Udalosti v Nitre vo svetle pravdy

31. januára. 2014 o 4:11 | Kategória: AntiAntifa, Domáce udalosti, Reakcie | Komentáre vypnuté na Udalosti v Nitre vo svetle pravdy

titulUplynulé dva dni sme boli svedkami doslova hystérie okolo konfliktu, ktorý sa odohral v Nitre pri jednom pohostinstve. Vopred chceme povedať, že v tomto článku sa nezastávame násilia voči komukoľvek, tento článok má za cieľ ukázať pravdu. Konflikt sa odohral ešte v októbri minulého roku, preto je veľmi zaujímavé, že článok o tomto incidente sa objavil v SME až dňa 27.1. 2014, čiže trvalo vyše tri mesiace, kým bude vhodné, aby bol článok použitý. Článok doslova rozpútal hystériu a za dva dni ho videlo už tisíce ľudí. Ako príloha k článku je aj videozáznam incidentu, ktorý poskytol pravdepodobne pre novinára SME primátor Nitry za SMER-SD  Jozef Dvonč. Na článku ľudí oslovilo najmä video, ktoré ukazuje brutalitu „útočníkov“, ktoré je samozrejme účelovo zostrihané. Ostatok článku, ktorý je plný lží, prekrucovania, poloprávd. Samozrejme v článku nezabudol pán Dušan Mikušovič spomenúť aj Slovenskú pospolitosť (SP) a jej hlavného predstaviteľa Jakuba Škrabáka. Denník SME je známy svojim dlhoročným negatívnym postojom voči národovcom, najmä voči členom a sympatizantom SP. Šikovnými slovnými spojeniami vytvára v čitateľovi dojem, že v incidente má prsty aj SP. Ale každému súdnemu človeku, ktorý rozmýšľa je jasné, že SP ani Jakub Škrabák s incidentom nemajú nič spoločné. Preto musíme reagovať na osočovanie zo strany denníka SME a jej redaktora Dušana Mikušoviča. Cieľom tohto článku je aj to, aby sme osvetlili prípad ako taký, pretože to, ako je podávaný je vyslovená lož, ktorá spravila z obetí útočníkov.

Čo sa vlastne v Nitre stalo?

Video je podané tak, že skupina radikálov napadla bezbranných študentov v presile. Video je však účelovo zostrihané a vytrhnuté z kontextu, aby čo najviac zapôsobilo na city diváka. Na videozázname je zachytené to, ako skupinka mladých mužov útočí na mladých ľudí, ktorí stoja pred dverami pohostinstva. Veľa divákov však neporozmýšľa nad tým, čo „útoku“ predchádzalo. Niektorí vnímaví a inteligentní ľudia zachytili, že na začiatku videa odchádza z baru mladík, ktorý sa drží za hlavu. Tento moment nám bol podozrivý, preto sme sa o incident začali viac zaujímať a oslovili sme i návštevníkov klubu, ktorí v inkriminovaný večer boli pri udalostiach. Náš zdroj nám osvetlil situáciu, ako sa naozaj stala. Video ju však nezachycuje. Incident prebehol takto: Traja mladí muži si do nitrianskeho baru s názvom Mariatchi išli kúpiť cigarety. Obsluha baru ich však odmietla obslúžiť a hostia spolu s majiteľom baru Radovanom Richtárikom a obsluhou začali týmto trom mužom nadávať do fašistov. Pravdepodobne sa osadenstvu klubu nepáčilo oblečenie alebo výzor návštevníkov. Po slovných útokoch prišlo aj k fyzickému napadnutiu. Osadenstvo baru napadlo týchto troch mladých mužov rôznymi zbraňami. Použili palice, baseballové pálky a rôzne tyče. Traja mladí muži sa s ťažkosťami ubránili a z baru odišli. Mysleli si, že útok bude pokračovať, preto aby sa mohli brániť, zavolali si svojich kamarátov, ktorí boli neďaleko. Na videu vidíme, ako pribieha väčšia skupinka mladých mužov. Je vidieť, ako sa zhromaždia pred vchodom do baru. Keď títo mladí muži otvárajú dvere baru, sú okamžite napadnutí, dokonca opäť palicami, na videu je to jasne vidieť, aj keď sa to útočníci snažia zakryť, pretože vedia, že rovno pred vchodom do baru je mestská kamera. Na videu je jasne vidieť muž, ktorý zviera v ruke palicu (pravdepodobne Richtárik). Ďalší „študent“ svoju palicu stráca po údere, palica ostáva na zemi. Aj keď zábery vyzerajú naozaj brutálne, mladí muži iba zneškodnia útočníkov z baru a nechajú ich tak. Vlastne ich spacifikujú, aby už naďalej neboli napádaní palicami. Príkaz k útoku na troch mladých mužov vydal priamo Richtárik, ktorý „si neželá fašistov vo svojom podniku“. To, čo sa odohralo vo vnútri baru však ale svojou brutalitou doslova prevalcuje incident pred barom. Jednému mladému mužovi doslova zlomili palicu úderom o hlavu, druhému palicou trafili oko, tento úraz si vyžiadal operáciu a napadnutý skoro prišiel o zrak. Z napadnutých vlastne spravili útočníkov, z útočníkov spravili „nevinných študentov“. O nevinnosti týchto „študentov“ venujeme v tomto článku samostatný odsek. Na videu tak isto nie je vidieť aj to, že bar bol plný ľudí, ostatní agresori sa však skrývali vo vnútri.

richtarik_nitra

Majiteľ baru Mariatchi Radovan Richtárik

Študenti?

V článku zo SME sa dočítame o tom, že do baru chodia najmä študenti. Možno aj študenti, ale najmä ľavicoví extrémisti, ktorí majú väzby na militantné hnutie Antifa (antifašistická akcia), ktoré je známe najmä svojimi fyzickými útokmi na ľudí s odlišnými názormi, oblečením, či výzorom. Tieto útoky prebiehajú najmä v okolí Bratislavy, Trnavy a Trenčína. Títo ľudia už napadli viacero ľudí, najmä sympatizantov a členov SP. Napadnutí mali rozbité lebky, zlomené ruky, nohy, prsty, vnútorné zranenia. Samozrejme útokom sa nevyhol ani majetok ľudí. Boli im podpálené autá, ničené domy. Napríklad vodcu SP Jakuba Škrabáka fyzicky napadli dva krát a podpálili mu dve osobné autá. Útočníci väčšinou útočia kovovými tyčami, či boxermi a to dokonca v mnohých prípadoch šiesti na jedného. Títo „študenti“ sú teda organizovaná skupina, ktorá systematicky a plánovane sleduje ľudí a potom ich napáda alebo inak terorizuje. Do klubu chodia členovia nitrianskej antifašistickej kapely Slobodná voľba, ktorí sú známi aj preto, lebo majú väzby na ďalšiu antifašistickú kapelu z Bratislavy s názvom Rozpor, ktorej členovia hlásajú fyzickú likvidáciu ľudí s odlišnými názormi alebo výzorom, ktorých označujú za fašistov, alebo za „terče“, na ktoré treba útočiť. Slobodná voľba mala spolu s Rozporom hrať v Nitre aj koncert. Samotný Richtárik je aktivistom občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu (ĽPR) s kontaktmi na mafiu. Občianske združene ĽPR je napojené na Antifu a je dosť kontroverznou organizáciou, ktorú dokonca financuje štát. Združenie sa preslávilo najmä blokovaním nahlásených verejných zhromaždení, či propagáciou drog, alebo napádaním ľudí s odlišnými názormi. Dokonca toto združenie podalo návrh na rozpustenie Slovenskej pospolitosti. Známa je aj aféra, kedy jeden z predstaviteľov ĽPR bol odsúdený v súvislosti so sexuálnym zneužívaním detí. Drogy propagoval v ĽPR najmä Ladislav Ďurkovič, ktorý je dnes redaktorom TV JOJ. Samotný bar Mariatchi je známy tým, že sa tam drogy užívajú a dokonca aj predávajú.

JDiZtRLhjpG40YROR4hNTjiuyeA5CX2p

Antifašistická kapela Slobodná voľba

Článok na objednávku pre kamaráta z ĽPR

Poďme sa teraz ale bližšie pozrieť na osobu redaktora SME Dušana Mikušoviča. Je naozaj tento článok objektívny a nestranný? Dušan Mikušovič zo Senice je známy svojim negatívnym postojom voči národovcom, najmä však voči SP. Priatelí sa s Danielom Milom, bývalým predsedom ĽPR, ktorý teraz pôsobí ako poradca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre boj s rasizmom, xenofóbiou a diskrimináciou. Článok teda napísal pre svojich kamarátov z ĽPR, teda pre Richtárika a Mila. Je to zjavné najmä tým, ako účelovo zostrihal video, aby na ňom nebolo vidieť to, čo sa v skutočnosti stalo. Čiže je jasné, že redaktor SME Mikušovič nie je nestranný, preto treba článok považovať za zaujatý a neobjektívny.

mikusovicDušan Mikušovič zo Senice, redaktor SME

Aký cieľ mal článok?

Dá sa povedať, že článok sledoval tri ciele a pre tieto ciele bol článok i ušitý na mieru. Prvým cieľom bolo samozrejme poškodiť národnú scénu a najmä Slovenskú pospolitosť. V súčasnosti sa verejná mienka obracia k názorom národovcom, preto je tento článok začiatkom mediálnej kampane voči národovcom. V minulosti podobné kampane boli zahájené napríklad vraždou Daniela Tupého, či napadnutím Hedvigy Malinovej. Potvrdilo sa, že obidva prípady vôbec nesúviseli s národovcami. Daniela Tupého zavraždili mafiáni a tento mesiac sa potvrdilo už aj to, že Hedviga Malinová si napadnutie vymyslela. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou sa snažia médiá využiť pre štvavú kampaň voči národovcom. Svedectvo aktérov konfliktu dosvedčuje to, že i tento incident sa odohral úplne inak, ako médiá a ľudskoprávni aktivisti prezentujú.

Druhým cieľom bolo to, aby sa zakryli skutočné problémy na Slovensku, ale i problémy v Nitre. Problémy na Slovensku sú dnes viditeľné asi pre každého človeka, no na dva dni ich prebili správy o „neonacistických teroristoch, ktorí terorizujú občanov Nitry“. Problémy na Slovensku sú iba jednou tvárou toho, čo chceli týmto článkom zakryť. Viaceré obchody, bary a pohostinstvá v Nitre sú ovládané albánskymi a tureckými zločineckými skupinami, samozrejme so súhlasom vedenia mesta. Ulice cez víkend sú plné opitých mladých ľudí, ktorí páchajú výtržnosti na diskotékach, či v ich okolí a nie sú to chlapci z videa. Podobných bitiek ako tá na videu sa v Nitre cez víkend odohrá niekoľko, no do médií sa nedostane žiadna z nich a zo žiadnej z nich nevzniká davová hystéria. Prečo asi? Možno preto, že treba nájsť obetných baránkov zo skupiny ľudí, na ktorých sa dnes hádže všetko svinstvo – národovcov. Je jasné, že vedenie mesta na čele s Jozefom Dvončom (SMER-SD) nedokáže vyriešiť (alebo nechce) problémy v Nitre, preto sa snažia tieto problémy zakryť. Napríklad poskytnutím videa novinárom.

Tretím cieľom, ktorý si článok zobral za úlohu splniť sa týka predvolebných hier. Každý vie, že tento rok bude volebný, kedy napríklad budeme voliť slovenského prezidenta, europoslancov, či primátorov a starostov. Článok mal za cieľ spraviť protikampaň vládnemu SMERU-SD. Ako? Jednoducho! Novinári nezabudli rozmazať to, že viac ako tri mesiace po „útoku neonacistov“ nebol nikto obvinený a „násilníci“ stále behajú po slobode. Samozrejme, spravodlivý hnev ľudu nenechal na seba dlho čakať a vo všetkých diskusiách na internete sa diskutujúci negatívne a nelichotivo vyjadrovali na premiéra Fica, či ministra Kaliňáka. Škoda, že na mediálne predvolebné hry musia doplatiť mladí muži, ktorí sa bránili, iba preto, že sú národovcami. Je aj veľmi zaujímavé to, že tlak na Ficovu vládu, ktorú článok vytvoril našiel i odozvu. Hneď v deň zverejnenia článku prišli policajní príslušníci zatknúť údajných páchateľov, aby tak teatrálne ukázali, že naozaj bojujú s extrémizmom. Na teatrálne prejavy ministra Kaliňáka sme už zvyknutí a dalo sa to očakávať. Ak teda polícia nekonala, prečo sa video a článok objavili až po troch mesiacoch? Video a článok bude používané aj na diskreditáciu kandidátov z kruhu národných síl na Slovensku, najmä proti kandidátom Slovenskej pospolitosti. Dokonca, sa na internete objavili i články o tom, že útočníkmi boli členovia SP. Je to vyslovená lož! Pri útoku, dokonca v tom čase ani v Nitre sa žiadny člen SP nenachádzal. Vždy pred voľbami sme svedkami toho, ako sa vyťahujú nové kauzy, alebo sa dokonca umelo vytvárajú. Aj táto kauza je jednou z nich.

milo Daniel Milo, bývalý predseda ĽPRdurkovic

Ladislav Ďurkovič, bývalý predseda ĽPR a redaktor TV JOJ

Čo z toho všetkého vyplýva?

Médiá ukázali opäť svoju obrovskú silu a ľud ukázal svoju naivnosť, nekritickosť a stádovitosť. Čo je ale pozitívnym znamením, našlo sa i dosť ľudí, ktorým bolo viacero skutočností vo videu či v článku podozrivých. Veríme, že tento článok osvetlí celú situáciu a donúti ľudí uvažovať nad úlohou médií o ktorých je všeobecne známe, že sú vo vlastníctve oligarchov, či finančných skupín. Je smutné, ako sa mnohí ľudia nechali zmanipulovať a dokonca sa pripájajú k honu na čarodejnice a zverejňujú fotky údajných útočníkov, bez toho, aby vypočuli aj druhú stranu. Sú to najmä bojovníci proti diskriminácii, násiliu a xenofóbii, ktorí doslova vyzývajú k fyzickej likvidáciu „neonacistov“. A tí údajní neonacisti sú iba mladí muži, ktorí sa bránili ozbrojeným agresorom. Každý človek by bránil seba a svojich kamarátov trebárs aj tým, že by niekoho kopol do hlavy, ak by sa cítil v ohrození. V žiadnom prípade tento článok nemá za úlohu zastávať sa násilia, má sa zastávať pravdy. Aj keď možno týmto článkom sa znepáčime niektorým ľuďom, nemôžeme konať inak, pretože zo všetkého najdôležitejšia je pravda. Z toho všetkého vyplýva aj to, že toto je iba začiatok kampane proti národnému hnutiu, či slobodne uvažujúcim ľuďom. Táto kampaň sa začne stupňovať o to viac, čím budeme bližšie k voľbám. Preto treba byť obozretný a hlavne neprijímať nekriticky všetky informácie, ktoré nám média poskytnú. V dnešnej dobe, ktorá je plná lží je veľmi potrebné sám si nájsť pravdu. Preto nebuďme leniví a nekonzumujme všetky tie odpady a hnusy, ktorými nás kŕmia, ale myslime!

SP


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: