Prechádzka Prosieckou dolinou

9. júla. 2013 o 0:26 | Kategória: TK Plesnivec | Komentáre vypnuté na Prechádzka Prosieckou dolinou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA6.7.2013 sa členovia Slovenskej pospolitosti a Turistického klubu Plesnivec zo severného Slovenska rozhodli spríjemniť si sobotu. Z hodiny na hodinu sme sa rozhodli podniknúť nenáročný turistický výlet do Prosieckej doliny, ktorá je známym turistickým miestom Liptova.

Približne o 9:30 sme odstavili autá na odstavnom parkovisku na konci dedinky Prosiek, ktorá je vstupnou bránou do doliny. Samozrejme sme neboli prekvapení, keď už na parkovisku o takejto hodine stálo mnoho áut, dokonca 2 autobusy s českými poznávacími značkami. I keď máme radšej turistiku v pokojnejšej forme, nakoľko sme si zvolili ľahký výlet vhodný aj pre menej zdatných turistov, dalo sa očakávať že pri priaznivom počasí sa bude dolinou prechádzať väčšie množstvo ľudí. Po vojdení do doliny sa nám naskytli okamžite krásne výhľady na skalné bralá, ktoré Prosiecku dolinu lemujú takmer po celej dĺžke. Pri túre touto dolinou je vhodné si zobrať vyššie nepremokavé topánky, respektíve zvoliť túru nie po výdatných dažďoch, pretože časť chodníka vedie ponad potôčik pretekajúci dolinou a časť tesne okrajom potoka či priamo cez koryto, čiže v prípade zvýšenej hladiny by mohol byť problematickejší prechod. Taktiež je chodník na niektorých úsekoch tvorený skalnatým podkladom, dokonca niektoré krátke úseky sa prechádzajú i za pomoci reťazí, preto je tiež dosť nebezpečné ak je terén mokrý, lebo hrozí väčšie nebezpečenstvo zranenia. Chodník však nie je nijak strmý, práve naopak, celou dolinou sa kráča skôr po rovine,  čiže vďaka nižšiemu fyzickému zaťaženiu sme mali viac energie na družný rozhovor či žartovanie. Celou dolinou je robené kvalitné značkovanie i dobre viditeľný chodník, takže sa určite nemusia báť ani slabší turisti, že by zablúdili. Tesne pred koncom doliny sa cesta rozdvojuje. Dá sa pokračovať na koniec doliny, ktorý je od tohto rázcestia vzdialený asi 5 minút chôdze a nachádza sa na ňom mohutná skalnatá stena s malým vodopádom a  jazierkom. Samozrejme tu cesta končí a treba sa vrátiť. Následne môžete pokračovať ďalej po náučnom chodníku smerom na Veľké Borové, alebo môžete ísť naspäť do Prosieka. Nám sa bohužiaľ dosť rapídne zhoršilo počasie a vietor nám privial búrkové mraky, tak sme sa radšej vybrali na cestu späť. Dážď nás našťastie zastihol až tesne pred parkoviskom, tak sme boli spokojní, že sme mali bezpečný prechod po skalnatom teréne a zároveň,  že sme nezmokli a vybrali sme sa aktívne oddýchnutí domov.

Za parkoviskom pri vstupe do doliny sa nachádzajú smerové tabuľky s farbami značiek chodníkov, avšak keďže je Prosiecka dolina súčasťou náučného chodníka, nachádza sa tu i veľká informačná tabuľa. Na tejto tabuli je zaznačená celá trasa náučného chodníka i s fotografiami, ktoré upozorňujú na zaujímavosti, ktoré si turisti môžu po ceste obzrieť. Patrí medzi ne napríklad už spomínaný Prosiecky vodopád, či Oblazy, kde sa nachádza starý drevený vodný mlyn, píla, a niekoľko dreveníc učupených na malebnej čistinke pod skalnou stenou. Náučný chodník je tvorený Prosieckou dolinou, z ktorej sa vychádza na Veľké Borové a následne sa stáča cez Kvačiansku dolinu priamo do obce Kvačany odkiaľ máte 3 možnosti. Dá sa pokračovať po náučnom chodníku popod horu naspäť presne na začiatok Prosieckej doliny a k odstavnému parkovisku, no je to približne hodina a pol chôdze, čo samozrejme nie je pre bežného človeka žiadny veľký záber, tobôž v takomto nenáročnom teréne. Pre tých pohodlnejších, respektíve menej fyzicky zdatných, sú tu zvyšné dve možnosti, kde sa dá o túto hodinku túra skrátiť a buď si v Kvačanoch počkáte na autobus do Liptovského Mikuláša, alebo pôjdete na túto túru dvomi autami, jedno necháte v Prosieku, jedno v Kvačanoch a následne sa po zídení do Kvačian môžete presunúť po auto v Prosieku. Keďže však táto túra patrí viac menej skôr ku prechádzkam v prírode, ktoré sú vhodné i pre rodiny s deťmi a je minimálne náročná, i menej zdatný turista určite zvládne celý okruh cez obe doliny naspäť do Prosieka.

S príjemnou prechádzkou v liptovskej prírode sme i napriek dažďu maximálne spokojní a vďaka malebnosti tohto náučného chodníka sa sem určite znova radi vrátime. I keď alkohol v rukách nacionalistu by miesto mať nemal a nikto z našej výpravy alkohol ani nepije, pre tých čo radi degustujú pivo si vám dovolím odporučiť zastávku v Kvačanoch, kde sa nachádza malý domáci pivovar. Niekomu možno padne vhod chladené domáce pivo rôznych príchutí či ovčí syr ako osvieženie pred pokračovaním po náučnom chodníku naspäť do Prosieka. Samozrejme ak už alkohol aj pijete, treba ho konzumovať s mierou.


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: