Počítačová bezpečnosť – systémová ochrana súborov

1. november. 2014 o 9:06 | Kategória: Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Počítačová bezpečnosť – systémová ochrana súborov

unnamed Boj proti systému nie je len organizácia protestných akcií, či zúčastňovanie sa demonštrácii, ale i písanie článkov, zhromažďovanie a následné zdieľanie rôznych informácii, fotiek a podobného obsahu. Preto tak, ako sa na uliciach bránime zovretými pästami, musíme brániť aj svoj virtuálny svet pred útokmi z internetu.

Pripravil som zopár recenzii na programy, ktoré osobne používam na ochranu údajov alebo na znehodnotenie obsahu, ktorý by sa nemal dostať do rúk systémových kolaborantov.

Tento článok- návod obsahuje názvy programov, ktoré sú voľne dostupné na každom lepšom úložisku súborov. Určite poznáte mnohé podobné programy, no toto je môj výber, ktorý považujem za najvhodnejší.

 

MALWAREBYTES ANTI-MALWARE

Program, ktorý odstraňuje z počítača škodlivý obsah typu spyware.

Spyware je v podstate špionážny program, ktorý hackeri využívajú pre získanie plnej kontroly nad vaším PC bez vášho vedomia, číže ak napríklad nakupujete cez internet a platíte on-line prevodom, je tu veľká šanca, že váš pin a číslo karty poslúži niekomu ďalšiemu na jeho nákup.

Spyware sa radí medzi takzvané trojské kone, ktoré napádajú operačný systém zvnútra. Najhoršia verzia spyware vírusu sú takzvané droppery, ktoré využívajú slabín operačného systému a vypúšťajú do siete pravidelne škodlivý obsah, čo má za následok nie len spomalenie počítača, ale hlavne absolútnu stratu kontroly nad počítačom a odcudzenie často citlivých dokumentov. Dobrou prevenciu pred trojskými koňmi je najmä sťahovanie len zo zabezpečených stránok, ktoré poznáte. Najviac trojských koňov sa do PC dostáva pomocou peer-to-peer klientov, ktoré umožňujú podeliť sa o rôzny obsah po internetovej sieti z jedného a viac počítačov do iného počítača.

 

AD BLOCK

Ad Block je zásuvný modul použiteľní iba v prehliadači Google Chrome.

Blokuje reklamu, čím nie len spríjemňuje život, no zároveň s reklamou blokuje aj škodlivý obsah ktorý sa na stránkach nachádza. Ide hlavne o zahraničné stránky, ktoré sa tvária ako e-shop alebo vyššie spomínané peer-to-peer klientove vyhľadávače súborov.

Tieto stránky vznikajú len za účelom nainfikovania čo najväčšieho počtu počítačov a počítačových sietí.

Program Ad Block je dobrou prevenciou pred malware, spyware.

 

FilleZilla

Program určený na vytvorenie bezplatného hostovania súborov priamo na vašom počítači.

FilleZilla vytvára virtuálny priestor na zabezpečenej sieti vhodný pre prenášanie citlivých údajov

( v prípade že sa v počítači nenachádza žiadny spyware program).

Ovláda sa jednoducho cez akéhokoľvek FTP klienta a pripojiť sa naň môže ktokoľvek komu dáte práva.

 

HDD LOW LEVEL FORMAT TOOL

Na odstránenie súboru z počítača či prenosného USB zariadenia ho nestačí len vyhodiť do koša, všetky programy uložené na pevnom disku počítača sú zaznamenané až do chvíle než sú prepísané iným obsahom.

V praxi to znamená, že súbor, ktorý zmažeme z disku PC, bude síce neviditeľný, no s vhodným programom sa dá celý súbor alebo jeho časti obnoviť a stane sa čitateľným pre kohokoľvek, kto má prístup na váš osobný počítač.

Hdd low level fomat tool prepisuje disk a všetky súbory na ňom 1 a 0, v praxi to znamená že všetky súbory ktoré ste odstránili z PC a prepísali programom hdd low level format tool budú už naveky stratené ( neplatí ak niekto dostane váš PC fyzicky do rúk). O problematike rýchleho a efektívneho zničenia pevného disku by som chcel napísať krátky príspevok v priebehu niekoľkých dní.

 

Truecrypt

Program s veľmi jednoduchým užívateľským rozhraním, no svojou nezlomnou ochranou sa dostal i do hľadáčiku Microsoftu, ktorý jeho používanie na svojich platformách zakázal ( to neznamená že na Windows systémoch nefunguje ) a vytvoril vlastnú podľa mňa horšiu alternatívu.

Ale aby som sa dostal ku podstate veci, na čo truecrypt slúži? Je to šifrovací nástroj, ktorý zahesluje disk alebo jeho časť, osobne ho používam na heslovanie oddielu na pevnom disku kde si ukladám informácie, ale najmä na šifrovanie prenosného USB kľúča, predsa len strata či odcudzenie zaheslovaného USB kľúča nikoho neohrozí.

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: