Vianočná túra

27. decembra. 2012 o 0:20 | Kategória: TK Plesnivec | Komentáre vypnuté na Vianočná túra

1Ako sme si mohli všimnúť, Vianoce sa za posledné roky podstatne zmenili. Kedysi sa na Vianoce zišla celá rodina pri vianočnom stole v zmysle slovenských vianočných tradícií, všetci aspoň na chvíľu upokojili svoje uponáhľané životy a oddali sa pokore, pokoju a láske. Dnes však Vianoce nabrali úplne iný rozmer. Vianoce, ktoré nám na svojom diabolskom chrbte priniesol SATAN Claus, zízajúci takmer z každého obchodného výkladu, či okna domu, majú podobu hektického, ba až šialeného konzumného sviatku, kde sa ľudia s pomätenosťou v očiach ženú za abnormálnym počtom darčekov a míňajú neuveriteľné hromady peňazí, akoby práve to bolo tým, čo im prinesie šťastie.

Práve táto šialená atmosféra vládnuca dnes okolo Vianoc nás inšpirovala k spontánnej vianočnej túre. 23. decembra sme si preto spolu s členom o.z. Nové slobodné Slovensko zbalili ruksaky a vybrali sa do kopcov Západných Tatier. I keď bolo počasie nie práve romanticky krásne, sneh bol mokrý, terén klzký a prevládala dosť hustá hmla, neodradilo nás to od našej cesty, pretože za sebou sme nechávali niečo oveľa horšie a to pomätené mesto v bláznivom vianočnom ošiali. Za cieľ našej cesty sme si zvolili útulňu učupenú tesne pod vrcholom hory Ráztoka. Vďaka neskoršiemu štartu a sťaženým podmienkam nás asi v polovici cesty zastihla tma, no i tak sme úspešne dorazili do nášho cieľa, kde sme boli milo prekvapení 2 miestnymi turistami, ktorí mali podobný nápad ako my. Vďaka tomu, že vyrazili o cca 1 hodinku skôr, čakalo nás v kolibe už zakúrené, čomu sme sa premočení a premrznutí veľmi potešili. Po krátkom oddychu a dobrej večeri sme si ešte nachystali spoločne drevo na noc a mohli sme sa uvelebiť v spacákoch na pričniach, kde sme večer strávili prijemnými rozhovormi či tichým rozjímaním. Kolibou zavoňalo varené víno i vianočný punč, no naša trojčlenná výprava ostala pri teplom čaji, keďže alkohol by v rukách nacionalistu nemal mať miesto. Príjemne unavení sme si líhali spať v horskom tichu, kde bolo počuť len zvuky prírody, miestami narúšané pukaním dreva v piecke a hustá tma pretínaná jemným svetlom
sviečky dotvárala túto hlbokú atmosféru. Zaspávali sme s pocitom pokoja na duši, ale hlavne so spokojnosťou, že sme dokázali úspešne uniknúť konzumu dnešných Vianoc a privítali sme tento veľký sviatok v pokoji a pokore. Na druhý deň ráno sme sa rozlúčili s priateľmi a vydali sme sa na cestu domov. Terén nebol o nič lepší ako pri ceste hore. Kvôli dosť veľkej čerstvej vrstve snehu a silnému odmäku bol ešte šmykľavejší. Premočení, no všetci zdraví, sme šťastlivo zišli a spokojní s úspešnou očistou mysle a aktívnym privítaním Vianoc sme sa pobrali domov k našim rodinám.

Preto dúfam, že tak ako my i vy upustíte od konzumu, ktorý slovenskej spoločnosti naočkoval západ, prestanete sa sústrediť toľko na majetok a naopak užijete si skutočné slovenské Vianoce, plné pokoja, lásky a porozumenia so slovenskými tradíciami, zvykmi a hlavne svojimi najbližšími. Pretože šťastie nenájdete v hromadách jedla či darčekov, lež skutočné šťastie sa ukrýva v pokoji a vyrovnanosti duše.

2. Pobočník Vodcu Slovenskej pospolitosti

Michal Víťazoslav Likavčan

IMG_0073IMG_0075


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: