Dnes ubehlo 14 rokov od vraždy Miloša Reha

16. mája. 2013 o 18:44 | Kategória: Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Dnes ubehlo 14 rokov od vraždy Miloša Reha

reho-titulekDnes si aj my, slovenskí národovci  –  členovia Slovenskej pospolitosti, pripomíname symbolickým zapálením sviečky smutné výročie smrti mladého českého nacionalistu Miloša Reha, ktorého pred 14 rokmi počas hromadnej bitky zavraždil cigán  Pavel Gore. Mladý Miloš podľahol týždeň pred svojimi 19. narodeninami následkom 12-tich bodných rán uštedrených cigánskym vrahom, ktorý bol odsúdený na smiešnych 8 rokov väzenia za ublíženie na zdraví s následkom smrti (?!).

Teraz si priblížme ako došlo k vražde Miloša Reha:  Bola sobota, 15. mája 1999. Deň sa schyľoval ku koncu a ulice v Litvínove sa pomaly s rastúcim šerom vyľudňovali. Tamojší nacionalisti  v ten večer v hojnejšom počte oslavovali v reštaurácii Jáva na Litvínovskom nádraží. Pilo sa, smialo sa, spievalo sa…  skrátka klasická sobotná návšteva pohostinstva.

S plynúcim časom, ktorý pomaly prekročil polnoc, sa niektorí pobrali domov. U niekoľkých stolov sa však stále oslavovalo a nálada ani o trochu neklesala. V tom sa vo dverách objavila trojčlenná skupina cigánov, ktorí prišli vyvolávať konflikty. Krátko na to prebehla menšia šarvátka a agresori sa rozhodli opustiť reštauračné zariadenie – utiecť.

Nálada sa zase rýchlo vracia do starých koľají a stále stúpa. Až do skorého rána – 2 až 3 hodiny rannej.  V tú dobu sa ďalšia, trojčlenná skupina nacionalistov, v ktorej je aj Miloš Reho, vydáva na cestu domov. Pritom ako schádzajú schodmi z reštaurácie sa ozývajú nadávky cigánov, ktorí ich „navštívili“ už pred pár hodinami. Dochádza ku konfrontácii 3 na 3. Cigáni sa opäť po roztržke dávajú na útek a utekajú smerom ku garážam naproti nádražiu, kde miznú v tme.

Na to skupinka nacionalistov usudzuje, že nie je potrebné byť ďalej pokope a rozchádzajú sa. Jeden nastupuje na električku a mieri smerom do Mostu, ostatní dvaja – Miloš Reho a jeho kamarát po  odjazde ich priateľa vykračujú spoločným smerom cez Nádražnú ulicu.

Prechádzajú ju a pomalým krokom v jarnej noci kráčajú do svojich domovov. Uplynie pár sekúnd a všímajú si známe tri postavy, ktoré sa na nich valia. Počas chvíle dochádza ku stretu 2 na 3. Jeden cigán sa vrhne na Miloša Reha a ďalší dvaja na jeho kamaráta. Ten po chvíli ako je zasypaný ranami kričí, že má u seba strelnú zbraň, a tak sa cigáni dávajú na útek pričom cestou so sebou strhávajú tretieho, Pavla Goreho, ktorý kľačí nad Milošom a zasadzuje mu nožom jednu ranu za druhou. Milošov napadnutý kamarát sa zberá zo zeme a pribieha k nemu. V tej chvíli má už Miloš prevrátené oči  a na tele niekoľko bodných rán.

Nachádzame sa na konci 90. rokov, kedy mobilné telefóny ešte neboli tak rozšírené, a tak uteká zavolať pomoc. Záchranná služba prichádza asi za 25 minút a následne Miloša nakladajú do sanitky. Je 16. máj 1999 po 3. hodine rannej. Miloš Reho umiera.

Preložené z  http://milosreho.wordpress.com/

Odpočívaj v pokoji Miloš

(Pozn.: Tradične aj tento rok sa 18.5.2013 uskutoční v Litvínove spomienkový  pochod pod názvom: „ Za zabité kamarády – REHO 2013“. Viac informácií o udalosti sa dozviete : TU).

reho-titulek


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: