Prečo práve Halloween

1. november. 2012 o 19:24 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Prečo práve Halloween

Akiste ste neprehliadli, že sa do našich končín pretláča ďalší zo západných pseudosviatkov. Tak isto, ako sa nám snažia do slovenských tradícií vnútiť v období Vianoc akéhosi tlstého chlapíka v červenom oblečení, snažia sa nám v období pamiatky zosnulých nanútiť iný pomätený komerčný blud, akým je Halloween. No prečo práve Halloween?

Keď už by sme chceli silou mocou preberať alternatívu k pamiatke zosnulých z iných kultúr či  vierovyznaní, máme predsa na svete veľa možností. V tomto duchu by sme mohli prebrať napríklad festival svetiel z Japonska, voodoo rituál tanec s mŕtvymi, staroslovanský sviatok predkov, či množstvo iných sviatkov z rôznych krajín viažucich sa práve k tomuto obdobiu. Tak prečo práve Halloween by mal byť tou alternatívou, ktorú nám nanucujú zo všetkých strán? Jediným dôvodom je zas a znova zisk. Ani pamiatka zosnulých, ani žiadny z ostatných cudzokrajných sviatkov nie je taký komerčný a nemá taký finančný potenciál ako práve Halloween a obchodníci sú si toho vedomí. Pozrime sa však na tento sviatok z trošku historickejšieho hľadiska. Korene siahajú ku keltským tradíciám, kde bol Halloween sviatkom na oslavu príchodu keltského nového roka a pri tejto príležitosti sa na počesť sviatku Samhain, vykonávali ľudské i zvieracie obety.  Tieto obete sa spútané v prútených košoch vhadzovali zaživa do ohňa, kde ich trýznivú smrť sledovali druidskí kňazi a podľa ich zvíjania predpovedali budúcnosť celej obce. V takomto podaní však tento sviatok nie je práve vábivý pre kohokoľvek, tak sa časom a zásahom „mágov“ z oblasti obchodu stal z Halloweenu vyfabrikovaný umelý pseudosviatok.  Ľudia sa začali prezliekať za rôzne strašidlá, rozdávali deťom sladkosti, či organizovali bujaré oslavy v maskách, ako to určite poznáte aj z nejedného amerického filmu. A práve toto dnešný človek žiaľbohu chce. Chce plytkú zábavu, množstvo jedla a pitia, večierky, predbiehať sa kto toho kúpil viac, kto minul viac peňazí a obchodníci sa od šťastia idú zblázniť ako krásne funguje ten konzumný spôsob života. Preto je práve Halloween tak nákazlivý a podporovaný. Predsa je jednoduchšie a pre mnohých zrejme aj príjemnejšie sa bujaro zabávať namiesto toho, aby sa práve naopak aspoň raz do roka upokojili, spomalili svoj život a obdobie týchto sviatkov v duchu našich tradícií venovali piete, pokore a spomienke na našich predkov.

Preto nabudúce keď uvidíte pozvánku na akúsi „halloweensku párty“, vydlabané tekvice s vyrezanými tvárami, masky či inú komerciu, popremýšľajte. Spomeňte si na to, čo je našou tradíciou, čo predstavuje toto obdobie, aký význam má pamiatka zosnulých a pevne verím, že v sebe nájdete tú správnu cestu k tomu, čo má skutočný význam a nemá za účel len intenzívne naplniť vrecká obchodníkov. Nenechajme zatlačiť naše krásne tradície do úzadia komerčnými pseudosviatkami. Ak máte chuť prezliekať sa za masky, či sa zabávať, počkajte si radšej na inú a hlavne SLOVENSKÚ ľudovú tradíciu a to na fašiangy, ktorých súčasťou sú práve karnevaly a masky. Obdobie týchto sviatkov patrí našim drahým zosnulým, od radových Slovákov až po našich velikánov, preto zanechajte plytkej zábavy a venujte týmto ľuďom aspoň krátky čas z roka, spomeňte si na nich, pretože keď zabudneme na našich predkov, keď zabudneme odkiaľ sme prišli, zabudneme na to kto sme a kam smerujeme.

Pravdoľub

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: