Spomienka na obete okupácie z roku 1968

24. augusta. 2012 o 12:06 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Spomienka na obete okupácie z roku 1968

21.augusta ubehlo presne 44 rokov od vpádu okupantských vojsk na naše územie. Výsledok invázie do vtedajšej ČSSR bol 90 mŕtvych, 302 ťažko zranených, 532 ľahko zranených a 175 internovaných, zadržaných a unesených. V ten smutný deň pila matka zem krv svojich synov a dcér, ktorí položili svoje životy v boji za slobodu. Dnes, len 44 rokov od tejto udalosti, si už mnoho ľudí na tieto udalosti ani nespomenie. Každoročne sa však koná pri Pamätníku obetiam okupácie v Poprade pietna spomienková akcia. Minulý rok sme sa tejto úlohy chopili my, aktivisti Slovenskej pospolitosti (report z minuloročnej akcie : TU), tento rok ako už po viacero iných rokov organizovalo spomienku Svetové združenie bývalých československých politických väzňov (SZČPV ). 

Celú pietnu spomienku moderovala predsedníčka SZČPV Elena Bačkorová. Ako rečníci vystúpili tajomník SZČPV František Bednár, za Maticu slovenskú JUDr. Ján Jančík, pplk. Ing. Rudolf Weiss a Vodca Slovenskej pospolitosti Jakub Škrabák. 

Po prejavoch ešte zazneli hymny Slovenskej republiky a susednej Českej republiky, s ktorou sme v roku vpádu nepriateľských boľševických vojsk tvorili spoločnú Československú republiku.

Potrebu pripomínať si udalosti okolo roku 1968 považujeme za veľmi dôležitú. Spojitosť roku 1968 a dneška vidíme v tom, že aj vtedy nás okupovali cudzie mocnosti, rovnako ako je tomu dnes. Rozdiel je ale v tom, že vtedy ľudia povstali a postavili sa na odpor! Dnes je na každom jednom z nás, aby sme dokázali prebudiť ľud, aby sme aj dnes povstali proti cudziemu diktátu a postavili sa nepriateľskému režimu na odpor.

Prejav Vodcu Slovenskej pospolitosti Jakuba Škrabáka:

Celý priebeh akcie aj s ostatnými príhovormi si môžete pozrieť : TU

Foto z akcie:


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: