Nesúhlasíš?! Pôjdeš „dole“!

20. novembra. 2014 o 13:46 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Nesúhlasíš?! Pôjdeš „dole“!

sachEšte minulý týždeň som mala v pláne napísať článok realityshow slovenského parlamentu, ale…

…v poslednom čase sa akosi nestačím čudovať, čo sa to v bývalom východnom bloku deje. Ukrajina, Maďarsko, Čechy a Slovensko – vo všetkých týchto štátoch sa dejú prapodivné veci. Začalo to na Ukrajine, kde teraz zúri občianska vojna. Kto na koho útočí, nie je jasné nikomu, prečo sa vlastne bojuje, nie je jasné nikomu a čo má z toho vyplynúť pre Ukrajinu tiež nikto nevie. V Maďarsku sa mládež a pospolitý ľud vzbúril a vyšiel do ulíc, pretože (ako povedali v médiách) nesúhlasili s tým, aby Orbán zdanil internet. V dnešnom svete, kde sa platí daň zo všetkého, v krajine, kde je veľa iných problémov, ktoré bežný ľud trápia, trochu čudný dôvod na masové protesty. Nemyslíte? V Čechách masový protest proti prezidentovi Zemanovi s heslami typu „Miloše do koše“ vo chvíli, keď okolo neho stoja prezidenti ďalších štyroch krajín?! Niečo nie je v poriadku. Už len preto, lebo Miloš Zeman je prvým prezidentom zvoleným v Českej republike priamou voľbou. A potom, Česi museli vedieť, komu dávajú svoj hlas vo voľbách, pretože tento človek sa nezmenil. Jeho vyjadrovanie, spôsob života a reprezentatívnosť typu „z krčmy na hrad“ ho charakterizovali v časoch, keď bol premiérom a v prezidentskej kampani sa nezdalo, že by sa jeho správanie zmenilo. Napriek tomu vyhral, tak aké červené karty pre neho??? Nechcem tým povedať, že národ nemá právo vyjadriť svoju nespokojnosť aj s politikmi, ktorých si priamo zvolia, ale vyčítať Milošovi Zemanovi jeho vulgárne správanie a prejavy mocenskej nadradenosti mi príde smiešne, pretože taký vždy bol a takého ho ľudia volili. Navyše vypískať vlastného prezidenta na spomienkovej slávnosti, obhádzať ho vajíčkami vo chvíli, keď okolo neho stoja prezidenti ďalších štyroch krajín, pričom sa nejakým tým vajcom ušlo aj jednému z nich, je naozaj primitívne, úzkoprsé a zvláštne. Ale vráťme sa späť na Slovensko.

V poslednom čase nás médiá, politici, raperi a iní zabávali situáciou okolo piešťanskej nemocnice a nákupu predraženého CT prístroja pre ňu. Začal sa hon na čarodejnice – padla ministerka zdravotníctva Zvolenská, podpredsedníčka národnej rady Zmajkovičová a celá dozorná rada; Ego sa dokázal zhovädiť sám. Zvolenskú vystriedal Čislák – prašť jak uhoď – jedna banda, pohoršenia hodné. Opozícii to bolo málo, žiadala hlavu Pavla Pašku, čo by šedej eminencie zdravotníckych obchodov zhruba tak 15 rokov. Čo sa stalo to sa stalo – nikto nevie – Paška sa vzdal funkcie a prekvapivo aj poslaneckého mandátu (nevídané) a zrazu nestačilo ani to. Žiada sa hlava Fica a v podstate pád celej vlády, ohlasujú sa protesty, zhromaždenia, kladú sa podmienky a požiadavky ako v novembri 1989. A na čele tohto humbuku stojí čudná trojka – Lipšic, Hlina, Matovič! O Danielovi Lipšicovi som nikdy nemala vysokú mienku, ale že klesne tak hlboko a dá sa dokopy s ľuďmi, ktorých správanie je prinajmenšom zvláštne, to ma fakt dostalo…

A tak som začala trocha premýšľať, čo majú tieto štyri krajiny spoločné, že sa tu začína pochodovať a búrať niečo, čo síce nefunguje, ale nefunguje to už 25 rokov. Nefunguje to od „nežnej“, kedy sme štrngali kľúčmi za lepšiu budúcnosť až sme si vyštrngali to, čo máme dnes. Neudialo sa nič zvláštne, nič, čo by mohlo tento národ prekvapiť. Udiali sa horšie veci a národ „nepovstal“. Stačí spomenúť spis Gorila a následné mlčanie okolo neho.

A viete, čo majú tieto krajiny a ich hlavní predstavitelia spoločné? Nesúhlas s názorom Spojených štátov a Európskej únie. Začalo to na Ukrajine, kde sa Janukovič nevedel rozhodnúť, či podpísať zmluvu s EÚ alebo Ruskom. Nerozhodol sa do termínu, ktorý mu stanovila únia a „občianska vojna“ bola na svete. V EÚ sa potom začali bezhlavo prijímať sankcie voči ruským okupantom a agresorom na Ukrajine. Prijímala ich EÚ na „návrhy“ Spojených štátov. No a v tých ďalších troch maličkých krajinách – Maďarsku, Česku a Slovensku – si ich hlavný predstavitelia dovolili povedať, že so sankciami nesúhlasia, dokonca si dovolili v rámci pudu sebazáchovy neprijať tie, ktoré poškodzovali národno-štátne záujmy ich krajín.

Nezastávam sa Rusov, lebo do diania až tak nevidím, nezastávam sa Maďarov ani Čechov, nie sú to krajiny v ktorých žijem a nezastávam sa ani Fica a jeho vlády, pretože nesúhlasím s tým, čo sa deje v tejto krajine. Ale aby sa postavili na tribúnu traja čudáci a žiadali pád vlády za veci, ktoré sa dejú 25 rokov a ktorých sú oni sami súčasťou, je neuveriteľné. Nevychádza mi z toho nič iné, len to, že zasa ťahá za nitky niekto, komu nie sú pohodlné názory vrcholových predstaviteľov uvedených krajín a s tým spojené ich smerovanie. Nie sme to my, pospolitý ľud, kto sa snaží zhodiť nefungujúci systém. Sú to USA a EÚ, ktorým nehrajú do kariet rozhodnutia našich vládnych predstaviteľov. Čo z toho ale nakoniec bude, na to si musíme počkať. Musíme sa nechať prekvapiť…

 

Tea Nachtigal


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: