Ondrej Kalina – Skaza ľudu slovenského

11. júna. 2014 o 21:21 | Kategória: Slovenská kniha... | Komentáre vypnuté na Ondrej Kalina – Skaza ľudu slovenského

jew5Ondraj Kalina, vlastným menom Ján Smetana, bol slovenský vlastenec Kukučínovej generácie, ktorého národné cítenie sa formovalo v spolku slovenských študentov Detvan. Medzi jeho takmer neznáme diela patrí publicistická brožúra „Skaza ľudu slovenského“, ktorú ako svoj knižný debut napísal a aj sám vydal v roku 1895 pod pseudonymom Ondrej Smutný. V tejto útlej brožúre (29 strán rozdelených do šestnástich kapitol) Ondrej Kalina pomenúva hlavné príčiny, ktoré podľa jeho názoru viedli k vtedajšiemu úpadku a skaze slovenského národa. Úpadok ľudu podľa Ondreja Kalinu spôsobuje najmä to, že Slovákom na ich území vládnu cudzinci, čo v brožúre opisuje takto: „…pre domácich značí zavládnutie cudzincov úpadok : podobne v dnešnej dobe Žid krčmár operivší sa na dedine uviaže konečne v sedliacky majetok, a sedliak, ktorý bol predtým hospodárom na svojom, zostane tamže sluhom Židovým, alebo zuteká svetom. V tejto dnešnej dobe toľko cudzincov zavládlo medzi nami Slovákmi a nastal toľký úpadok domácich, ako podľa pamäte nikdy predtým“ (Kalina, 1895).

Primárnymi vinníkmi sú podľa Ondreja Kalinu vládnuci Maďari a ich šovinizmus, ktorý ničí slovenský ľud kultúrne, ale aj materiálne. „Druhou veľkou vinou dnešného úpadku sú Židia. Ich rast na Slovensku. Oni sú najhorší cudzopasníci zo všetkých. […] Maďari ich medzi Slovákov ešte aj podporujú, lebo pomocou ich koristivosti vyberú z nich viac daní a Židia pomáhajú udržovať maďarskú porobu.“ (Kalina, 1895). Práve za takýto prístup Kalina pranieruje maďarskú vládu, keď píše: „…bývalo povinnosťou vlády, aby úprimne dbala záujmov ľudu, ktorý len nedávno osvobodila z pod poddanstva, tiež i ochrániť ho proti povstalým nebezpečným nepriateľom. Predne proti prisťahovalcom Židom, jakožto živlu naskrz neprospešnému domácim (Kalina, 1895).“

Úpadok slovenského ľudu ale zapríčiňujú aj morálne poklesky samotných Slovákov. Pospolitosť slovenského ľudu ničí hrabivosť, neznabožstvo a sebeckosť jednotlivcov o čom Ondrej Kalina píše toto: „Naša pospolitosť upadla nielen na majetkoch, ale i na poctivosti, ktorá sa zvrhá v sverepých neláskavých časoch. Ona stala sa hrabivejšou vplyvom výboja maďarského a židovského. Tak od Židov učila sa všelijakým podvodom“ (Kalina, 1895). Odnárodnených Slovákov z vyšších vrstiev, prirovnáva Kalina k vlčím psom, ktorí sa pri útoku vlkov na stádo dobytka, namiesto ochrany stáda pridajú k vlkom. Doslova píše: „Vlci sú Maďari a Židia, ktorí prepadli náš národ: vlčí psi (sú) naši zemani a úradníci a iní vzdelanci našej krvi. Dobytok je ľud, a ten hynie, lebo stratil ochranu“ (Kalina, 1895).

 

Miloslav Štítovský


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: