Dobrodružný výjazd do mesta duchov – Pryč z krize = pryč z EU, Přerov, 1.5. 2013

5. máj. 2013 o 11:28 | Kategória: Akcie, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Dobrodružný výjazd do mesta duchov – Pryč z krize = pryč z EU, Přerov, 1.5. 2013

D:DCIM100MEDIAIMG_1559.JPG1. máj 2013 – Tento rok sme sa rozhodli podporiť prvomájovú demonštráciu v Českej republike, konkrétne v Přerove, ktorú organizovali naši kamaráti z českej organizácie Dělnická mládež (DM). Tohtoročná téma sa niesla v duchu odmietnutia diktátu Bruselu a boja za samostatnosť európskych štátov. Akcia niesla názov “Pryč z krize = pryč z EU”.

Ešte pred akciou sa odohrala doslova hystéria v médiách ale hlavne v samotnom meste Přerov. Vedenie mesta rozosielalo obyvateľom mesta písomné upozornenia, aby si zabednili okná, preparkovali autá z centra a živnostníci aby zatvorili svoje podniky. Obyvateľstvo mesta bolo strašené políciou a zástupcami mesta, že do Přerova prídu výtržníci, radikáli a neonacisti. Už počas našej cesty sme počúvali v rádiu, že “neonacisti” dnes organizujú pochod Přerovom, a že je nasadených 700 policajtov, psovodov, hliadok na koňoch a pyrotechnikov (azda čakali Al-Kaidu?). Preto sme boli pripravení na všetko.

Do mesta sme dorazili asi pol hodinu pred samotným začiatkom akcie, tak sme mali čas, aby sme si mesto obzreli. A naozaj, v rádiu nepreháňali, pretože ulice Přerova boli doslova napchaté policajnými hliadkami. Na každom rohu stáli buď zakuklení tažkoodenci v plnej zbroji, či usmievaví zelení policajti. Políciu tento rok posilnila výrazne i zvieracia časť policajného zboru. Videli sme kone, psy, muchy a komáre. Vo vzduchu bol dokonca aj zvláštny futuristický stroj, známy ako vrtuľník. Ministerstvo vnútra ČR vrhlo do boja proti zlým “extrémistom a výtržníkom” naozaj úctyhodný arzenál. Dokonca zmizli aj koše na odpadky a tak sme si naše slovenské smeti museli odviezť naspäť na Slovensko.

Po príchode sme boli podrobení policajnému privítaniu. Hneď sme sa museli legitimovať a boli sme skenovaní detektorom kovu. Minister vnútra Kubice údajne nariadil policajným príslušníkom pozbierať čo najviac železa, aby boli aspoň z časti pokryté náklady na policajnú akciu v Přerove (náklady na akciu sa šplhali v rádoch stotisícoch českých korún, len jedna letová hodina vrtuľníka vychádza 150 000 Kč). Že by tento príkaz vysvetľoval zmiznutie už spomínaných smetných košov? Minister si však neuvedomil, že v Přerove žije početná a omnoho šikovnejšia etnická skupina zberačov kovov. Policajti nás však privítali vrelo a s úsmevom, keď sme im oznámili, že prichádzame v mieri, a že samopaly, granáty, či panzerfausty sme nechali bezpečne uzamknuté v našich bojových vozidlách.

Akcia sa začala s miernym meškaním po 14:00. Ako prvý s prejavom vystúpil Tomáš Vandas, predseda DSSS. Vo svojom prejave zhrnul nevýhody vstupu Českej republiky do EÚ, negatívny vplyv imigrácie, či zapredanosť politikov. Po ňom vystúpil Jakub Škrabák, vodca Slovenskej pospolitosti, ktorý upozornil na akútnu situáciu, v ktorej sa nachádzajú európske národy a zdôraznil boj európskych národov za svoju samostatnosť a vyzdvihol potrebu národnej a sociálnej revolúcie v jednotlivých štátoch Európy i európskej revolúcie všeobecne. Zvýraznil to, že keď naši nepriatelia vlastnia finančný kapitál, neznamená to nič, pretože my, pracujúci, vlastníme jediný skutočný kapitál – prácu(Video si môžete pozrieť: TU). Po ňom vystúpili ešte podpredseda DSSS Jiří Štěpánek, tajomník DM Jakub Svoboda a funkcionár Moravskoslezského kraja Petr Borna. Tým sa prejavová časť ukončila a nasledoval sprievod mestom.

1

Ak by som mal zhodnotiť prejavovú časť, nevytkol by som jej skoro nič. Na námestí bolo prichystané aj občerstvenie pre účastníkov pod plátenným altánkom, takisto i propagačné materiály DM a DSSS. Pódium zhotovené z lešenia poslúžilo veľmi dobre, rečník bol dobre viditeľný a všetky prejavy boli k veci. Možno ich mohlo byť trochu menej, no pravdepodobne aj v Čechách vždy nastáva situácia, že každý chce prezentovať svoj pohľad a tak sa stáva, že každý rečník rozpráva o tom istom a účastníkov potom prejavy trochu nudia.

A ešte som zabudol… Účastníci zhromaždenia tvorili pestrú zmes. Od pivného oldschool komanda, cez zamaskovaných autonómov a “krvilačných vlkov”, až po obyčajných ľudí. Áno, našli sa aj ľudia, ktorí prekonali atmosféru strachu, ktorú vytvorila polícia a prišli sa na zhromaždenie pozrieť. Trochu ma zaráža fakt (teda nie trochu, ale dosť), že niektorí po tak dlhej dobe upozorňovania prídu na akciu s pivom v ruke. Viac ma zaráža aj to, že práve takíto ľudia chcú byť vždy v centre pozornosti. Aj na akcii tomu nebolo inak. Hlavného transparentu sa chopilo už spomínané pivné oldschool komando, ktoré šturmovalo stále v čele sprievodu.

Ale teraz k samotnému sprievodu. Pochod bol dlhý zhruba 2 km, čiže to bola príjemná sviatočná prechádzka. Usporiadatelia rozdali ťaháky vo forme papierikov, na ktorých boli vypísané heslá, ktoré sa budú po ceste skandovať. Ako podotkli naši českí kamaráti (usporiadatelia), tak väčšina zhromaždených si pravdepodobne myslela, že rozdané heslá sú zakázané skandovať, pretože účastníci skandovali výhradne heslá, ktoré neboli napísané v rozdaných debilníčkoch. Ľudia v sprievode boli absolútne nedisciplinovaní a nepočúvali pokyny organizátorov. Na tomto mieste však musím upozorniť, že organizátori sa všemožne snažili udržať aspoň témy skandovania, či formácie pochodujúcich, ale nebolo ich chybou, že sa ľudia v sprievode správali ako hoviedka. Na ich tvárach bolo vidieť sklamanie. Nie všetci účastníci boli takí, no pár jedincov celý dojem zo sprievodu skazilo. I keď to nie je ideálne, českí nacionalisti v porovnaní s Antifou podávajú nadľudské výkony (o tom niekedy nabudúce). Počas celého sprievodu sme sa cítili ako v zoologickej záhrade. No exponátmi sme boli my. Hlúčiky ľudí postávali po uliciach za policajnými jednotkami a pozorovali nás. Sprievod potom bez problémov dorazil okruhom na miesto štartu, teda na námestie T.G. Masaryka, kde bola akcia oficiálne ukončená.

2

Po akcii sme sa chceli ešte s našimi kamarátmi z DM občerstviť v niektorom z miestnych pohostinstiev a tak započala naša púť po meste duchov. Áno, Přerov sa stal mestom duchov, takým, aké poznáme z westernov. Všetky krčmy, bary, reštaurácie a všetky verejné zariadenia boli zavreté. Na námestiach neboli zaparkované žiadne autá, nikde naokolo nebol žiadny obyvateľ Přerova. Na námestí postávali iba hlúčiky policajtov, či konský trus. Chýbali už iba poletujúce chumáče zoschnutých kríkov. Niektorí unavení policajti posedávali na letných terasách zavretých reštaurácií. Pri našom blúdení nás stále prenasledovali dodávky napchaté policajtmi, či Sauronove oko – vrtuľník. Naše hľadanie však bolo márne, preto sme museli ísť za milovanou kofolou do vedľajšej obce. Pri našej ceste autom z Přerova bolo mesto stále plné policajtov, ktorí ešte stále trávili svoj čas zazeraním po každom, kto šiel okolo. Pri našej ceste autom sme však zbadali skutočných bojovníkov proti systému – antifašistov, ktorí pri miestnom hypermarkete popíjali lahodné čučo v zátiší pri kontajneroch, asi päť metrov od policajno-psovitých hliadok. Samozrejme, až do spomínanej obce, kam smerovali naše kroky po akcii nás sledovalo opäť Sauronove oko. Bude to asi preto, že si polícia myslela, že ideme zničiť prsteň vhodením do Hory osudu. My sme však sedeli na kofole a po dni plnom nenávisti sme si užívali prívetivosť sympatickej barmanky.

Ak by som mal náš výlet zhrnúť, zažili sme na naše pomery nevídanú policajnú akciu, ktorá českých daňových poplatníkov stála pravdepodobne sedemcifernú sumu. Osobne si myslím, že tieto peniaze sa dali využiť aj inak. To ale nechávame na svedomí českých politikov. Dá sa povedať, že im zastrašovacia taktika z časti aj vyšla, pretože mnoho obyčajných ľudí tým od účasti odradili. Ale myslím, že kto nie je slepý, videl, čo sa v Přerove 1.5. 2013 dialo. Za zlatý klinec celého dňa, ktorý sme bohužiaľ zmeškali, možno označiť to, že napriek tomu, že polícia hliadkovala po celom meste na každom desiatom metri,  že celé mesto sledovali desiatky kamier (i Sauronove oko), že mestom cválali na svojich tátošoch neohrození strážcovia zákona, a že policajné psy dostali v ten deň dvojitú porciu granúl, napriek tomu miestni cigáni napadli človeka, teda pardon, antifašistu. Táto príhoda je naozaj úsmevná. Cigáni argumentovali tým, že išlo o feťáka, ktorý sa ich snažil napadnúť. Pravdepodobne to bol jeden z účastníkov kontajnerového pikniku, ktorý sme videli pri našom odchode. Naskytá sa otázka – naozaj polícia chránila poriadok v Přerove? S našim výjazdom sme spokojní. A ešte odkaz pre organizátorov: Vieme, aké namáhavé je zorganizovať demonštráciu podobného typu, preto si vašu prácu veľmi vážime a oceňujeme! Neprestávajte bojovať a bude to lepšie! Ďakujeme za pozvanie a v budúcnosti s nami môžete opäť rátať.

Pozrite si tiež report  Dělnickej mládeže: www.delnickamladez.cz

Pozrite si tiež report RadicalBoys:  www.radicalboys.com

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: