Po dlhej zime opäť na horách – výstup na Sinú

25. mája. 2015 o 17:28 | Kategória: TK Plesnivec | Komentáre vypnuté na Po dlhej zime opäť na horách – výstup na Sinú

Plesnivec-logo4Po dlhej zimnej prestávke sme sa opäť rozhodli navštíviť a pozrieť si naše najväčšie slovenské bohatstvo – naše hory. V nedeľu 17.5. 2015 sme sa vybrali na túru na jeden z najviditeľnejších, no pritom najmenej známych vrchov Nízkych Tatier – Siná. Podľa ľudí, čo absolvovali túru na Sinú ide o jeden z najkrajších vrchov Nizkych Tatier, nakoľko vo výhľade z vrcholu nebránia žiadne iné kopce.

Začiatok túry sme si naplánovali už o 7. hodine ráno z parkoviska pred Demänovskou jaskyňou slobody, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 860 m.n.m. Po chvíľke chôdze po asfaltovej ceste smerom na hotel Repiská sa objavili prvé žlté značky, ktoré signalizovali trasu k nášmu cieľu. Vchod do lesa a začiatok chodníka spevádzal číry potôčik, ktorý nám neskôr križoval a mierne sťažoval cestu. Les bol pokojný, ozýval sa len štebot vtákov a zurčanie vody, prebúdzajúca sa príroda. Cestou sme mali možnosť vidieť aj prácu „lesného lekára“ ďatľa.

siná3

Po približne hodine cesty sme sa dostali na rázcestie, kde sa chodník rozdeľoval smerom na Poľanu (vľavo) alebo k nášmu cieľu na Sinú (vpravo). Po malom občerstvení nás nepríjemný studený vietor popohnal dopredu, ako ináč doprava. Cestou sa nám naskytol krásny výhľad na Chopok, Ďumbier a Chabenec zo skalných výstupkov popri chodníku.

Pred 9. hodinou sme už boli na vrchole v nadmorskej výške 1560 m (turistický sprievodca uvádza čas výstupu 2:30 h). Vo výhľade nám však mierne prekážala zvýšená oblačnosť, ktorá nás postupne obkľúčila. Za priaznivého počasia je z vrchu nádherný výhľad smerom na sever, na všetky dediny v okolí Liptovskej Mary, od Ružomberka až po sídlisko Podbreziny v Liptovskom Mikuláši a smerom na juh na takmer všetky končiare Nízkych Tatier. V zátišiach bolo možno vidieť ešte zvyšky snehu z tohtoročnej dlhej zimy.

Na vrchol sa po chvíľke dostavili ďalší turisti a my sme sa po krátkom občerstvení vydali naspäť, keďže sa začala zvyšovať oblačnosť a nechceli sme riskovať, že nás pri zostupe zastihne dážď. Z časových dôvodov sme sa nakoniec rozhodli skrátiť si cestu mimo značkovaného chodníka po zvážnici po ťažbe dreva, kde sme následne vyšli pri hoteli Repiská.

Túra na Sinú patrí medzi menej náročné a zvládne ju takmer každý, rozhodne ju odporúčame ako túru na rozbeh sezóny.

Nakoniec sme sa s dobrým pocitom v srdci a hlavne v nohách rozišli v bratskom duchu, a veríme, že sa čoskoro opäť stretneme a strávime takýmto príjemným spôsobom voľný čas v našich krásnych horách – na najkrajšom mieste na svete.

MO SP Sever


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: