Tabakový vrah

27. mája. 2013 o 11:12 | Kategória: Reakcie, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Tabakový vrah

1Je známym faktom, že je len málo vecí, ktoré na svet priniesla iná kultúra ako práve európska. Domorodé kmene na iných kontinentoch žili, ba aj žijú primitívnym spôsobom života a nedokážu konkurovať európskej civilizácii pri napredovaní, vynálezoch a podobne. No predsa nájdeme niečo, čo „vynašli“ a rozšírili domorodé kmene. Predsa existuje niečo, čo európska civilizácia prebrala a vo veľmi veľkej miere používa dodnes. Ide o fajčenie. Domorodci údajne začali fajčiť približne 1000 rokov pred našim letopočtom. Tento trend sa do Európy dostal okolo roku 1492. Pozrime sa ale na to, čo nám tento trend vlastne priniesol a aké sú následky fajčenia.

Každý veľmi dobre vie, že fajčenie je zdraviu škodlivé, no napriek tomu na svete fajčí približne 1,8 miliardy ľudí. Z toho  na Slovensku približne milión a pol, ba možno aj niečo cez  dva milióny ľudí. Prejdime ale rovno k faktom, ktoré by si mal uvedomiť každý fajčiar.

Priemerný fajčiar zomrie o 16 rokov skôr, ako keby nefajčil!!!  Preto je ťažko pochopiteľný fakt, prečo také množstvo ľudí naďalej vdychuje jed v podobe nikotínu, ktorý každým dychom uberá desiatky sekúnd zo života.  Každou jednou krabičkou cigariet si fajčiar skráti život o viac ako 1 a pol hodiny. Každý rok zomrie na následky fajčenia okolo 6 miliónov ľudí.  Na Slovensku sa odhaduje, že  na následky fajčenia zomrie  každý rok približne 15 000 ľudí. Všeobecne to znamená, že každý desiaty človek na svete zomiera práve na následky fajčenia.  TV%20spot%202008-obr4

Aj napriek tomu, že všetky tieto údaje sú verejné a voľne dostupné, tak stále fajčí čoraz viac mladých ľudí. Ako by si ani neuvedomovali, že svoj život, ktorý je aj tak krátky, ešte rapídne skracujú a vo veľkej miere škodia svojmu zdraviu, no aj svojmu okoliu.  Treba si uvedomiť, že fajčenie spôsobuje ročne viac úmrtí ako  samovraždy, všetky druhy násilia, vraždy a nehody dohromady.

Vedeli ste, že každou cigaretou, ktorú človek vyfajčí si skracuje svoj život o 5 minút? Naozaj stojí tá jedna cigareta za 5 minút, ktorých by ste mohli stráviť so svojou rodinou?

Vedeli ste to, že ľudia, ktorí vyfajčia balíček cigariet denne, sú dvojnásobne viac ohrození infarktom ako ľudia, ktorí nikdy nefajčili? Fajčiari, ktorí dostali infarkt, majú nižšie šance prežiť ako nefajčiari. A ľudia, ktorí ani po infarkte neprestali fajčiť, zvyšujú svoje šance, že ich druhý srdcový infarkt bude ich posledný.

Aké má vlastne výhody fajčenie? Fajčiar nadobúda dojem, že ho fajčenie upokojuje. Ako je to ale možné? Tabak je vysoko návyková droga, ktorá si žiada svoje dávky vo veľmi krátkych intervaloch. Pokiaľ  závislá osoba (fajčiar) už dlhšiu dobu nemala svoju dávku drogy, tak sa začínajú prejavovať abstinenčné príznaky ( nervozita a pod.) Až po podaní dávky (cigarety), dostáva telo svoj prísun drogy, na ktorej je už závislé. Vtedy má telo svoju potrebnú dávku drogy a tak sa abstinenčné príznaky stratia. Nie však na dlho, už o chvíľku opäť nastúpia a žiadajú si svoju dávku nikotínu. Opäť je človek nervózny a podráždený. Po tom ako  si fajčiar opäť zapáli, tak sa jeho telo upokojí a opäť potlačí abstinenčné príznaky. Dochádza tak nie k upokojovaniu, ale len k potlačovaniu abstinenčných príznakov.

A aké má fajčenie nevýhody?

Tu by sme mohli uviesť naozaj veľmi veľké množstvo prípadov. Uvedieme však len tie najčastejšie spojené so zdravým človeka. Fajčenie spôsobuje rakovinu pľúc, obličiek, močového mechúra, ústnej dutiny, pankreasu, konečníka, čriev i nádory krčka maternice, impotenciu, otupené alebo vymiznuté zmyslové vnímanie pre chuť a čuch, časté nádchy, fajčiarsky kašeľ, chronický zápal priedušiek, žalúdočné vredy, zvýšená tepová frekvencia a tlak krvi, predčasné a častejšie vrásky na tvári ,rozdutie pľúc, srdcové ochorenia, porážka a množstvo iných zdravotných problémov.

Najčastejší prípad, ktorý sa prejavuje u fajčiarov je rakovina pľúc ( až v 85-90% prípadov je spôsobená práve cigaretovým dymom).

Aké má fajčenie pôsobenie v ústnej dutine?

Pri fajčení dochádza v ústnej dutine k niekoľkým procesom:

  • Stúpa teplota a v zvýšenej miere dochádza k odumieraniu buniek všetkých tkanív, ktoré sa tu nachádzajú (ďasná, jazyk).
  • Znižuje sa vylučovanie slín, ktoré za normálnych okolností majú ochrannú funkciu. Dôsledkom toho je zvýšená tvorba zubného povlaku, tvorba zubného kameňa, sfarbenie povrchu zubov a náchylnosť ďasien na infekčné ochorenia.
  • Nikotín spôsobuje zúženie ciev v ďasnách, a tým nedochádza k ich správnemu zásobeniu živinami. To znamená horšiu obranyschopnosť voči baktériám.

Vedeli ste o tomto?  

  • fajčenie má 20 krát vyššiu úmrtnosť než dopravné nehody
  •  fajčenie má 25 krát vyššiu úmrtnosť než samovraždy
  •  fajčenie má 33 krát vyššiu úmrtnosť než alkoholická cirhóza pečene
  •  fajčenie má 34 krát vyššiu úmrtnosť než zlyhanie obličiek
  •  fajčenie má 66 krát vyššiu úmrtnosť než AIDS

 Už tieto fakty poukazujú na nezmyselnosť fajčenia. Poukazujú na to, že táto legálna droga je rovnako nebezpečná ako všetky ostatné drogy. Vyvoláva vysokú závislosť, enormne ničí zdravie a to len pre vidinu krátkeho duševného uspokojenia po prijatí svojej dávky.

pluca

                                       Vľavo: pľúca nefajčiara                                          Vpravo: pľúca fajčiara

Aký má ale vplyv fajčiar na svoje okolie? Pokiaľ fajčíte ničíte len svoje zdravie? Alebo aj zdravie svojich blízkych, s ktorými ste v kontakte? Bohužiaľ pravda je taká, že ničíte a v tichosti zabíjate aj ľudí, ktorí sú vo vašom okolí. Každý rok zomrie vo svete cca 600 000 pasívnych fajčiarov ( nefajčiari, ktorý vdychujú cigaretový dym, napr. v rôznych pohostinstvách, v miestnostiach kde sa fajčí a pod.) z toho je približne 165.000 detí, čo ročne predstavuje asi jedno percento všetkých úmrtí vo svete.

Na túto tému by sa dalo písať naozaj mnoho, avšak čím dlhší je článok, tým si ho prečíta menej ľudí. Preto dúfam, že tieto základné informácie každého prinútia viac sa zaujímať o túto naozaj závažnú  problematiku. Dúfam, že mladí ľudia si uvedomia riziká a absurditu fajčenia a aktívni fajčiari si uvedomia závažnosť situácie, či blížiace sa zdravotné problémy a preto sa pokúsia urobiť všetko pre to, aby skoncovali so svojou závislosťou čím skôr.

R.

(ZDROJ: wikipedia, fajcenie.net, zivotbezcigarety.sk)


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: