Prúty – Február č.35

8. februára. 2013 o 12:29 | Kategória: Prúty | Komentáre vypnuté na Prúty – Február č.35

Kliknite SEM a prečítajte si nové číslo e-časopisu Prúty

Pruty-35

Srdečne vás vítame na stránkach e-časopisu Prúty. Sme radi, že nám opäť venujete pozornosť. Opäť vám prinášame (aspoň dúfame)články o zaujímavých témach nesie chýbať samozrejme ani poézia. Písanie úvodníku je nevďačná úloha. Treba vymyslieť každý mesiac nové privítanie, osloviť vás novými slovami tak, aby bol i úvodník zaujímavý. Ale i tak si myslím, že náš časopis sa prezentuje hlavne článkami, z ktorých si každý vyberie niečo zaujímavé, nejakú zaujímavú tému, či prečíta poéziu, ktorá pohladí dušu, alebo rozohní srdce. Tak ale neotáľajme a poďme si predstaviť obsah tohto čísla.

   Článok s názvom Panslavizmus – prekonaná idea od Jakuba Škrabáka je druhou časťou zo série článkov o panslavizme. V minulom čísle prezentoval skôr začiatky panslávskeho hnutia, v tomto čísle už predstavuje ideu panslavizmu a jej východiská z budúcnosti. To všetko s pozadím myšlienok Ľudovíta Štúra. Do tohto februárového čísla sme zaradili aj novú rubriku s názvom Pospolitý pohľad na svet. Ide vlastne o zhrnutie udalostí z domova i zo sveta za uplynulý mesiac. S touto rubrikou sa budete stretávať pravidelne každý mesiac. Sekcia poézie dostala nový názov – Ozbrojení básnici. Básnická rubrika ponesie tento názov a stretnete v nej s novými básňami od súčasných slovenských básnikov. Tak ako v minulom čísle, i v tomto sa dostane na pretras alkoholizmus s pohľadu Štúrovho v druhom diely seriálu Spolky miernosti. No nechýba článok ani pre milovníkov kultúry. Ďalej nájdete recenziu na prvý album nádejnej slovenskej národoveckej kapely Posol vlasti – Pred ohnivým drakom. Dúfame, že ak vás naša recenzia navnadí a budete si chcieť kapelu vypočuť, tak si kúpite CD a nebudete ich dielo sťahovať na internete J. Túto novú kapelu treba podporiť, aby mohla vydávať i ďalšie dobré nahrávky. E-mailom nám prišiel zaujímavý článok od pána Jána Slanského, ktorý rozvinul teórie zjednotenia Slovenska a Slovinska v článku s názvom Politické zjednotenie Slovenska a Slovinska. Tento článok sa skvele hodí ako prípad spolupráce slovanských národov a doplňuje článok o budúcnosti Slovanstva a panslavizmu. Skvele ilustruje, že panslovanská únia sa dá vytvoriť malými, ale za to správnymi krokmi.

   Dúfame, že i toto číslo zaujme a zostanete nám verní, tak ako sme my verní vám. Každý mesiac totiž bez nároku na honorár chystáme nové Prúty. Ale ako vraví náš veľký učiteľ, „za službu národu sa neplatí, preto tí ostatní sú bohatí“. A preto sa budeme snažiť i naďalej vám prinášať zaujímavé myšlienky, úvahy, tipy na zaujímavé kapely, knihy, či filmy. Ďakujeme vám za vašu priazeň!

Kliknite na obrázok a čítajte najnovšie číslo e-časopisu Prúty.

Pruty-35

Z obsahu:

– Úvodník

– Panslavizmus-prekonaná idea?

– Pospolitý pohľad na svet

– Ozbrojení básnici

– Ľudovít Štúr – Spolky miernosti

– Recenzia: Posol vlasti

– Politické zjednotenie Slovenska a Slovinska

 

 

 

Ak by ste mali záujem pravidelne dostávať náš e-časopis Prúty na Vašu e-mailovú adresu, napíšte na adresu redakcie: pruty@pospolitost.org


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: