Ľubo Huďo – reportér, ktorý vybočil z hlavného mediálneho prúdu

6. november. 2012 o 20:14 | Kategória: Reakcie, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Ľubo Huďo – reportér, ktorý vybočil z hlavného mediálneho prúdu

Ak niekomu poviete: „Médiá sú slobodné, nie sú pod politickým tlakom, pod vplyvom mocných, sú objektívne a nestranné“ koľko ľudí vám prikývne, že táto veta je pravdivá? Nasledujúci článok je o médiách a hlavne o Ľubomírovi Huďovi, reportérovi, ktorý sa odvážil vybočiť z hlavného mediálneho prúdu.

Ľubo Huďo je zahranično-politický redaktor STV. Jeho príspevky možno vidieť v Správach STV, pričom vynikajúce sú aj jeho každomesačné hodnotenia udalostí vo svete. Zhliadnuť ich môžete napríklad : TU. Medzi uniformnými príspevkami z médií najviac vyčnievajú práve Huďové komentáre, kde jeho hodnotenie udalostí zo sveta patrí (podľa môjho názoru) k tomu najlepšiemu čo možno vidieť na slovenskej televízno-spravodajskej obrazovke. Informácie, ktoré predkladá sú o to zaujímavejšie, že v iných veľkých médiách by ste ich hľadali márne. Zároveň však predkladané informácie nikomu nevnucuje, práve naopak, núti ľudí zamyslieť sa a používať vlastnú hlavu. Aj to je dôvod, prečo považujem jeho príspevky za zaujímavé a Správy na STV pozerám práve kvôli týmto príspevkom. Redaktor by totižto mal mať širší prehľad a ponúknuť aj alternatívny pohľad na rôzne udalosti a nie len bezmyšlienkovito prebrať názorovú prezentáciu, ktorú úplne rovnako servírujú všetky veľké média. Takto by mala vyzerať práca skutočne nezávislého redaktora s vlastným názorom, avšak práve vlastný názor Ľuba Huďa podaktorí jednotlivci nevedia predýchať.
Pre týchto kritikov mám jednoduchú radu. Pokiaľ niekto nechce pozerať komentáre Ľuba Huďa, či ním predkladané informácie považuje za nedôveryhodné alebo mu jednoducho nie je sympatický, tak má možnosť televízor prepnúť na iný program. Je toľko relácií, televíznych programov, ba dokonca aj televíznych staníc, ktoré ja osobne nesledujem, pretože ich nepovažujem za objektívne. Nech to isté spravia aj Huďovi kritici a bude všetko v poriadku. Im však ide o niečo úplne iné. Médiá totižto znamenajú moc a je nemysliteľné, aby s informáciami pracoval aj Ľubo Huďo, redaktor s vlastným názorom, ktorý núti divákov premýšľať. Veď predsa občania (potenciálni voliči) by sa nemali zamýšľať, nemali by vidieť do pozadia politiky a svetového diania, im v televízii musia stačiť nízkoúrovňové zábavné relácie. V súčasných médiách je totižto pluralita názorov nežiaduca, redaktori jednoducho musia mať jednotný názor, ktorý bude totožný s názorom ich šéfredaktora a osôb na najvyššom stupni danej mediálnej hierarchie. V ich ponímaní musia televízne spravodajstvo tvoriť len ľudia, ktorí spĺňajú určitý ideologický profil, a ktorí budú nápomocní pri manipulácii verejnej mienky. No a práve Ľubo Huďo je v tom mori jednostrannej mediálnej orientácie naozajstnou výnimkou, nakoľko ponúkal televíznym divákom STV aj pohľad, ktorý nebol v súlade s oficiálnou mediálnou doktrínou a nebál sa informovať o dianí vo svete aj z iného uhla pohľadu.

A tu sa dostávame k jadru problému, ktorý ma prinútil napísať tento článok. Novozvolená vládna garnitúra, tak ako po každých voľbách, začala na uvoľnené teplé miestečka dosadzovať svojich ľudí a tí zase pod seba dosadili ďalších, a takýmto počinom sa objavil na mieste riaditeľa spravodajstva STV Lukáš Diko. Pri rozhovore, ktorý p. Diko poskytol pre istý denník ma zaskočila jedna z úvodných otázok novinárky, ktorá sa p. Dika dotazovala, či: „Je v poriadku, že v STV stále pracuje Ľubomír Huďo..?“ Zarazila ma nielen táto otázka novinárky, ale aj odpoveď p. Dika, ktorý zahlásil, že: „Je to dlhoročný problém… Budem to riešiť“. Lukáš Diko v rozhovore ďalej pokračuje, keď hovorí: „Neboli tu (v STV) žiadne pravidlá, ako sa redaktori majú správať, treba ich nastaviť“. No čo myslíte, je to sloboda tlače, keď riaditeľ spravodajstva verejne hovorí, že ide nastavovať mantinely pre svojich redaktorov?

Dovolím si vyššie uvedené vyjadrenia p. Dika preložiť do jednoduchej reči, tak aby to chápal každý – V spravodajstve STV nemôže pracovať nikto, kto bude názorovo vybočovať z predstavy nového šéfa televíznych správ, takže budúci osud Ľuba Huďa v STV má dve možné alternatívy. Buď príjme cenzúru, alebo sa cenzúre vzoprie a bude vyhodený, prípadne jeho nadriadení nejako zariadia, že odíde sám. Nečudujte sa, že som rozhorčený a vo svojom rozhorčení sa pýtam – Na čo potom bola v roku 1989 tá vaša pseudorevolúcia, keď v médiách je aj tak prípustný iba jeden „správny“ názor ako za komunizmu? A na čo nám je potom Ústava, v ktorej sa v článku 26 odsek 3 píše:
„Cenzúra sa zakazuje“ !!

Miloslav Štítovský

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: