Sloboda bádania – zakázaná

16. september. 2013 o 20:53 | Kategória: Zahraničné udalosti, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Sloboda bádania – zakázaná

175157_bigToto leto sme sa dozvedeli, že dve najväčšie slovenské kníhkupectvá s internetovým predajom Martinus a Panta Rhei stiahli knihy českého vydavateľstva Guidemedia zo svojej ponuky. Toto nové vydavateľstvo, ktoré má v ponuke len pár titulov o Tretej ríši (“100 dokumentov o vzniku vojny”, “Nezabudnuteľná vlasť Sudetenland”, “Mierové dielo A. Hitlera”, “Prejavy Adolfa Hitlera” a “Mníchovská dohoda a osud sudetských Nemcov” viď. obrázok), sa “previnilo” tým, že si dovolilo prezentovať dejinné udalosti inak ako väčšina takzvaných “odborníkov” a historikov. Totiž nepísať o Tretej ríši a jej vodcovi len negatívne alebo vôbec, ale zachovať “autenticitu” prejavu, ponúknuť dobové dokumenty v češtine a tým dať možnosť čitateľom získať informácie z prvej ruky.

Ponúknuť teda nezávislý, či alternatívny pohľad na udalosti, ktoré predchádzali druhej svetovej vojne, je údajne neodpustiteľným trestným činom. Vydavateľ Pavel Kamas sa pre médiá vyjadril nasledovne:Ano, skutečnou historii poznáme jen tak, že ji budeme poznávat autenticky, bez příkras či návodů, co si o ní myslet. Konstatovat historická fakta v původní, dobové a nijak nepokřivené podobě je jedinou cestou k poznání. Proto si myslíme, že k upřímnému vhledu do událostí, které prožívali naši předkové, je třeba pouze historický dalekohled, ne kaleidoskop.” Samozrejme, hoci tento rozhovor bol poskytnutý jednému z najpredávanejších slovenských denníkov a zazneli v ňom aj tieto slová, uverejnili z neho úplné minimum, ako uvádza vydavateľstvo na svojej fanúšikovskej stránke. Je očividné, že systém nechce, aby ľudia mali čo i len možnosť iného pohľadu na históriu ako cez ich informačný filter, bez možnosti overiť si a prečítať informácie priamo “z prvej ruky” z dobových dokumentov a bez vytŕhania z kontextu. Na podobné dezinformácie zo strany médií sme už zvyknutí – či je to Lýbia, Sýria, homosexuálna propaganda, atď. Naše médiá papagájujú západné agentúrne spravodajstvo a jednomyseľne robia všetko pre to, aby sme sa nedozvedeli pravdu z priamych zdrojov.

Všetko sa údajne začalo “kritikou a upozorneniami čitateľov na sociálnych sieťach”, k týmto príspevkom sa nám bohužiaľ už nepodarilo prepracovať, trúfam si však pochybovať, že daní sťažovatelia si knihy zaobstarali a prečítali si čo i len predslov. Je zaujímavé, že títo samozvaní obrancovia verejného poriadku sa necítili pobúrení inými knihami z ponuky daných dvoch kníhkupectiev, ktoré otvorene propagujú šírenie toxikománie (Recepty z konopí, Jak pěstovat outdoor aneb konopí na záhradce, Marihuana – zakázaná medicína,…), alebo nespočetnými erotickými knihami (Sex po 40, Sex po 50, Sex je len tvoja vec, Orálny sex – to nejlepší pro ni/něj, erotické romány až po 50 odtieňov sivej), prípadne knihami, ktoré propagujú homosexualitu (Zápisky z teplého domu, Je to inak, mami, Lesbická kámasútra…) a tým sa priečia dobrým mravom.

Ako výstižne vyjadril jeden komentátor alternatívneho portálu prop.sk, kým sa kniha predávala, peniaze za predaj nesmrdeli (napr. cena Prejavov bola o 7% vyššia ako na stránke vydavateľstva), ale keď im polícia pohrozila, že si kontroverzné tituly v ich ponuke neželajú, ustrašene poslúchli. Teraz sa svorne a pokrytecky vyhovárajú, že “K stiahnutiu kníh z predaja pristupujeme len v naozaj výnimočných prípadoch. Dôvodom je propagácia extrémizmu, čo je pre nás neprípustné.” (marketingová manažérka Panta Rhei Eva Rezníková) a “Vo všeobecnosti sme ale silnými zástancami slobody zákazníkov vybrať si, čo chcú čítať a nezasahovať do ich výberu tým, že by sme im znemožnili prístup k niektorým knihám, aj keď s nimi nesúhlasíme. Toto bola vzhľadom na vyššie uvedené fakty výnimočná situácia.” (šéf Martinusu Michal Meško). Chceli by sme vidieť riaditeľa či šéfredaktora, ktorý prezentuje pod svojím menom alebo ponúka na predaj niečo, s čím nesúhlasí.

Samozrejme, že systémoví pokrytci, ktorí sa pri správach o  !@#$%^&* Riot a ich odpornej “kultúrnej akcii” v ruskom chráme bijú do pŕs za slobodu slova, padajú do mdlôb, keď si prečítajú komentár ako: “Vůdce, jehož geniálnímu státnickému umění se zdařilo odstranit nejhorší versailleské zločiny bez jakéhokoli krveprolití a bez jakéhokoli zasažení anglických zájmů a jenž by byl stejným způsobem dosáhl též pokojného řešení německo-polské otázky, kdyby Anglie nebyla zneužila Polska jako nástroje své válečné vůle a nebyla touto zločinnou politikou uvrhla Evropu do války.”. Každý zdravý človek predsa nemôže poprieť, že to, čo Hitler dokázal v Nemecku za pár rokov od nástupu k moci, sa nepodarilo asi žiadnemu modernému štátnikovi tejto doby. Ostatné je iný názor ako je všeobecne uznávaný mainstream a to je aj dôvod, prečo bol predaj tejto a ďalších kníh tohto vydavateľstva našou inkvizíciou zastavený.

V predslove ku kontroverznej knihe Hitlerových prejavov Lukáš Beer v predslove píše, že: “Dnes se tedy může i český čtenář a zájemce o moderní dějiny seznámit s nefalšovanou “živou historií”, a to bez jakýchkoliv záměrných či náhodných pokřivení v interpretacích Hitlerových výroků či postojů, jichž býváme bohužel dodnes poměrně často svědky. (…) Není pochyb o tom, že pokud jsou historická fakta prezentována ve své autentické a nepokřivené podobě, mohou výrazně přispět k plodnému poučení z dějin, býti zároveň výstrahou a v neposlední řade i cestou k jejich pochopení.”. Toto je teda “zločin”, ktorý vydavateľ a komentátor spáchali, čo dokazuje, že systémová mašinéria, pokiaľ bude chcieť, nájde “extrémizmus” aj v záhradkárskom časopise. Autor komentárov Lukáš Beer bol po výsluchu koncom júla na polícii prepustený a vydavateľ Pavel Kamas tvrdí v rozhovore, že procesu sa nebojí, lebo obvinenie je natoľko hlúpe. Ide teda s najväčšou pravdepodobnosťou o zastrašovanie, šikanu a poškodzovanie dobrého mena, čo je nie veľmi ďaleko od predchádzajúceho režimu. Prajeme pánovi Beerovi a Kamasovi veľa úspechov a sily v boji proti obvineniam z ideových zločinov.

Barbora

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: