Mikuláš Štefan Ferienčík – Jedlovský učiteľ

24. marca. 2015 o 10:25 | Kategória: Slovenská kniha... | Komentáre vypnuté na Mikuláš Štefan Ferienčík – Jedlovský učiteľ

učiteľ2Dej   novely   „Jedlovský   učiteľ“   sa odohráva  v  polovici 19-teho storočia v malej považskej dedinke Jedlová. Do tejto    dedinky    prichádza    Bohdan Vesnický, mladík zo zemianskeho rodu, ktorého   však   jeho   otec   aj   bratia odvrhli.   Bohdan   je   totiž   slovenský vlastenec, ale jeho zemianska rodina sú odrodilci,   ktorý   sa   k   slovenskému národu  nepriznávajú.   Bohdan  príjme miesto   učiteľa   v   Jedlovej   a   toto povolanie berie ako skutočné poslanie. „Učiteľ je dušou národa, bez učiteľov ráznych, svedomitých nie je možné, aby sa dvíhal národ (Ferienčík, 1899).

Jedlová je zanedbaná dedina, kde nieto poriadnej školy ani poriadnych mravov. Pomyselným centrom všetkých neduhov a morálnych pokleskov je miestna krčma, ktorú má v prenájme žid Izák. Sedliaci neustále popíjajú v krčme, aj keď vedia, že na ich alkoholizme bohatne Izák, čo vyjadrujú vo vete: Nielen všetok náš zárobok, ale aj náš majetok ide k nemu“ (Ferienčík, 1899). Bohdan Vesnický vidí východisko v založení spolku miernosti, do ktorého vstúpi takmer celá dedina. Ďalšími učiteľovými úspechmi sú založenie čitateľského spolku, založenie knižnice či postavenie novej školy. V dedine zakladá aj hospodársky spolok, aby si ľudia v prípade núdze, nemuseli požičiavať za nesvedomitý úrok u žida. Takto sa stal veľmi obľúbený medzi obyvateľmi, no nenávidený u žida Izáka, ktorému výrazne poklesli zárobky. Izák spolu s miestnym maďarónskym zemepánom spriadajú plány, ako by sa nového učiteľa zbavili a ním založené spolky rozpustili. Najskôr sa snažia učiteľa podplatiť, potom to skúšajú intrigami a vyhrážkami, no jedlovský učiteľ je neoblomný. Do toho prichádza revolúcia roku 1848-49 a učiteľ Bohdan Vesnický musí utiecť z Jedlovej, lebo maďarskí šovinisti vešajú slovenských vlastencov. V tejto časti novely Mikuláš Štefan Ferienčík uplatnil aj vlastnú skúsenosť, keďže bol v časoch revolúcie kapitánom slovenských dobrovoľníkov. Po porážke Maďarov sa vráti učiteľ Bohdan Vesnický do Jedlovej. Krčmár Izák z dediny odíde, rovnako aj maďarónsky zemepán. Na konci novely sa Bohdan Vesnický nielen šťastne ožení, ale sa aj uzmieri s otcom, ktorý tiež prijal slovenské vlastenecké cítenie.

 

Miloslav Štítovský


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: