Letný tábor Slovenskej pospolitosti 2012

28. augusta. 2012 o 10:04 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Letný tábor Slovenskej pospolitosti 2012

 Slovenská pospolitosť každoročne organizuje pre svojich členov letné tábory. Tento rok sme tábor SP strávili v lone prírody, konkrétne v lesoch neďaleko Ružomberka. Zámerne bol vybratý „divokejší“ kus našej vlasti, aby tak naši členovia aspoň nachvíľu unikli  zhonu, ktorý panuje v našej spoločnosti. Strávili sme víkend úplne opačne ako bežní konzumáci. Tvorili sme, boli sme kreatívni a dali sme zabrať i našim telám.

   Stretávať sme sa začali už v piatok 24. Augusta, aby sme v sobotu na druhý deň stihli zaujímavý program, ktorý nás čakal. Bolo pekné vidieť naše stretávanie, priateľské podania rúk. Naši členovia mali takú radosť zo stretnutia, ako by sa nevideli roky, aj keď sa videli nedávno. Dorazili ľudia zo všetkých kútov našej vlasti. Našimi členmi boli zastúpené mestá ako Bratislava, Hlohovec, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Zvolen, Banská Štiavnica, Poprad, Nitra, Tvrdošín a prišlo aj pár členov neformálneho národoveckého zoskupenia Oravská stráž. Piatok bol určený najmä na stretnutie sa všetkých účastníkov tábora. Priateľské rozhovory pri táboráku na vážne i veselé témy prebiehali do skorých ranných hodín.

   V sobotu už od rána nás čakal zaujímavý program. Po raňajkách, ktoré nám pripravili naše šikovné a obetavé dievčatá (ďakujeme, sestričky ;)), sme sa pustili do tréningu sebaobrany a boja bez zbrane. Tréning viedol náš pán brat Ondrej, skúsený bojovník. Tréning bol voľnejší a tak si naši členovia mohli odovzdávať svoje skúsenosti z rôznych bojových štýlov, pretože viacero členov SP robí bojové umenia. Tak každý každého niečo nové naučil. Tréningu sa zúčastnili i naše dievčatá, ktoré vôbec nezaostávali (doteraz cítim kopance od Zuzky z Bratislavy). Tréning bol rozdelený do dvoch fáz. Každá fáza trvala približne 1,5 – 2 hodiny. Pokým prebiehal tréning, dievčatá pripravovali chutný guľáš. Po tréningu nasledoval oddych na obed, kedy sme sa najedli, trochu si oddýchli.

 

Nasledoval workshop o výrobe šablón na sprejovanie a výrobe maľovaných transparentov. Tento workshop pre účastníkov tábora pripravil Vodca SP, Jakub Škrabák, aby tak oboznámil členov SP s novými metódami propagácie. Najprv sme sa venovali výrobe šablón na sprejovanie. Pripravili sme si i provizórnu plochu, kde sme mohli nanášať obrazy, ktoré sme si so šablón vytvorili. Sprejovanie si mohol vyskúšať každý. Zároveň sa členovia SP oboznámili aj s tým, ako šablóny a spreje používať.

Potom sme sa rozdelili na dve skupiny, z ktorých jedna vytvárala šablóny a druhá sa začala venovať výrobe transparentu. Transparent sa zhotovil maľovaním modrou farbou na bielu plachtu. Smrť pánom! To bolo heslo, ktoré sme naniesli na bielu plachtu. Toto heslo sme vybrali práve preto, lebo máme v úcte odkaz a myšlienky nášho najväčšieho slovenského básnika a revolucionára, Janka Kráľa. Toto heslo začali používať slovenskí povstalci, keď Janko Kráľ spolu s Jánom Rotaridesom viedli slovenskú vzburu v Príbelciach v meruôsmych rokoch.

  Výroba transparentu nám zabrala viac času ako sme predpokladali, tak počas jeho výroby sa uskutočnila i súťaž, ktorá dala zabrať mnohým účastníkom tábora. Súťaž pozostávala vo veľmi záludnej prekážkovej dráhe, ktorá preverila obratnosť, šikovnosť i fyzickú kondíciu súťažiacich. Na prekážkovej dráhe sa muselo skákať, podliezať, plaziť, prevaľovať ťažký drevený klát, nasledoval beh do kopca z ťažkým bremenom a nakoniec skúška obratnosti. Súťažiaci sa pri zdolávaní prekážok riadne zapotili a podali perfektné výkony. Ale podľa mňa bol víťazom každý, kto prekážkovú dráhu prekonal.

   Po skončení zápolenia na prekážkovej dráhe sa šlo zase večerať, niektorí ešte dokončovali transparent. Čelovky na hlavách osvietili posledné ťahy štetcom na plachte a naše dielo bolo hotové. Po večeri sme zasadli k táboráku a diskutovalo sa až do rána.

   V nedeľu ráno sa už všetci účastníci začali rozchádzať do svojich domovov. Všetky odpadky, ktoré sme vyprodukovali sme si so sebou odviezli. Pred odchodom sme si spravili ešte menšiu brigádu pre majiteľa chaty. Týmto mu chceme i poďakovať, že nám chatu prenajal.

   Na celom našom pobyte na chate bolo pozitívne to, že tam nebol telefónny signál, preto nás neotravovali ruchy civilizácie. Nebola tam dokonca ani elektrina, tak sme si poriadne užili ohňa a obyčajných ľudských rozhovorov, ktoré neboli o tom, kto čo dal na facebook, či kto má aký status.

   Za jedinú negatívnu vec by som označil to, že deň trvá iba 24 hodín a preto sme nemohli vykonať viac činností, pri ktorých by sme strávili spolu viac času (poniektorí ani nespali). Na tomto tábore sme sa veľa naučili, veľa dozvedeli a veľa zvládli. Dúfame, že ďalšie takéto tábory sa nám budú dariť čoraz viac a v čoraz väčšom počte.

SPEntries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: