“Berieme si späť svoju krajinu” 2

23. januára. 2013 o 11:42 | Kategória: Akcie, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na “Berieme si späť svoju krajinu” 2

276435_131144897040575_606384936_nDňa 19.1.2013 sa v 5 mestách na Slovensku konalo druhé kolo protestných zhromaždení pod názvom „Berieme si späť našu krajinu“. Organizátormi týchto zhromaždení bola rovnako ako po prvý krát Iniciatíva slobodného občana (ISO). Keďže Slovenská pospolitosť už od svojho vzniku podporuje všetky snahy o zlepšenie situácie na Slovensku, tak neváhala podporiť ani tento protest. Členovia Slovenskej pospolitosti podporili tieto protesty v troch mestách na Slovensku. V Poprade a Košiciach zazneli aj prejavy našich aktivistov. Tieto protesty sa niesli v duchu mediálnej ignorácie a bohužiaľ aj nízkej účasti občanov. V krátkosti  sa teda pozrime ako prebiehali tieto protesty v jednotlivých mestách z pohľadu našich aktivistov.

Poprad

 Účasť bola oproti prvému protestu podstatne nižšia. Na námestí sa zišlo len niekoľko desiatok ľudí,  ktorých  drvivú časť tvorili nacionalisti. To značí, že dnes majú záujem o záchranu nášho národa takmer výlučne len nacionalisti. Na zhromaždení v Poprade zazneli 3 prejavy z toho jedným bol prejav Pobočníka SP Michala Buchtu.

Po prejavoch zúčastnení ako gesto za návrat našej slovenskej koruny roztrhali pred pódiom 500 eurové bankovky, ktoré vopred natlačili usporiadatelia. Nasledovala diskusia medzi protestujúcimi, ktorý sa následne rozhodli, že keď ľudia nevedia prísť na protest, tak príde protest za nimi. A tak sa za pokriku hesiel ako : „Chceme žiť, nie živoriť“, „policajný štát“, „médiá klamú“…. sa dav vydal k nákupnému centru, kde sa pohybovalo veľké množstvo občanov. Aj napriek tomu, že ochranka obchodného domu spočiatku znemožnila vstup do budovy s transparentom, tak už o niekoľko minút stáli demonštranti v strede obchodného domu. Po 20 minútach protestujúca skupina opustila obchodný dom a vydala sa späť na námestie. Tam sa zúčastnení rozišli. Na tejto akcii boli veľmi úsmevní supertajní policajti, ktorí hádam ani sami o sebe nevedeli, že pracujú pre políciu, keďže boli takí tajní. Často úsmevné a neprehľadné gestá „okoloidúcich“ supertajných policajtov zlepšili náladu nejednému zúčastnenému. Aj po zhromaždení sa nás snažili dvaja supertajní policajti sledovať, avšak keď sme prechádzali okolo stánku s tatranským čajom a medovinou, páni policajti podľahli pokušeniu a museli posmeliť svoje nesmelé kroky. Pri aute nás už čakali ďalší supertajní policajti, ktorí sa po našom príchode skrývali za rohom paneláku medzi kríkmi. Po našom nasadnutí do auta, si jeden takmer polámal nohy ako sa ponáhľal rýchlo prejsť popri nás. Predpokladáme, že sa chcel spýtať na členstvo v našej organizácii, avšak jeho nesmelá povaha mu to nedovolila a tak len zo závisťou sledoval ako odchádza naše auto.  Preto touto cestou ďakujeme pánom policajtom za spríjemnenie a zlepšenie nálady ich supertajnými agentskými gestami odkukanými z filmu.

Košice

 Protestné zhromaždenie „Berieme si späť svoju krajinu“ v Košiciach 19. januára z nášho uhla pohľadu nevyšlo snáď ani z jednej stránky. Pred odvahou zvolávateľov predsa len musíme zložiť poklonu. V tento deň sa totiž na celej Hlavnej ulici, kde sa malo protestovať,  organizoval otvárací ceremoniál EHMK 2013 (európske hlavné mesto kultúry). Smiešne kapely hrajúce otrasnú muziku poskakovali na dvoch obrovských pódiách. To neveštilo nič dobré, najmä nie pre slabý megafón organizátorov protestu. „Kultúrna“ hudba bola miestami tak hlučná, že sme nepočuli väčšiu časť príhovorov a to sme stáli cirka 7 metrov od rečníka. Dovoľujeme si tvrdiť, že organizovať tento protest v tento veľmi nevhodný deň bolo nemúdre. Z toho mála, čo sme počuli stáli za to len dvoje príhovory – príhovor člena SP Jozefa a príhovor mladíka menom Miroslav Sabol, ktorý sa vopred smelo predstavil. Vzhľadom na veľmi slabú propagačnú kampaň sme neboli veľmi optimistickí a naše očakávania sa aj naplnili. V jeden moment sme napočítali 55 ľudí. O pár minút aj 20. Na takýto niekoľkohlavový dav dávalo pozor minimálne 8 tajných policajtov, 8 mestských policajtov a niekoľko štátnych policajtov.

Bratislava

 19.januára sa aj v Bratislave rozhodli členovia Slovenskej pospolitosti zúčastniť protestu “Berieme si späť svoju krajinu”,  kde prišli podporiť ďalších zdravo uvažujúcich ľudí.  Protestujúcim davom sa niesli pravdivé debaty o skorumpovanosti tejto vlády  a  ich prisluhovačoch, čo napokon odznelo aj v príhovoroch ľudí, ktoré boli úplne spontánne a každý mohol vyjadriť svoj názor.  Na proteste sme mali možnosť vidieť a počuť ľudí, ktorí sa prestavajú báť povedať  svoj názor nahlas! Počas protestu s prejavom vystúpil aj systémom zničený občan: Peter Sihelský, ktorý niekoľko krát symbolicky vystrelil zo zbrane do vzduchu. Za tento svoj počin bol políciou nakoniec obvinený.


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: