Výstup na Chleb

12. mája. 2014 o 14:15 | Kategória: Akcie, TK Plesnivec | Komentáre vypnuté na Výstup na Chleb

IMG_8349My,  aktivisti  a  aktivistky  Slovenskej pospolitosti,       spolu       s       našimi sympatizantmi, sme   sa   rozhodli,   že sobotu   10.mája    vyrazíme  opäť   do  hôr.      Aj     napriek     tomu,   že   vo viacerých mestách na severe Slovenska bola    ráno    búrka, nás to neodradilo a  vyrazili   sme  na  miesto stretnutia. Matka príroda sa nám zato odvďačila náhlou zmenou počasia a z upršaného dňa sa stal nádherný slnečný deň.    Stretli  sme sa v Kraľovanoch, odkiaľ sme sa spoločne presunuli do Šútova, odkiaľ sme začali našu turistickú akciu.

Tento krát bol našim cieľom Chleb (1647 m.n.m) nachádzajúci sa v Malej Fatre. Vyrážali sme už z vyššie spomenutej obce Šútovo, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 465 m n. m. Čakalo nás teda výškové prevýšnie zaokrúhlene približne 1200m. To ešte mnoho účastníkov nevedelo a tak sme vyrazili naozaj rezkým tempom… Spočiatku bola cesta skvelá, mierne stúpanie. Na tvárach bolo vidieť úsmev, bolo počuť smiech a každý si sobotnú turistiku užíval. Rovnakým tempom sme pokračovali k Šútovskému vodopádu, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 830 m.n.m. Vodopád je vysoký približne 38 metrov a pohľad na jeho krásu bol naozaj fascinujúci. Po krátkom kochaní sa krásou Šútovského vodopádu sme sa vybrali opäť smerom na Chleb, avšak už po niekoľko sto metroch prišla realita a rezké tempo sa zrazu spomalilo. Mierne stúpanie vystriedalo prudšie stúpanie a ani ten smiech, ktorý nás po toto stúpanie sprevádzal nemal takú intenzitu. Na dobrej nálade nám to ale neuberalo a pokračovali sme smelo vpred. Celú trasu sme išli takmer bez prestávok, čo sa odrazilo aj na výstupovom čase, ktorý sme oproti oficiálnym číslam okresali. V dobrej nálade a bratských debatách sme stúpali v strmšom teréne a neevidovali sme, že čas pomaly pribúdal a tým sa aj skracovala naša cesta na vrchol. Miestami sa nám pri chodníku objavoval ešte sneh, ktorý sa držal po veľmi „dlhej a tvrdej tohtoročnej zime“. Ani sme sa poriadne nenazdali a výstup, ktorý sa zaraďuje medzi náročné, sme mali už z tej ťažšej polovice za sebou. Stáli sme na vrchole tretieho najvyššieho vrcholu Malej Fatry. Stáli sme na vrchole s názvom Chleb. Nejaký čas sme sa kochali krásnym výhľadom a obdivovali okolité kopce, medzi ktorými nejedného účastníka očaril hlavne Veľký Rozsutec, ktorý podľa všetkého bude tento rok jedným z ďalších našich cieľov. Po miernom odpočinku a skupinovej fotke sme sa pobrali nižšie pod vrchol, kde sa nachádza Chata pod Chlebom. Tam sme sa najedli, niektorí okúsili špeciality tamojšej kuchyne chaty a niektorí si opiekli vlastné zásoby, ktoré mali zo sebou. Nikde lepšie nechutí opečená klobáska, či špekačka ako práve na takejto túre, kde vás neruší zbytočný hluk mesta, znečistené prostredie a nadýchate sa konečne zdravého horského vzduchu. Po odpočinku sme sa pobrali naspäť k autám. Niektorí po nabratí síl pri Chate pod Chlebom mali toľko energie, že cestu naspäť zvládli za 1 hodinu, ktorá zvyčajne trvá takmer 3 hodiny. Pri autách sme sa počkali, rozlúčili a každý sa pobral svojím smeromdo svojich domovov.

Sobotná túra bola celodenná a aj napriek tomu, že trasa v teréne mala dĺžku viac ako 15 km, nikto sa nesťažoval, ba práve naopak. Už teraz vyberáme ďalšie vhodné túry na potulky po našom milovanom Slovensku.

-SP-


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: