Výlet na Slovenský vojenský cintorín, Poľsko

13. august. 2012 o 21:12 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Výlet na Slovenský vojenský cintorín, Poľsko

11.8.2012 sme sa vybrali spolu s o.z. Nové slobodné Slovensko a pár nacionalistami na výlet neďaleko za hranice s Poľskou republikou. Naším cieľom bola návšteva Slovenského vojenského cintorína nachádzajúceho sa neďaleko obce Załuż. Počasie nám celkom prialo a dážď nás zastihol až pri spiatočnej ceste, tak sme boli veľmi šťastní, keďže predpoveď počasia práve lichotivo nevyzerala. Trasa vedúca po okresných cestách bola síce dosť zdĺhavá, no viedla peknou poľskou prírodou s krásnym výhľadom, či dedinkami kde sme v nejednej mohli zhliadnuť krásny kostol či inú zaujímavosť. Nájsť obec Załuż nebol až taký problém, nájsť v nej cintorín už mierny problém bol. Po tom ako sme prešli celou dedinou až úplne pod horu, zastavili sme pri stánku s občerstvením pre turistov. Tu sme sa dozvedeli že cintorín sa nenachádza priamo v obci, ale v blízkosti obce. Po malom občerstvení sme sa teda vybrali naspäť po trase, ktorou sme sa do dediny dostali, keďže týmto smerom mal ležať aj cintorín. Druhý pokus bol úspešný. Pri hlavnej ceste, po ktorej sme prišli, sme zahliadli medzi stromami veľký kovový dvojkríž. Radosť z úspešného nájdenia cieľa našej cesty však hneď po vystúpení z áut vystriedalo sklamanie a smútok. V okolí cintorína sa vegetácii vo veľkom darilo, no smutné je že na cintoríne tiež. Z improvizovaného parkoviska tvoreného kamením viedlo do kopca schodisko s dlažbou, ktorú však cez prerastajúcu trávu, či už v okolí, alebo priamo v dlažbe, ani nebolo vidno. Po vystúpení po schodoch nás privítala “informačná tabuľa” tvorená zabitým dreveným kolom v zemi a na ňom pripnutom papieri v euroobale s informáciou, že sa jedná o Slovenský vojenský cintorín z obdobia 1939 – 1945. Cintorín ako taký by bol pekný a dôstojný, avšak zanedbaná starostlivosť z neho urobila len súčasť okolitej prírody s vysokou trávou. Je smutné že takto vyzerá miesto posledného odpočinku ľudí, čo dali vo vojne svoj život za vlasť. Avšak niet sa čomu čudovať, že naše úrady nemajú záujem starať sa o takýto cintorín. Stačí sa pozrieť na vojenské cintoríny sovietskych vojakov na našom území, ktorých naše vlády označujú za osloboditeľov a s obľubou týchto okupantov oslavujú. Sú zarastené trávou a burinou, udržiavané len minimálne čo by pre ich obdivovateľov mala byť obrovská hanba, tobôž keď majú prostriedky na ich udržiavanie. V tomto smere nám môžu byť príkladom nemecké vojenské cintoríny, ktoré sú celoročne detailne udržiavané a sú dôstojným miestom na odpočinok vojakom tu ležiacim, i keď ich domovina sa odtiaľto nachádza riadny kus cesty.

Nakoľko očakávať pomoc, či už od vlády, alebo kompetentných v tomto smere by bol nonsens. Musíme si miesta odpočinku našich hrdinov dávať do poriadku svojpomocne. Preto neváhajte a vyberte sa na návštevu Slovenského vojenského cintorína pri obci Załuż, vzdajte hold našim odvážnym vojakom a zároveň prispejte k tomu, aby sa zarastajúce hroby zmenili na pekné, čisté a dôstojné miesto odpočinku. Naše kroky na toto miesto určite znova povedú aj s potrebnou výbavou, aby sme tomuto miestu dodali patričnú pietu.

Česť pamiatke našich statočných vojakov!

 

2.pobočník vodcu SP

Michal Víťazoslav Likavčan


Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: