Zrušme minimálnu mzdu! Pracujme zadarmo!

4. augusta. 2013 o 0:44 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Zrušme minimálnu mzdu! Pracujme zadarmo!

[Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS vyrukoval s vskutku „zaujímavým“ návrhom ako znížiť nezamestnanosť na Slovensku a zároveň zvýšiť platy pre nízkopríjmových zamestnancov. Týmto kúzelným liekom na všetko by malo byť ZRUŠENIE minimálnej mzdy. Najskôr sa pozrime na to, čo je podľa nich tak úžasné na zrušení minimálnej mzdy. Ich návrh si môžete prečítať: TU a rozhovor rozhovor s pánom z INESS si môžete pozrieť: TU

A teraz pristaňme na zem z teoretických výšin, vráťme sa k realite a zistíme, že to s týmto návrhom nie je až také ružové. Rozoberme si teda postupne chyby tohto návrhu.

Zníženie nezamestnanosti: Podľa tohto návrhu by sa vďaka nižšej mzde za určitú prácu mohlo zamestnať viac ľudí. Teda zamestnávateľ, ktorý by mal prácu pre dvoch ľudí, za ktorú by mohol vyplatiť 400 €, by zamestnal 2 ľudí a zaplatil im po 200 €. Podľa dnešného modelu, ktorý je však obmedzený minimálnou mzdou, zamestná 1 zamestnanca za minimálnu mzdu 337 €, ktorý bude musieť robiť prácu za dvoch. Slovenská prax však žiaľbohu funguje inak. Zamestnávateľ na Slovensku namiesto toho aby najal 2 ľudí, by aj po tejto zmene najal 1 človeka, avšak dal by mu výplatu 200 €, ako keby najal dvoch a ešte ho donúti pracovať za troch. Tým pádom by sa dal zamestnávateľom do rúk ďalší tromf na zdieranie ľudí. Ak by sa však našli aj takí, čo by zamestnali ľudí podľa teoretického modelu, bolo by to len štatistické zníženie nezamestnanosti bez reálnej pomoci ľuďom, pretože 200 € almužnou si nikto veľmi nepomôže.

Odvody: Tento návrh počíta so zníženými odvodmi zamestnancov s nízkym príjmom, čím by vlastne v čistom zarobili viac. Chýb je tu hneď niekoľko. Napríklad počítajú s tým, že zamestnávateľ ostane na tej mzde, čo im vypláca teraz a teda plat im vzrastie. Reálne by však zamestnávateľa nič nenútilo ostať na takejto výške platu, teda by znížil platy tak, aby zamestnanci dostali toľko, čo predtým, akurát on by si znížil svoje náklady. Tým pádom by zamestnanec ostal tam, kde bol a prilepšil by si zamestnávateľ. Ak zas rátame s tým, že by teória aspoň z časti fungovala a zamestnávateľ by zamestnal niekoho za 200 €, za výhodu niekto môže považovať, že sa tomuto zamestnancovi odvádzajú odvody na dôchodok. Tu sa však treba zamyslieť, KOĽKO sa mu na ten dôchodok odvedie. Už dnes, keď má niekto minimálnu mzdu, výpočet jeho dôchodku je tragicky nízky a nedá sa z neho žiť. Pri znížených odvodoch by to bolo ešte omnoho menej, preto je absurdné považovať to za nejakú výhodu. Samozrejme počítať treba aj s tým, že výška dôchodkového veku sa veľmi rýchlo zvyšuje a preto sa dôchodku len ťažko dožijeme, tobôž človek s nižšou kvalifikáciou, ktorý bude pracovať s veľkou pravdepodobnosťou manuálne. Teda v konečnom dôsledku by znížené odvody pomohli najskôr zamestnávateľovi, ktorý by menej platil štátu a neskôr štátu, pretože by v prípade dožitia vyplácal ako dôchodok len akúsi minimálnu žobračenku. Pomoc človeku sa opäť nedostavuje.

Uplatnenie dlhodobo nezamestnaných: Pracujme s tým, že by teoretická úvaha vyšla a zamestnávatelia by skutočne chceli prijať niekoľko nových pracujúcich. Tento návrh pracuje s ľuďmi, ktorí majú nízku kvalifikáciu, sú dlhodobo nezamestnaní, či s ľuďmi do 30 rokov, ktorí nemôžu zohnať zamestnanie. Najskôr teda k tým nízko kvalifikovaným. Títo ľudia väčšinou spadajú do kategórie dlhodobo nezamestnaných a jedná sa vo veľkej miere o ľudí so zlými pracovnými návykmi, alkoholikov, bezdomovcov a vo veľkej miere o našich cigánskych spoluobčanov. Ak by sme opomenuli to, že títo ľudia vo veľkej miere nemajú záujem sa zamestnať, skutočne by bolo pre nich výhodné chodiť do práce za menšiu ako minimálnu mzdu? Už dnes je počuť názory, že títo ľudia nemajú záujem sa zamestnať i preto, lebo keby sa zamestnali v rámci svojej kvalifikácie za minimálnu mzdu, ich príjem by bol v konečnom dôsledku menší, ako keď nechodia do práce a poberajú sociálne dávky. Preto je absurdné očakávať, že takýto človek, ktorý nepôjde pracovať za minimálnu mzdu 337 €, by šiel pracovať za mzdu napríklad 200 €. Taktiež táto úvaha spomína mladých ľudí do 30 rokov, ktorí majú problém so zamestnanosťou. Nie je mi však celkom jasné, ako by to týmto ľuďom malo pomôcť, keďže dnes je človek do 30 rokov dobre vzdelaný, často krát vysokoškolsky, a preto je absurdné myslieť si, že by niektorý z týchto ľudí išiel pracovať už za dnešnú minimálnu mzdu, nie to ešte za menej.

Slovenská realita:  Realita ktorá funguje na Slovensku je vec, ktorú tvorcovia tohto návrhu nebrali ani okrajovo do úvahy. Nezohľadnili to, že väčšina zamestnávateľov sú špekulanti s jediným cieľom, zarobiť čo najviac. Zamestnávatelia zo zahraničia sem prichádzajú za lacnou pracovnou silou a v prípade zrušenia minimálnej mzdy určite nebudú váhať v znižovaní platov. Taktiež slovenskí podnikatelia svedčia o tom, že takéto niečo nemôže fungovať, pretože väčšina Slovákov, čo začne podnikať, chce byť zo dňa na deň milionármi a preto ako náhle dostane možnosť znížiť svojim zamestnancom platy a zarobiť tým viac, určite to tak skôr či neskôr urobí.

Minimálna mzda 337 € je výsmechom do tváre poctivému pracujúcemu človeku. Už z 337 € je problém vôbec vyžiť,  preto akýkoľvek návrh na jej zrušenie, či umožnenie zníženia príjmov pracujúcich ľudí je nehoráznosť. Tento návrh považujem za jeden z ďalších výmyslov finančníkov, ako zas a znova obrať ľudí aj o to málo, čo majú. Je absurdné znižovať či rušiť minimálnu mzdu. Však pokiaľ sa jedná o prácu, ktorá je platovo ohodnotená pod hranicou minimálnej mzdy, nedá sa hovoriť o plnohodnotnom zamestnaní, ale skôr o brigáde a na takéto prípady predsa zamestnávateľ so zamestnancom uzatvára dohodu o vykonaní práce.  Smutné však je, že Slováci hlavy poskláňajú a dovolia zo seba robiť handry. Preto i keď dostanú na výplatu 50 eur, povzdychnú si a budú sa radovať, že majú aspoň nejakú robotu, to nevadí, že v nej viac menej pracujú za almužnu a zamestnávateľ má miliónové zisky.  Národ si takto naučil podnikateľov, naučil si tak vládu, a preto papaláši na normálnych ľuďoch, obrazne povedané, orú. Pretože Slovák len ticho robí, na odpor sa nepostaví, za svoj život nezabojuje. TO je dôvod, prečo v tej istej firme za tú istú robotu v Nemecku dostane pracovník 3000 € a na Slovensku 300 €, to je dôvod, prečo všetko, čo tu máme vlastní zahraničie, to je dôvod, prečo každá vláda rozkráda štát a oberá národ. Lebo národ im to všetko bez odporu dovolí.

Pravdoľub


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: