Nacionalizmus – hrozba alebo liek?

11. marca. 2013 o 7:12 | Kategória: Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Nacionalizmus – hrozba alebo liek?

152360-slovensko-slovaci-vlajka-clanokNásledkom nacistického Nemecka a druhej svetovej vojny je medzi inými aj fakt že široká verejnosť odsudzuje národnostné cítenie a poukazuje naň ako na hrozbu modernej spoločnosti. „Keď som na internete (www.samostatnost.sk) našiel pozvánku na verejné zhromaždenie „POCHOD ZA SAMOSTATNÉ SLOVENSKO“, rozoslal som ju okamžite svojím známym a kamarátom. Pozvánka má silný patriotický charakter, nenabáda však ani k násiliu, ani k nenávisti. Napriek tomu sa mi od týchto ľudí dostalo odozvy typu: -Moc extrémistické, všetko má svoje pre aj proti… ,-Nesúhlasím s tým. Toto je príliš, však si predstav s kým po boku tam budeš brázdiť ulice. Stavím sa, že drvivá väčšina podporovateľov sú nacisti, skinheadi a podobná háveď… alebo -Nesúhlasím s tým. Nesedia tam ani niektore fakty a toto (pôvodne zoznam podporovateľov akcie) tiež hovorí samo za seba…“

Verejnosť vníma ľudí, identifikujúcich sa za občanov svojho štátu, ako extrémistov a fašistov, pričom sa vôbec nezaujíma o to, čo práve tieto – hanlivo nazývané – „pravicovo extrémistické“ skupiny propagujú, a radšej prijíma médiami diktovanú definíciu: rasistické, netolerantné, extrémistické a nedemokratické.

Slovenský štát sa nachádza v situácii, v ktorej je na 64% závislý na dovoze potravín, štruktúry štátu sú sprivatizované zahraničím a korupcia zvyšných štátnych organizácií vrátane parlamentu sa stala bežnou praxou. Nezáujem verejnosti o veci verejné, res publika, je príčinou žalostnej situácie na Slovensku. Občania nemajú žiadny vzťah k Slovenskému štátu a necítia sa byť zaň zodpovední. Preto im je ukradnuté akési korumpovanie a tunelovanie. Naopak, svoj vlastný dom a rodinu bránia zubami-nechtami pred votrelcami a záujmami iných ľudí práve z dôvodu pocitu príslušnosti a zodpovednosti.

Vlastenectvo, definované ako národná hrdosť alebo národná identita, by mohlo byť práve chýbajúcim článkom demokratického zriadenia, ktorý by z pasívneho obyvateľa štátu urobil angažovaného vlastenca, ktorého chod a prosperita slovenského štátu zaujíma rovnako ako prosperita vlastnej rodiny. Koľko by vám museli zaplatiť aby ste súhlasili zo zneužitím vašej dcéry? Národné cítenie propaguje hodnotový rebríček, ktorý zdobia hodnoty ako rodina, národ, súdržnosť a kultúra namiesto peňazí, profitu a moci.

Problém dnešného „liberalizovaného“ Slovenska nie je iba chýbajúci patriotizmus obyvateľov, ale najmä chýbajúce národné cítenie štátnych štruktúr. Vlastenecké cítenie štátnych funkcionárov by taktiež malo za následok úpadok korupcie a tunelovania, keďže by sa títo stali nepodplatiteľnými. Patriotický parlament je rovnako dôležitý ako riaditeľ identifikujúci sa z firmou, ktorú riadi. Firma s neangažovaným riaditeľom nikdy nebude dosahovať výsledky ako firma vedená „pre vec“ zapáleným človekom a čaká ju tým pádom skorý zánik. Kapitán lode, ktorý sa v prvom rade zachraňuje sám, nie je dobrý kapitán.

Médiá ďalej démonizujú myšlienku národného povedomia ako nepriateľa novo vytváraného Euro-občianstva. Tieto dve predstavy sa teoreticky nevylučujú a majú dokonca rovnaký zámer, avšak prakticky sa pri dnešnej EU nejedná o zväz alebo spolok suverénnych štátov ale o otrokov a parazitov. Prirodzene je patriotizmus a národné myslenie proti takémuto zneužívaniu. No až raz Európa bude skutočne jednotná bez utláčania a šikanovania členských suverénnych štátov, bude treba budovať kontinentálny patriotizmus, prameniaci práve z hrdých národov a občanov, ktorí sa identifikujú zo svojou rodinou rovnako ako z mestom kde bývajú, zo štátom, v ktorom žijú a kontinentom, ktorý obývajú. Na toto všetko človek môže byť hrdý SÚČASNE.

„…nacisti, skinheadi a podobná háveď…“ Zbavme sa predpojatého portrétu nacionalistu, ktorý nám vnucujú médiá. Prečo by musel každý človek, hrdý na svoju vlasť nenávidieť všetko ostatné, mať vyholenú hlavu a byť rasista agresívnej povahy? Prečo to nemôže byť srdečný človek, ktorý je pohostinný s nutkavým pocitom popýšiť sa každému svojou vlasťou a kultúrou, chlebom a soľou, pričom si skrátka nenechá skákať po hlave ľudmi so sebeckým zámerom?

Turisti, prichádzajúci na Slovensko, by radšej ochutnali slovenskú kultúru, zvyky, obyčaje a ľudové tance a piesne, stretávali sa zo Slovákmi, ktorí im na počkanie poukazujú všetko hodnotné, čo na Slovensku máme, namiesto obeda v McDonald‘s, nakupovania v nákupných centrách a ožierania sa v írskych puboch.

(Pozn.redakcie: článok nám bol poslaný redakciou ReAkcie a má vyjsť aj v ich najnovšom čísle.)

Viac informácii o Pochode za samostatné Slovensko nájdete: TU

hlava


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: