Reportáž z výstupu na Veľký Choč 2013

30. september. 2013 o 12:45 | Kategória: Akcie, TK Plesnivec | Komentáre vypnuté na Reportáž z výstupu na Veľký Choč 2013

chočTak ako po iné roky, ani tento rok tomu nebolo inak a nad majestátnym vrcholom Veľkého Choča zaviala vlajka Slovenskej pospolitosti.  Trasu sme si vybrali už tradične z Valaskej Dubovej. Jedná sa síce o najkratšiu cestu, ale aj najstrmšiu a najnáročnejšiu. To nám však vôbec nevadí, nakoľko žiť v období kapitalizmu je omnoho ťažšie.  A tak tento výstup bol pre nás oddychovou prechádzkou.

Z Valaskej Dubovej sme vyrazili  o 10:30 a vydali sme sa po modrej značke.  Už od začiatku nás čakal celkom strmý kopec , nakoľko nás čakalo prevýšenie približne 962 m.Chodník nás spočiatku vedie zmiešaným smrekovo- jedľovo- bukovým lesom, ktorý sa postupne mení na smrekový porast. Po krátkom čase vstupujeme na územie Národnej prírodnej rezervácie Choč, ktorou bola vyhlásená v roku 1982 za účelom ochrany skalných, kosodrevinových, smrekových i bukových biocenóz , vzácnej flóry i fauny. Národná rezervácia sa rozprestiera na ploche 1428 ha.  Už o pár metrov od začiatku môžeme po ľavej strane obdivovať mohutné skaly, ktoré predstavujú výrazný krajinotvorný prvok.  Ako sme tak stúpali a družnými debatami o najrôznejších témach diskutovali , blížili sme sa k Strednej poľane. Družné debaty niekedy prerušilo výraznejšie stúpanie a diskusiu vystriedal vzdych unaveného účastníka.

Po strmšom stúpaní skalami odetého chodníka sme sa objavili na Strednej Poľane. Tu sa nám naskytáva prvý pohľad na vrchol Veľkého Choča. Tí, ktorí išli prvý krát s úsmevom poznamenali, že už je to kúsok a vydali sa vpred. My, ktorí sme tam už boli viac krát, sme vedeli, že je ešte pred nami takmer polovica trasy. Ďalej sme pokračovali po modrej značke. Niektorí z nás si na stúpanie zo Strednej poľany vybrali zimnú trasu, ktorá je síce dlhšia, ale príjemnejšie stúpanie. Väčšina však stúpala po letnej trase, kratšej, ale rapídne strmšej.

Po takmer hodinovom stúpaní z poľany, obklopení kosedrevinou sa pred nami konečne vynára vrchol Veľkého Choča.  Spokojní, že sme to ako každý rok zvládli, nás ešte viac tešilo, že počasie nám prialo a bolo krásne slnečno. Naskytol sa nám teda kruhový výhľad. Na severe sme videli panorámu Oravy s Babou horou a Pilskom v pozadí, na západe sa týčili vrcholy Malej Fatry, smerom na juhozápad,juh i východ sa pred nami rozprestieral Liptov s Veľkou Fatrou, Nízkymi Tatrami, Liptovskou kotlinou, Kriváňom, Západnými Tatrami i Chočskými vrchmi.Okrem nádherných výhľadov je Choč známy aj svojou flórou a faunou. Často tu môžete nájsť aj veľmi vzácne kvetiny, či rastliny.

Na vrchole Veľkého Choča, ktorý má výšku 1611 m.n.m  sme ešte vypustili dve nádherné biele holubice, ktoré nám počas celého nášho pobytu  na vrchole lietali nad hlavami a krúžili ponad masívny vrchol.

S veľkou chuťou na dobre opečené klobásky sme sa pobrali smerom dole, na Strednú poľanu k Hotelu Choč. Tam sme si na ohnisku založili oheň, poopekali a doplnili sily. S vynikajúcou ponukou mnohých lákalo ostať na noc v Hoteli Choč, avšak pracovné povinnosti nepustili a tak sme sa naspäť vracali všetci. Ani sme sa nenazdali a cesta dole nám ubehla ako voda. Zrazu sme sa ocitli naspäť vo Valaskej Dubovej, kde hrala hudba, varil sa guláš a boli postavené nejaké predajné stánky. Tam sme sa ešte chvíľku zdržali a nakoniec aj rozlúčili a každý sa vybral svojim smerom naspäť domov.

Celý tento deň hodnotíme veľmi kladne. Počasie, nálada, partia ľudí…všetko bolo na jednotku. Preto sa všetci tešíme už teraz na ďalší spoločný výlet a tým, ktorí radšej sedeli doma a svoj čas mrhali na sociálnych sieťach môžeme len odkázať, že môžu ľutovať!

Report z roku 2012

-Report z roku 2011

-Report z roku 2010

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: