Na samotnej Poludnici sa to hemží hmyzom a je celá posiata kvetmi, takže je to tu naozaj živé.

Po dlhom kochaní sa prírodou sme sa rozhodli pre rovnakú trasu na zostup, akou sme vyšli hore. Čo sa týka zostupu, ten bol oproti výstupu rýchlejší. Na niektorých miestach sme zvolili rýchlejšie tempo, takže sa nám podarilo dostať k Javorovici za cca hodinu a štvrť.

Výstup na Poludnicu určite všetkým odporúčame, najmä v slnečných bezoblačných dňoch stojí výhľad za to. Na niektorých miestach je túra pomerne náročná, keďže nás čakalo 800 metrové prevýšenie. No cestou na vrchol sme stretli mnoho ľudí, či už rodiny s deťmi, dôchodcov, dokonca psy. Takže túra je to vhodná pre každého. Až sa raz na Poludnicu vyberiete, určite sa budete chcieť na to čarovné miesto opäť vrátiť!

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: