Výstup na Kriváň 2014

21. augusta. 2014 o 14:24 | Kategória: Domáce udalosti, TK Plesnivec | Komentáre vypnuté na Výstup na Kriváň 2014

SAM_2674Písal sa deň 16.08.1841, kedy sa vybrali štúrovci na jednu zo svojich národných vychádzok. Tento krát si za cieľ vybrali jeden     z najkrajších   vrcholov, ktorý Slovensko ponúka – majestátny Kriváň. Po   zhliadnutí   toho  , čo  nám  Kriváň ponúka,   napísal   báseň  aj  samotný  Ľudovít Velislav Štúr.  Kriváň   sa  stal pravidelným     miestom    návštev  štúrovcov aj v nasledujúcich rokoch a táto tradícia našla pokračovanie aj v dnešnom „modernom“ svete. Už roky sa organizujú v tento deň výstupy na Kriváň na počesť a vzdanie úcty práve štúrovcom. Bohužiaľ niektoré inštitúcie sa snažia toto výročie odsúvať bokom a výstup organizovať na počesť niečoho iného. Niekedy ba dokonca aj niečoho pomýleného, ako tomu bolo tento tok. Okrem iných aj matičiari tento rok vychádzali na Kriváň na počesť SNP. Puču proti Slovenskému štátu, ktorý sa podieľal na strate suverenity, ktorú sme konečne po dlhých stáročiach vybojovali. Pre nás je však niečo takéto neprijateľné a 16. august bude pre nás vždy venovaný výstupu na Kriváň na počesť štúrovcov!

Preto sme sa aj tento rok rozhodli zúčastniť Národného výstupu na Kriváň, venovanému na počesť štúrovcom! Už vopred bolo jasné, že počasie v tento sobotný deň nebude najlepšie, možno práve aj preto, lebo oficiálne Matica slovenská išla na vrchol na počesť SNP.

Stretli sme sa teda o 06:00 hod. ráno už tradične na parkovisku pri Troch studničkách. Na palice sme navliekli vlajky, rozprestreli ich a za chladného ranného vetra, ktorý šteklil naše zástavy, sme sa vybrali napred!

Cesta nám ubiehala rýchlo, nakoľko nás sprevádzala veľmi dobrá nálada a teda sme na vrchol stúpali mnohí s úsmevom.   Trasa pre viacerých z nás bola už dobre známa, nakoľko chodíme na Kriváň každoročne, avšak pre niektorých to bol nový zážitok a ešte len prvý krát skúmali okolie a prvý krát dýchali konečne pravý tatranský vzduch, ktorý sa nedá porovnať s mestským smogom , ktorý mnoho z nás dýcha každodenne. Po dosiahnutí vrcholu Kriváňa sa nám v malých intervaloch odokrývali krásy, ktoré nám ponúka. Síce celé okolie bolo zahalené v hustej hmle, no niekedy to dokázal vietor rozfúkať a ukázať nám kúsok krásy, pre ktorú sa oplatí vyšliapať celú trasu hore.

Vrchol nebol tak preplnený ako tomu býva po iné roky, je jasné, že počasie odradilo mnoho ľudí. Pre nás je však nemysliteľné, aby sme nešli vzdať hold našim národným buditeľom len kvôli počasiu.

Po tom ako Kriváňom zaznela hymna Slovenska, tak sa mnoho ľudí pohlo smerom dole. My sme si ešte dali spoločnú fotku pri dvojkríži a taktiež sme sa vydali  na cestu nadol. Hneď pod vrcholom zastihlo mnoho ľudí husté krupobitie, ktoré trvalo bez mála 15 minút. Skaly boli mokré a tak sa pre mnohých cesta sťažila, pretože hrozilo pošmyknutie. Nás to však nepribrzdilo a s občasným spevom pronárodných piesní sme sa vydali smerom nadol.

Cesta dole nám zbehla pomerne rýchlo a tak sme dole ešte posedeli a počkali ostatných, pre ktorých bol výstup na Kriváň premiérový a tak si jeho krásy vychutnávali viac.

Následne sme sa všetci bratsky rozlúčili a vydali sa smerom domov a niektorí ešte do tábora v Račkovej doline.

Na koniec nám ostáva len ďakovať zúčastnením, ktorí spolu s nami týmto výstupom vzdali česť pamiatke a nesmiernej práci štúrovcov pre národ. Tešíme sa o rok.

 


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: