Report – Marsz niepodległości 2012

13. november. 2012 o 6:26 | Kategória: Akcie, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Report – Marsz niepodległości 2012

Na tohtoročnom pochode nacionalistov vo Varšave, ktorý sa nesie pod názvom Pochod nezávislosti, sme nechýbali ani my, aktivisti Slovenskej pospolitosti. Celý priebeh sme sa snažili vám priblížiť online cez náš blog. Teraz si ale povedzme resumé celej tejto akcie. Nebudeme vôbec preháňať, keď hneď na začiatok uvedieme, že sa jednalo o najväčšiu nacionalistickú akciu v Európe za posledných niekoľko rokov. Na Pochode nezávislosti sa v hlavnom meste Poľska stretlo približne 80 000 ľudí. Odhadnúť presný počet je tu takmer nemožné, nakoľko sa nepodarilo odfotografovať celý sprievod, pretože bol taký dlhý, že kým prvá línia pochodu už mala za sebou 20 minút chôdze, tak niektorí sa ešte stále snažili len zaradiť k pochodu na mieste začiatku. Organizátori hovorili dokonca o 100 000 účasti. V tomto mohutnom dave vialo tisíce poľských vlajok, medzi ktorými viali aj naše slovenské a SP vlajky, mimo toho sme videli aj české, slovinské, holandské, maďarské, francúzske, španielske, nórske, ukrajinské, bieloruské, talianske, švédske… V tento deň prišli poľských bratov podporiť nacionalisti takmer z každého kúta Európy.

 Bolo jasné, že systém sa bude snažiť narušiť tento obrovský pochod nacionalistov. Internetom sa dlho pred akciou šírila správa o blokáde pochodu zo strany pomätenej a prefetovanej mládeže zvanej antifa. Tí však v realite nenašli odvahu a tak ostalo len pri vypisovaní na internete. To ale nevyhovovalo systému, ktorý očakával, že blokáda a následné nepokoje budú zámienkou na rozpustenie pochodu nacionalistov. Preto bolo potrebné narušiť pokojný priebeh pochodu, aby polícia mala zámienku na zákrok a následné rozpustenie pochodu. Preto na scénu prišli policajní provokatéri, ktorí zamaskovaní provokovali a dali polícii zámienku na represiu. Polícia vôbec neváhala a podľa svojho scenára, ako boli vopred pripravení so svojimi kolegami, ktorí boli nasadení v dave, hneď po prvých provokáciách svojich kolegov zaujala pozície a zablokovala pochod. Tí, čo neboli pri tom, vôbec netušili čo sa stalo a keďže dav bol taký dlhý, že nebolo vidieť na začiatok, tak si mnohí mysleli, že predsa antifa našetrila na drogy, ktorými sa posilnila, aby sa nebála postaviť Pochodu nezávislosti. Pravda je však taká, že pochod začala blokovať polícia. Antifa sa pohybovala so strachom, v smiešnom počte mimo trasy pochodu. A tak narušiť pochod ostalo na polícii a spoza blokády policajtov zrazu vybieha ďalšia skupinka už označených policajtov v kuklách, ktorí obuškami útočia na účastníkov pochodu. Po chvíľke sa sťahujú späť za blokádu. Netrvalo dlho a opäť spoza blokády policajtov vybieha „útočná“ skupina žoldnierov z radov polície. To však na obranu účastníkov už nastupujú viacerí nacionalisti. Vzduchom začali vo veľkom lietať dlažobné kocky a pyrotechnika. Polícia začala strieľať gumovými projektilmi a používala slzný plyn. Na to nacionalisti opäť odpovedali najlepším argumentom, ktorý platil na provokujúcich policajtov – dlažobnými kockami. Organizátori sa snažili upokojiť situáciu. Odporujúci nacionalisti, ktorí sa postavili policajnej provokácii na odpor nakoniec vypočuli organizátorov, prestali útočiť na policajtov a čakali čo bude ďalej. Polícia videla, že ich plán vyprovokovať zásah a následne zásahom rozohnať účastníkov nemá úspech, nakoľko sa nacionalisti postavili na obranu. Preto nakoniec trasu pochodu uvoľňujú a mohutný pochod sa pohol vpred. Za pokriku poľských národných hesiel sa mnohotisícoví dav presúva Varšavou na miesto, kde znejú vynikajúce prejavy. Po 5 hodinách sa nakoniec Pochod nezávislosti ukončil. Aj napriek policajnej provokácii a snahe o zastavenie pochodu sme prešli celú trasu. Výsledok stretu s políciou bol 24 zranených z toho bolo 8 policajtov a 132 ľudí bolo predvedených na políciu.

 Túto akciu hodnotíme najlepšie ako vieme. Vynikajúca práca organizátorov, ktorí zvládli ťažkú úlohu úplne bravúrne, obrovská účasť, veľká medzinárodná podpora, skvelá atmosféra… Niet pochýb, že Marsz niepodlegnosci konkurenciu v Európe momentálne nenájde. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník Pochodu nezávislosti a ani o rok vo Varšave nebudeme istotne chýbať.

Na záver by sme ešte chceli poďakovať aj našim kamarátom z ONR Podhale a chalanom z Krakowa.

FOTO + VIDEO :

Policajné auto zráža nacionalistov:

Policajný provokatéri :

Pochod nezávislosti v skratke:

10-ročný chlapec rozpráva ako polícia začala biť ľudí, aj deti

Tajný policajt, pod bundou má tričko POLICJA:

Polícia napáda účastníkov pochodu:

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: