Aktuálne z Poľska – aktualizácia 19:51 + foto

11. november. 2012 o 9:35 | Kategória: Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Aktuálne z Poľska – aktualizácia 19:51 + foto

Dňa 11.11. 2012 sa opäť koná pochod Poliakov pri príležitosti vzniku samostatného Poľska. Minulý rok boli poľské mestá svedkami, kedy vyšlo do ulíc tisíce Poliakov, aby tak oslávili získanie nezávislosti. Pochod organizuje viacero poľských nacionalistických skupín. Minulý rok však tento pochod bol poznačený násilnosťami, ktoré vyvolali antifašisti a polícia. Akciu prišli narúšať antifašisti z viacerých krajín, najmä však z Nemecka. Poliaci sa však ubránili a nemecká Antifa šla s dlhým nosom domov za hranice. I tento rok sa chystajú antifašistické provokácie a polícia tiež nelení. Iba pár dní pred začatím pochodu spravila domové razie organizátorom zhromaždenia.  Vládnuca moc v Poľsku vidí, že v tento deň sa všetci Poliaci spájajú proti proti nej, preto často zakročuje proti poľským nacionalistom. Na akcii sa zúčastnia poľskí nacionalisti, skupiny historického šermu, futbaloví fanúšikovia, rodiny s deťmi, poľskí vojnoví veteráni, odborári a zahraniční hostia. Na tomto ročníku nebudú chýbať ani členovia Slovenskej pospolitosti. Bratia Poliaci nás pozvali, aby sme im prišli pomôcť v boji proti ich vláde a aby sme mohli spolu, ako dva bratské národy i osláviť nezávislosť Poľska. Vo Varšave budú tento rok viať vlajky Slovenskej pospolitosti. V tento deň je v Poľsku nahlásených niekoľko takýchto pouličných sprievodov. Ďalší takýto pochod nacionalistov je naplánovaný vo Vroclave. Vo Varšave je v ten deň nahlásených niekoľko podujatí, no najväčšie podujatie bude práve Marsz Niepodległości 2012. V tento deň vás budeme o priebehu tohto podujatia priebežne informovať.

19:51 – A my za redakciu Blogu SP vám ďakujeme za pozornosť, za to, že ste s nami strávili dnešný deň a dúfame, že sme vám priniesli dostatok hodnotných informácií.

19:50 – Akcia sa oficiálne ukončila. Členovia SP i organizátori hodnotia toto podujatie ako výborné.

19:15 – Pochod sa dostal do cieľa a momentálne odznievajú prejavy rečníkov.

18:09 – Pochod sa pomaly blíži k svojmu cieľu.

17:57 – Prišla nám informácia, že polícia počas zásahu používala aj gumové projektily.

17:17 – Sprievod pokračuje ulicami Varšavy. Ľudia z okien tlieskajú a povzbudzujú demonštrantov.

16:58 – Na niektorých miestach ešte pokračuje boj s políciou, no hlavný sprievod pokračuje ďalej ulicami Varšavy. Počuť národné piesne a bojové pokriky a výbuchy pyrotechniky. Pochod prechádza cez miesta, ktoré sú posiate dlažobnými kockami, ktoré demonštranti používali ako zbrane.

16:44 – Pochod pokračuje ďalej. Marsz niepodległości nezastavila ani Antifa a dokonca ani polícia. Desaťtisíce národovcov sa zase pohli napred!

16:37 – Polícia proti ľuďom používa rozbušky a slzný plyn. Organizátori sa pokúšajú obísť blokádu a pokračovať v sprievode. Polícia by im mala otvoriť cestu. Masa ľudí sa pohla.

16:33 – Ľudia spievajú národné piesne. Polícia sa chystá znova zaútočiť.

16:30 – Čaká sa čo bude ďalej. Organizátori sa snažia upokojiť situáciu. Atmosféra a dym z pyrotechniky by sa dal krájať. Prišla sanitka. Polícia chráni antifašistov, ktorí bránia pochodu nacionalistov.

16:20 – Polícia napáda dav, kde je množstvo žien, detí a starcov. Nacionalisti sa bránia. Prišli už i dve vodné delá.

 

16:05 – Začína vznikať veľmi neprehľadná situácia. Zdá sa, že polícia sa snaží vytlačiť národovcov a nie antifašistov, ktorí trasu pochodu blokujú. Lietajú kamene a pyrotechnika! Masa ľudí skanduje heslá proti polícii. Tí radikálnejší nacionalisti sa zamaskovali a tlačia sa dopredu, aby mohli chrániť pochod pred policajným terorom!

16:03 – Vypukla mela!

16:00 – Pred pochodom sa vytvorila blokáda, všade cítiť pach pyrotechniky. Uvidíme, čo sa teraz bude diať, ako polícia zakročí proti provokatérom z Antify.

15:40 – Sprievod je taký dlhý, že naši aktivisti nevidia na jeho začiatok. Prišli nacionalisti z celej Európy. Sú tam Taliani, Maďari, Švédi, Francúzi, Ukrajinci, Slováci, Česi. Tento deň nie je iba dňom výročia nezávislosti Poliakov, ale i dňom jednoty európskych nacionalistov!

15:06 – Pochod práve začal! Znejú nacionalistické piesne a ľudia skandujú.

15:00 – Vznikli prvé potýčky s políciou a antifašistami, kedy sa skupina nacionalistov snažila dostať ku skupine antifašistov, ktorí hádzali na nacionalistov rôzne predmety. Polícia však antifašistov ochránila a za to sa jej i antifašistom ušla spŕška dlažobných kociek a kusov betónu. Predpokladaný počat účastníkov je prekonaný. V uliciach Varšavy je viac ako 40 000 ľudí. Varšava dnes patrí nacionalistom!

14:40 – Ľudia sa začínajú dávať dokopy. Nemohli sa všetci stretnúť na jednom mieste. Ulice Varšavy sú zaplnené tisícmi ľudí. Pochod by mal začať za 20 minút.

14:10 – Do Varšavy dorazili už aj českí národovci. Je počuť búchanie petárd, dorazili už i futbaloví fanúšikovia. Na námestí, kde je miesto stretnutia je zatiaľ pokoj. Policajti behajú na autách ako splašení.

13:39 – Do začatia pochodu ostáva ešte hodina a pol, no na mieste stretnutia je už približne 10 000 ľudí a stále prichádzajú ďalší. Je vidieť nespočetné množstvo poľských vlajok a vidieť sú už i ukrajinské vlajky. Tak isto aj vlajka SP sa už trepoce vo vetre.

13:25 – Aktivisti Slovenskej pospolitosti dorazili do Varšavy. Situáciu v meste monitoruje viacero policajných vrtulníkov a množstvá policajtov.

11:15 – Vo Varšave je zatiaľ pokoj. Pochod sa začína o 15:00. Organizátori predpokladajú účasť približne 30 000 až 40 000 ľudí.

10:21 – Polícia sa snaží zabrániť, aby sa nacionalisti dostali na akciu včas. Väčšina nacionalistov ide na pochod na objednaných autobusoch. Polícia tieto autobusy zastavuje a zdržuje. Autobus s členmi SP dnes zastavili už dva krát. Polícia to robí aj tak, že policajné auto predbehne autobus a spomaľuje ho. Včera a predvčerom dokonca polícia obvolávala prevádzkovateľov firiem, ktoré prenajímajú autobusy, aby dnes nikomu neprenajali autobusy, vyhrážali sa im kontrolami a pokutami. Aktivisti zo SP sú asi 120 km od Varšavy a mali by stihnúť prísť načas.

07:16 – Členovia SP sú už pri Krakove. Je vidieť, že pre Poliakov národná hrdosť nie je neznámy pojem. Takmer na každom dome v Poľsku visí národná vlajka.

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: