Spomienka na Júliusa Vonkomera

14. septembra. 2012 o 22:43 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Spomienka na Júliusa Vonkomera

Dňa 9.9.2012 sme my, členovia Slovenskej pospolitosti zo Zvolena a okolia, so svojími sympatizantmi v obci Trnie zorganizovali spomienku pri príležitosti 68. výročia zavraždenia mladého nacionalistu  Júliusa Vonkomera, ktorý žil a pôsobil v tejto obci.

V dedinke na úpätí kremnických hôr si dnes už málokto spomenie na udalosti pohnutých časov, keď našu krajinu sužovali boje, ktorých výsledkom bola strata našej slobody a započala sa dlhá etapa  cudzieho riadenia. Obdobie tzv. Povstania však neodradilo mnohých odhodlaných Slovákov neprejsť  na opačnú stranu a naďalej viedli život budujúci našu mladú štátnosť a nový slovenský život, ktorý sme si po stáročiach večného utláčania vydobyli 14.marca 1939.  

Július Vonkomer sa neschovával v horách, neverboval a nelanáril oklamaný pospolitý ľud za  vidinou „oslobodenia”, ale žil v súlade s hodnotami, ktoré nikdy neboli slovenskému človeku cudzie. Hrdosť a keď i len mravčia práca, ktorá vždy v konečnom celku vždy prinášala výsledky,  bola jeho záľubou i poslaním. Venoval sa najmladším, ako budúcnosti národa. Neučil ich kradnúť,  zbíjať či klamať a nenávidieť, ale činorodej láske k svojeti a dobrým skutkom, čo sa mu neprávom vypomstilo práve zo strany tých, ktorí mali stáť na strane svojho národa a chrániť to posledné, čo nám  vlna „oslobodenia“ vzala… náš štát.

Jeho životný príbeh neostal nepovšimnutý ani členmi Slovenskej pospolitosti, ktorí sa rozhodli každý rok vzdať hold a tichú spomienku tomuto človeku, ako jednému zo svojich predchodcov . My na  svojich hrdinov a synov národa nezabúdame, nech sú ich činy akokoľvek veľké!

Slovenská pospolitosť

Článok ohľadom udalosti, ktorá sa odohrala bola minulí rok uverejnená na blogu SP pod názvom Guľka za pozdrav https://pospolitost.wordpress.com/2011/09/17/gulka-za-pozdrav/


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: