Reportáž zo spomienky na Černovskú tragédiu

28. októbra. 2013 o 22:55 | Kategória: Akcie, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Reportáž zo spomienky na Černovskú tragédiu

IMG_4405V nedeľu 27. októbra  ubehlo 106 rokov od krutej vraždy na slovenskom národe! Tak ako po iné roky, aj teraz sme stáli na miestnom cintoríne v Černovej, spomínali sme na okolnosti Černovskej tragédie a zároveň si uctili pamiatku zavraždených. Stretli sme sa o 15tej hodine pred cintorínom a spoločne sme vstúpili na posvätnú pôdu posledného odpočinku zomrelých. Spomienka prebiehala pred pamätníkom černovských mučeníkov, ktorý bol postavený v roku 1932 aj za účasti Andreja Hlinku. Pod týmto pamätníkom je pochovaná väčšina tiel martýrov, ktorí zoči-voči ozbrojeným žandárom obetovali to najcennejšie čo mali- svoje životy.

Zúčastnených národovcov privítal pobočník SP Michal Radivoj Buchta, ktorý predniesol aj prejav zameraný hlavne na okolnosti a dôsledky Černovskej tragédie z roku 1907. Nasledovala báseň, ktorá opisovala udalosti Černovskej tragédie, ktorú predniesla staršinka miestnej organizácie Sever. Po odrecitovaní básne dostal slovo Mgr. Ivan Pavlisko , ktorý zároveň zakončil prejavovú časť spomienky. Nasledoval akt kladenia venca, po ktorom si všetci zúčastnení zaspievali hymnickú pieseň Hej Slováci, ktorú s obľubou spievali v minulosti aj Štúrovci či Hlinkovci. Po dospievaní sa postupne všetci poklonili pri pamätníku obetiam Černovskej tragédie a presunuli sa do rodného domu Andreja Hlinku. Tam nás už tradične po rodnom dome sprevádzala pani Mária Hatalová, ktorá nám priblížila život Andreja Hlinku a ukázala rôzne predmety, ktoré vo svojom živote používal Andrej Hlinka- Vodca a otec národa.

Počas spomienky zazneli aj mená zavraždených a aj dôsledky, ktoré vyvolala ich smrť v rodine. Často totiž išlo o živiteľa rodiny, alebo matku viacerých detí. Priamy dosah tejto masakry, teda nie len 17 mŕtvych, ale aj desiatky sirôt, vdov, zranených a väznených.

Priblížme si aspoň obete, ktoré boli zavraždené počas Černovskej tragédie:

Na mieste boli zavraždení:

Ondrej Uhrinalen deň predtým sa vrátil z vojenčiny.

Pavel Jančistrelený do brucha. Zostala po ňom vdova a dve deti.

Michal Polievkastrelený do krku. Zostala po ňom vdova a dve deti.

Kataríne Demkovástrelená do brucha. Zanechala muža a štyri siroty.

Antónia Lejkoválen 15 ročné dievča, strelená do pŕs.

Jozef Hlinkastrelený do pŕs, zostala po ňom vdova a štyri deti.

Jozef Lejkostrelený do srdca , zostala ňom vdova.

Rozália Fagoválen 15 ročné dievča, strelená do pľúc.

Jozef Demkostrelený do brucha, zostala po ňom vdova a tri deti.

Na následky ťažkých zranení zomreli na druhý deň:

Ignác Jančekstrelený do brucha, zostala po ňom vdova a tri deti.

Karol Otiepkastrelený do brucha, zostala po ňom vdova.

Terézia Demkovázanechala dve deti, muž jej pracoval v Amerike.

Jozef Lajčiakstrelený do brucha, zostala ňom vdova a štyri deti.

4. novembra zomrel Jozef Fullastrelený do hlavy.

25.novembra skonal aj Andrej Šulík Kučera.

To je 15 zavraždených martýrov, ktorí sú pochovaní na cintoríne v Černovej.

 Prednedávnom však vyšlo na povrch, že obetí bolo viac. Jednou z nich bolo ešte nenarodené dieťa, ktoré zastrelili v tele matky. Tá bola v šiestom mesiaci tehotenstva, ona sa však zo zranení dostala. Ľudia sa vtedy snažili vraždu nenarodeného dieťaťa zatajiť, aby dotyčnú žandári nezatvorili. Ženy ju z miesta činu odvliekli a porodila niekde v humne. Mŕtve dieťa položili po pitve oficiálnych obetí do jednej z pripravených truhiel. 17tou obeťou podľa historika je žena, ktorá zomrela na následky zranení a útrap , ktorú krátko pred smrťou prepustili z väzenia v ktorom sedela za účasť na proteste.

 Počas spomienky samozrejme nechýbali príslušníci PZ SR v civile, ktorí nenápadným spôsobom ochraňovali našu spomienku pred možnými narušiteľmi. Aj napriek tomu, že zámienka bola monitorovanie, špehovanie a sledovanie prejavov, či niekto nepovie nevhodné slovo, veľmi dobre vieme, že v skutočnosti len ochraňovali nás, zúčastnených na spomienke. Však to majú napísané aj na autách: Pomáhať a chrániť.

Preto im chceme poďakovať, ale hlavne chceme poďakovať tým, ktorí prišli a spoločne s nami si pripomenuli odkaz Černovej.


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: