Spomienková túra Gábora Kecskésa

1. december. 2012 o 8:11 | Kategória: Akcie, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Spomienková túra Gábora Kecskésa

matra2012-11Dňa 17.11.2012 sme na pozvanie našej priateľskej maďarskej nacionalistickej organizácie Magyar Nemzeti Arcvonal (Maďarský Národný Front) vycestovali do pohoria Matra, aby sme sa mohli zúčastniť spomienkovej túry na ich brata Gábora Kecskésa (životopis pod reportážou).

Nakoľko sme boli už v pozvánke upozornení, že sa jedná o náročnú túru a čakala nás aj dosť dlhá cesta, boli sme plní očakávaní ako to zvládneme. Vyrážali sme o 2 hodine ráno, takže sme si mohli aspoň užiť prázdne cesty. Na hraniciach s Maďarskom sa k nám pripojili aj členovia akčnej skupiny VZDOR Kysuce. Cesta nám našťastie ubiehala rýchlo a bezproblémovo, tak sme o 6 hodine ráno dorazili do Matraházy, odkiaľ mala túra o 7 začínať. Postupne sa začali na parkovisku zhromažďovať autá s členmi MNA, ktorí nás vrúcne vítali. O 7 hodine nasledoval nástup a mohli sme vyraziť na cestu. Mňa osobne ako človeka, čo dosť často navštevuje slovenské hory, zaujala odlišnosť maďarskej prírody. Zvlnený terén kde sa neustále šlo buď z kopca alebo do kopca, avšak nie s veľkým prevýšením a to všetko zasadené do rozsiahlych listnatých lesov pôsobilo úplne iným dojmom, aký môžeme poznať z našich hôr, i terén s veľkou vrstvou lístia bol miestami zradný, keďže sa pod listami ukrývalo bahno i ostré kamene, ktoré človek objavil až keď už na nich stál, respektíve padal. Ako sa dalo čakať, MNA nezostalo nič dlžné svojej fyzickej zdatnosti a túra sa niesla v intenzívnom tempe s pár krátkymi prestávkami, no i tak nás to neodradilo od rozsiahlych diskusií na rôzne témy. Po dosiahnutí cieľa, ktorým je pamätná tabuľa Gábora Kecskésa, obsahujúca verš z jeho tvorby, osadená na vrchole kopca, nasledoval nástup, modlitba a príhovor o živote a odkaze tohto veľkého človeka. Potom si ešte každý osobne šiel uctiť jeho pamiatku k pamätnej tabuli a nasledovala cesta späť k autám. Na parkovisko sme dorazili s poslednými lúčmi slnka. I napriek intenzívnemu tempu trvala túra približne 11 hodín. Po rozlúčení s členmi MNA sme sadali do áut síce unavení, no hlavne spokojní, že sme podporili takúto peknú spomienkovú akciu našich maďarských bratov a patrične si pripomenuli hrdého a odhodlaného nacionalistu, akým bol Gábor Kecskés. Budúci rok sa na tejto túre zúčastníme určite znova.

215801_533561640005226_1660327125_n

Životopis:

Gábor Kecskés
(10.9.1974 – 28.1.2001)

Gábor Kecskés bol nacionalista, básnik, milovník prírody a vynikajúci športovec. Narodil sa v robotníckej rodine v meste Jászberény. Od mladosti bol vďaka svojmu umu, sile a schopnosti organizovať ľudí vodcovskou osobnosťou.  Problémy  Maďarov ho  už  v  detstve  inšpirovali  k  písaniu  prvých   básní,   ktoré   sa   však   nezachovali   kvôli   jeho   ťažkému  osudu a mnohonásobnému sťahovaniu. Jeho mladosť ovplyvnili problémy jeho okolia, pretože v tej dobe začalo Jászberény trpieť cigánskym terorom. Tomuto problému sa intenzívne venoval, organizoval protesty  a  so  svojou  skupinou  sa   nebáli  ochrániť utláčaných  ani  vo  fyzickej konfrontácii. Tvrdo trénoval a patril k výborným športovcom v karate, boxe či vzpieraní. Medzi jeho najväčšie výkony patrí 160km beh medzi Szegedom a Jászberény. Neodradilo ho ani to, že kvôli finančným ťažkostiam nemal ani na jedlo. Dlho sa na tento beh pripravoval a kvôli chudobe trénoval bosý, lebo jediné topánky si šetril na súťaž. Bol odhodlaný dotiahnuť do konca všetko, čo si zaumienil a keď to dosiahol, hneď si našiel ďalšiu aktivitu, ktorej sa venoval. Po rozvode jeho rodičov žil v podnájme, kde ledva zaplatil nájom, preto bol často odkázaný na pomoc spolubojovníkov. Práve táto životná situácia medzi nimi vytvorila veľmi silné bratské puto. Keď sa dozvedel o MNA, okamžite vstúpil a zanedlho sa stal hlavným členom hnutia. Tábory MNA dodnes nesú stopy práce jeho rúk. Nanešťastie po ťažkej chorobe, i napriek viere bratov v uzdravenie, predčasne umiera. Miloval svoju vlasť a zastával názor, že milovať môžeš len to, čo poznáš, preto trávil veľa času v prírode. Matra a Galyayár boli jeho obľúbené lokality a preto jeho pamätnú tabuľu umiestnili práve tu. V srdciach svojich bratov z MNA zanechal veľkú ranu a preto sa každý rok v jeseni vyberú na spomienkovú túru, ktorou si uctievajú pamiatku ich brata, ktorý sa pre nich stal vďaka svojmu odhodlaniu, obetavosti a práci hrdinom.

Text pamätnej tabule:

Alkoss, teremts, tisztítsd a
világot,
Örökítsd tovább az ősi, szent
lángot!
Ha ellened szólnak, ne szólj
gyűlölettel!
A gonosz nem bír a testvéri
szeretettel.”

Kecskés Gábor

,,Tvor a vytváraj, očisti svet,
Odkáž ďalej prastarý svätý plameň!
Keď sa ozvú proti tebe, neodpovedaj nenávisťou!
Lebo zlo nevládze s bratskou láskou!

Magyar Nemzeti Arcvonal (Madarsky Národny Front) bol založený v roku 1989 a je najdlhšie fungujúcou nacionalistickou organizáciou v Maďarsku.  MNA  sa  snaží  v ľuďoch vzbudzovať hrdosť a lásku k vlasti a národu. Členovia MNA sa tiež intenzívne venujú branno-športovým aktivitám a fyzickej príprave.  MNA  rázne  odmieta  šovinizmus  a  zasadzuje sa o pevnú spoluprácu medzi národmi Európy proti skazenému systému, ktorý nás ničí.

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: