Kšeftovanie so zdravím

20. september. 2012 o 21:08 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Kšeftovanie so zdravím

Prednedávnom sme si mohli všimnúť, že nám na obrazovkách, či v rádiu pribudla ďalšia primitívna reklamná kampaň  zbohatlíkov za zachovanie viacerých zdravotných poisťovní, ktorú by som prirovnal ku kampani, ktorá tu bola pred voľbami. Na mysli mám kampaň 99%, ktorá ako bombasticky začala a prebiehala, tak ukrutánsky vybuchla. Pozrime sa bližšie na to, prečo dávajú také peniaze do toľkej reklamy a či je ich zámer pre pacienta prospešný, respektíve aký dôvod rušenia zdravotných poisťovní Fico má.

Nedôveru v túto kampaň a ľudí za ňou stojacich vzbudzuje už len ten základný fakt, ktorý nedôveru vzbudil aj pri 99%. Ľudia, ktorí si môžu dovoliť množstvo reklamy v najrôznejších médiách, zrejme nebudú z radov obyčajných Slovákov a teda im úplne logicky nejde pri zachovaní viacerých poisťovní o to, aby dotyčný, či jeho rodina mali hradené u lekára všetky úkony a aby im poisťovňa zabezpečovala podmienky na udržanie dobrého stavu ich zdravia, keďže si za to dokážu bez problémov zaplatiť aj obrovské sumy. Ľudia, ktorí sú ochotní vraziť do reklamy enormné množstvo peňazí, to nerobia z nudy či prebytku majetku, robia to kvôli zisku. Zisku priamemu či nepriamemu, ktorý tieto súkromné zdravotné poisťovne vytvárajú a jeho hodnota dosahuje závratnú výšku. Je až zvrátené, keď niekto dokáže byť natoľko bezcharakterný, že si zo zdravia ľudí urobí biznis, počínajúc zdravotnými poisťovňami, cez prehnane vysoké poplatky u súkromných lekárov, až po pokusy o odkúpenie celých nemocníc do súkromných rúk. Z krátkodobého hľadiska, z akého to vidí väčšina obyvateľstva, je tento krok dobrý, keďže súkromný sektor môže do zdravotníctva priniesť potrebný kapitál a postaviť ho na nohy, no akú za to zaplatíme daň? Z dlhodobého hľadiska odovzdávame svoje zdravie a životy do rúk podnikateľa či investora, ktorý nevidí tú vznešenú úlohu pomoci ľuďom, ale vidí len obyčajný zisk. Jeho pohľad je len chladná kalkulácia ako neustále zvyšovať svoj obrat. Preto ako sa hovorí: „Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.“, tak isto aj investor najskôr ponúkne, vďaka svojmu poväčšine nečestne nadobudnutému majetku, výhody, no môžeme si byť istý, že v budúcnosti na tom niekoľkonásobne zarobí, inak by to pre podnikateľa nemalo zmysel. Tak sa môže veľmi jednoducho stať, že i tak bežná a potrebná vec ako je zdravotná starostlivosť sa stane bežnému človeku nedostupná a budú si ju môcť dovoliť len ľudia s tučnými peňaženkami.

S vytvorením jednej štátnej poisťovne plne súhlasím, no nie pod taktovkou Fica a to hneď z niekoľkých dôvodov. Je nanajvýš podozrivé, že Fico chce tieto poisťovne odkúpiť, keďže je vedúcou osobnosťou vlády, ktorá si môže schváliť takmer čokoľvek, čo aj robí od nastúpenia do funkčného obdobia. Namiesto toho, aby zobral zdravotným poisťovniam akýkoľvek zisk, výhody či iné možnosti poskytujúce profit súkromným osobám, fixoval zisk v zdravotníctve, proste namiesto toho aby túto oblasť spravil pre ziskuchtivého podnikateľa maximálne nezaujímavou a nevýhodnou, im chce s úsmevom vyplatiť miliardy. Jediný dôvod na takýto krok je, aby pekne prelial peniaze zo štátneho rozpočtu do rúk finančných skupín vlastniacich tieto poisťovne, na ktorých výplatnej páske je aj náš premiér. Oveľa horšie však je, že Fico nechce tieto poisťovne zlúčiť do jednej štátnej kvôli kontrole či skvalitneniu zdravotníctva, on len potrebuje navýšiť zisk zdravotníctva , ktoré má pod kontrolou, aby sa jemu navýšila suma v štátnom rozpočte, ktorá bude následne prerozdelená inde. Tento odlev peňazí spraví zo stagnácie zdravotníctva na úbohej úrovni strmhlavý pád na totálne dno, lebo Fico potrebuje plátať diery v rozpočte, aby sa namiesto starania sa o Slovensko a Slovákov udržal v teple análneho otvoru Európskej únie.

Nachádzame sa teraz na rázcestí, kde obe cesty znamenajú skazu. No môže tam byť i cesta, kde je nádej. Tou cestou je jedna zdravotná poisťovňa, no úplne odlišná, ako si ju predstavuje Fico. V prvom rade treba zdravie ľudí spraviť pre podnikateľské účely maximálne nezaujímavé, čím by v našom štáte skončila táto bezcharakterná forma zisku a tým aj súkromné zdravotné poisťovne. Treba fixovať všetky peniaze zo zdravotníctva výhradne v zdravotníctve, nedovoľovať ich použitie na iné účely a prestať platiť zdravotnú starostlivosť asociálom, ktorí do zdravotníctva za celý život ničím neprispeli. Nakoniec treba do vedenia štátnej zdravotnej poisťovne nie nominantov strán, nie rodinných príslušníkov poslancov ale kvalifikovaných ľudí s charakterom a cťou, ktorí budú túto inštitúciu namiesto súčasnej stagnácie a účelového udržiavania horko ťažko jej základných funkcií, viesť k neustálemu skvalitňovaniu služieb a rozvoju i bez konkurencie komerčných poisťovní .

V jednej z tak často opakovaných reklám súkromných poisťovní hovoria o tom, že ľudia si vedia vybrať a bolo by „hrozné“ ,keby sme mali len jednu značku mydla, jednu značku kávy atď. No je absurdné porovnávať obchod s tovarom bežnej potreby s kšeftovaním so zdravím. Je pravdou, že si dokážeme vybrať, no ja si nepotrebujem vyberať z X súkromných zdravotných poisťovní , pokiaľ sa jedna štátna poisťovňa stará o to, aby pokryla svojim poistencom všetko, čo potrebujú a neustále pre nich pracuje na zdokonaľovaní zdravotnej starostlivosti. Pevne verím, že kšeftovanie so zdravím na Slovensku čo najskôr skončí a bude to zas len o zdraví a nie o zisku.

Druhý pobočník vodcu Slovenskej pospolitosti

Michal Víťazoslav Likavčan

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: