KOŠICE – Berieme si späť svoju krajinu!

19. novembra. 2012 o 23:50 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na KOŠICE – Berieme si späť svoju krajinu!

Deň 17. november sa začal u členov miestnej organizácie Slovenskej Pospolitosti – Košice zavčasu. Niektorí boli nútení si „natiahnuť“ budík o čosi skôr. Stretli sme sa u nášho člena na okraji mesta, aby sme spoločnými silami zhotovili niekoľko už vopred vymyslených a vytlačených transparentov. Zubaté slnko nás hnalo do práce a spríjemňovalo nám ju – na rozdiel od veľmi nemilej pani, sediacej na telefóne v grafickej agentúre, kde sme si transparenty nechali vytlačiť. Počas celých piatich dní pred sobotou nám znepríjemňovala život zlými správami. Jednak tým, že sa neozývali a nehlásili nám ako postupujú v tlačení, takisto aj fučaním do telefónu, keď sme jej zavolali. Dva dni pred sobotou ešte neboli hotové, tak sme zatlačili na pílu. Pomohlo to.

Po hodinách strihania, lepenia a rezania sme transparenty zbalili a naložili do auta. S ostatnými sme sa stretli pol hodinu pred oficiálnym začiatkom protestu „Berieme si späť svoju krajinu“ neďaleko centra mesta. Po okrajoch Hlavnej ulice postávalo niekoľko policajtov, prevažne len mestských. Vybavení aj slovenskými vlajkami sme sa dali na sever k centru diania, kde čakalo len zopár desiatok ľudí. Po vybalení transparentov sa takmer všetka pozornosť upriamila na nás. Pravdupovediac bez nároku na pochvalu si myslím, že bez našich transparentov by atmosféra upadla podstatne nižšie. Ľudia s našimi heslami súhlasili, sami sa ponúkali, že nám cedule aj podržia. Organizátori začali takmer presne načas. Moderátor bol slabý. Svojim príhovorom a tichým hláskom len sotva mohol zväčšujúci sa dav presvedčiť. K slovu postupne púšťal rečníkov. Medzi prvými bol aj 19 ročný chlapec, ktorý na úvod svojho prejavu vtipne poznamenal, že je práve v maturitnom ročníku a má obavu o dokončenie školy. Ľudia mu úprimne tlieskali za jeho odvážnosť. Na rad prišli aj rečníci menej zaujímaví, ktorí nepovedali nič, čo by sme už nevedeli. Ich frázy boli klišé a v ich podaní o to úmornejšie, no dav sa burcoval aj navzájom medzi sebou bez ohľadu na uspávanky. Na pódium „Dolnej brány“ podstúpil aj istý pán z Michaloviec. Ten náladu trochu pozdvihol svojim humorom na účet nie len politikov, ale aj policajných vyšetrovateľov. Keď sa k slovu dostal iba 20 ročný Košičan, mali sme na chrbte zimomriavky. Predviedol príhovor, ako sa patrí. Našej vláde naložil viac než dosť a hlasivkami teda nešetril. Medzi poslednými rečníkmi sa objavil aj náš pán brat. Pochvalu si od nás zaslúži určite, veď mu potriasali rukou a gratulovali aj ľudia z davu.

Po zotmení sa zapálila asi stovka sviečok. Zhromaždenie sa ukončilo a rozpustilo pokojne. Niekoľko nacionalistov odpochodovalo ďalej na sever smerom k Ústavnému súdu, čím chceli prejaviť nespokojnosť s jeho špinavou hrou v politickej scéne. Takisto sa pokojne rozišli a ich policajný sprievod sa vytratil tiež. Protest hodnotíme veľmi pozitívne. Zúčastnených bolo asi 400 prebúdzajúcich sa ľudí. Nechýbali ani malé deti a dôchodcovia. Na nás osobne to urobilo dobrý dojem, aj keď na 260 tisícové mesto trochu málo.

Pozrite si tiež:

Reportáž z BRATISLAVY

Reportáž z POPRADU

Reportáž z BANSKEJ BYSTRICE


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: