Postkomunistické zmeny nás nesmú nechať chladnými

8. novembra. 2014 o 21:56 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Postkomunistické zmeny nás nesmú nechať chladnými

17-novO pár dní si u nás pripomenieme 25. výročie „Nežnej revolúcie“. Za tých 25 rokov na Slovensku prebehlo veľa zmien. (Alebo  ani  nie?)   Či  to  boli zmeny pozitívne alebo negatívne, nechám na uváženie čitateľa. Tak isto nechám na uváženie čitateľa, čo sa vôbec zmenilo. Často počúvame od rôznych analytikov, akou veľkou výhodou je, že môžeme bez obmedzenia   cestovať   za   hranice republiky, že máme slobodu podnikania, slobodu prejavu, že máme Euro…

Fakt je, že za hranice republiky môžeme cestovať bez obmedzenia. Jediným obmedzením je výška nášho konta. Toto obmedzenie je však dostatočné na to, aby veľká väčšina obyvateľov Slovenska ostávala doma, pretože na zahraničnú dovolenku jednoducho nemá financie.

Môžeme slobodne podnikať, ale podmienky pre drobných živnostníkov sú tak mizerné, že slobodne podnikajú len tí, ktorí si to môžu finančne dovoliť, drobný živnostník má často zo svojho slobodného podnikania len samé dlhy, exekúcie a boj o každodenné prežitie. Napriek tomu sa trápi, len aby nežil na trovy štátu, aby nepadol do takzvanej skupiny dlhodobo nezamestnaných…

Máme slobodu prejavu, faktom je, že je nám to k ničomu. Najčastejšie sa môžeme slobodne prejaviť s priateľmi pri posedení, pretože ak sa prejavíme inde, hneď na nás lietajú trestné oznámenia za ohováranie, osočovanie, poškodzovanie dobrého mena, sme označení za nacistov, rasistov, fašistov… Mašinéria dokazovania pravdivosti slobodného prejavu je tak obmedzená, že bežný človek nemá šancu svoje tvrdenia obhájiť a je nakoniec rád, že za svoj slobodný prejav nemusel zaplatiť pokutu, odškodné alebo nešiel sedieť.

Tešíme sa z toho, že máme Euro, ktorým sa dá platiť aj za hranicami štátu a teda že neprichádzame o peniaze pre zlý kurz a podobne. Je fajn, že sa týmto platidlom dá platiť v krajinách, kde sa bežný smrteľník zo Slovenska nikdy nedostane, lebo na to nemá. Možno keby na to mal, zistil by, že tovar, na ktorý tu ledva zarobí, je za hranicami o niečo lacnejší. Ale keďže má čo robiť, aby vôbec vyžil z peňazí, ktoré za poctivú prácu na Slovensku dostane, nikdy na túto skutočnosť nepríde.

Neviem, nie som ekonóm a možno Euro ako globálne platidlo je hodnotná mena, ale to by sme nemohli žiť na Slovensku, aby sme tento názor zdieľali. U nás totižto Euro ako mena nemá absolútne žiadnu hodnotu. Platíme touto menou päť rokov a vidíme to pri každodennom bežnom nákupe či rozmýšľaní, akú sumu si vyberieme z bankomatu, aby sme peniaze rýchlo neprehajdákali. Kým pred rokom 2009 sme rozmýšľali, či si vyberieme z bankomatu 100, 200 alebo 500 korún, dnes naše úvahy obsahujú skôr sumy 20, 30, 50 alebo viac Euro. Pritom suma 20 Euro je v prepočte na Slovenské koruny vyššia ako tá, ktorú sme pred rokom 2009 považovali takmer za najvyššiu možnú. Bolo že to rečí o tom, ako sa prechodom na Euro nič nezmení!!! Prešlo len pár rokov a už počúvame, že nemáme prepočítavať, pretože sa to nedá porovnať. No to je fakt, pretože kým pred rokom 2009 sme za 500 korún odchádzali z obchodu s plným nákupným vozíkom, dnes si za 20 Euro nesieme v ruke jednu poloprázdnu igelitovú tašku (mimochodom z ekologických dôvodov už spoplatnenú). To že na západe dostanete bezplatne ekologické papierové vrecia na nákup, k nám ešte nedorazilo. Ak sa chcete u nás správať ekologicky, musíte si ekologickú papierovú tašku zakúpiť samozrejme za vyššiu sumu, ako je suma neekologickej igelitky.

Tak poďme teda spolu osláviť výročie „nežnej“, aby všetci videli, akí sme šťastní a spokojní, pretože to, čo sa podarilo pred 25 rokmi zmeniť našim rodičom určite stálo za to. Škoda, že sa im nepodarilo zmeniť aj obsadenie Slovenského parlamentu!!!

 

 Tea Nachtigal


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: