Podporujeme lekárov

1. decembra. 2011 o 20:47 | Kategória: Reakcie, Vyhlásenia | Komentáre vypnuté na Podporujeme lekárov

 Udalosti dnešného dňa (1.12.2011) ma nenechajú chladným a musím sa k týmto udalostiam vyjadriť. Dnes sa štátna moc opäť vyfarbila, ako to myslí s právami svojich občanov a s právami zamestnancov všeobecne. K štátnemu teroru sa ochotne pridali aj médiá, ako hlásna trúba štátnej moci. Dnešným dňom uplynula výpovedná lehota, po ktorej lekári, ktorí dali pred dvoma mesiacmi výpovede nenastúpili do zamestnania, nakoľko neboli splnené ich požiadavky na zvýšenie platu lekárov, zvýšenie finančnej podpory zdravotníctvu a proti tomu, aby sa štátne nemocnice transformovali na akciové spoločnosti, defacto sa z nich stávajú len firmy na zarábanie peňazí a zisk, kde by pacienti boli braní iba ako tovar, zdroj príjmov nemocnice. Lekári zákon neporušili, nakoľko po uplynutí výpovednej lehoty už sú vlastne nezamestnaní. Vláda sa vysmiala požiadavkám lekárov, aj keď navrhovali spraviť určité kompromisy. A tak prišlo ku štrajku lekárov.

   Dnešný deň ukázal, že Slovensko nie je právny štát, funguje tu totalita a praktiky, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Stalin. Od skorého rána médiá informujú o lekároch ako o najväčších zlosynoch a masových vrahoch, ktorí sa otočili chrbtom k pacientom a odmietajú ich liečiť. Ešte pred štrajkom sa nechal počuť minister zdravotníctva Uhliarik, že lekári využívajú pacienta ako rukojemníka. V médiách sa vraví o tom, že byť lekárom je poslanie, nie iba zamestnanie. Ale ja sa pýtam, kto premenil zdravotníctvo a lekárske povolanie na obyčajný biznis? Práve tí politici, ktorí majú plné ústa rečí o zodpovednosti a poslaní lekárov. A práve tí istí politici dnes využívajú pacientov ako rukojemníkov a skrze nich citovo vydierajú lekárov, že ich zradili a otočili sa im chrbtom. Všetky ponovembrové vlády svojimi reformami docielili to, že lekári musia vyberať poplatky, viesť si účtovníctvo, docielili toho, že si musíme kupovať drahé lieky, či platiť za bežné úkony u lekárov. V Ústave Slovenskej republiky, konkrétne v článku 40 je zakotvené, že zdravotná starostlivosť má byť poskytovaná bezplatne, ak si občan platí zdravotné poistenie. Čiže súčasný stav vecí v zdravotníctve je protiústavný. Pýtam sa, či je to chyba lekárov, že si musíme všetko platiť? Nie, je to chyba skorumpovaných politikov, ktorí chybnou legislatívou a protiľudskými reformami spravili zo zdravotnej starostlivosti obchod. Dnes boli lekári vydieraní a zastrašovaní, aby prestali štrajkovať. Ministerstvo zdravotníctva začalo rozosielať lekárom, ktorí dali výpoveď nariadenie o pracovnej povinnosti, ktorá im nariaďuje pracovať. Dokonca zašli tak ďaleko, že v nátlaku na štrajkujúcich lekárov vláda využíva aj Policajný zbor SR, ktorého príslušníci roznášajú tieto nariadenia namiesto pošty. Policajní príslušníci zastrašujú lekárov, že na nich budú podané trestné oznámenia, ak neuposlúchnu nariadenie. Objavili sa správy, že niekoľko lekárov v Trenčianskom kraji bolo zadržaných políciou a umiestnených do cely predbežného zadržania. Doktoranti, ktorí sa zúčastnili štrajku prídu o svoje štipendiá. Dnes v noci môžeme očakávať ďalšie rokovania lekárskych odborárov a zástupcov vlády. Uvidíme, či lekári vytrvajú na svojich pozíciách. Lekári totiž bojujú aj za nás, aby sme aj my dostávali kvalitnú lekársku starostlivosť, ktorú nám na základe nesprávnej legislatívy poskytovať nemôžu.

   V dnešný deň sa ukázali aj médiá, ktoré ukázali, že vôbec nie sú nezávislými, ako sa sami prezentujú. Celý deň kolovali po internete nepravdivé a zavádzajúce správy, ktoré mali vyvolať v spoločnosti nálady proti lekárom a ich štrajku. Očierňovaniu a špineniu sa nevyhol ani šéf lekárskych odborov Marián Kollár, ktorého už niekoľko dní fackujú médiá s tým, že je extrémne bohatý, že zvyšovanie platu nepotrebuje, dokonca do celej záležitosti zamiešali aj jeho údajné napojenie na SMER-SD. Osoba Mariána Kollára v tejto veci nehrá úlohu, nie je dôležité, kto riadi štrajk, pretože sa ho nezúčastnil iba pán Kollár, ale tisícky lekárov, ktorí nie sú spokojní so súčasným stavom zdravotníctva. Média dnes šírili správy typu, že detských pacientov nemá kto liečiť a že trpia. Šírili informácie o tom, že veľa lekárov stiahlo výpovede a prišlo do práce. No tieto informácie boli vyvrátené hovorcami LOZ. Táto mediálna kampaň mala za ciel demoralizovať lekárov, aby nepokračovali v boji a aby vyvolali nenávisť ľudí voči lekárom. Dokonca sa uchýlili k osočovaniu lekárov, že čo vlastne chcú, keď zarábajú veľké peniaze, narozdiel od zvyšku zamestnancov. K tomuto by som napísal, že vláda im ponúkla síce asi o 300 eur väčšiu výplatu, no zabudli napísať, že toto zvýšenie by sa týkalo iba lekárov v nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je štát. Lekári, ktorí pracujú v nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je vyšší územný celok, by však zvýšenie nedostali, nakoľko samospráva by nemala na dofinancovanie týchto lekárov, ktorých je viac. Zvýšenie platu si určite zaslúžia, tak ako všetci občania Slovenska. No len lekári za to zvýšenie bojujú. Všetci ostatní sú radi, že majú prácu a žijú v biede a nechajú sa huckať proti lekárom na základe závisti, pudu, ktorý umelo vyvolávajú médiá. Aj my ostatní môžeme začať štrajkovať, no treba na to odvahu, ktorú momentálne ukázali iba lekári.

   Vidiac situáciu, v akej sa slovenské zdravotníctvo nachádza sme sa rozhodli vyjadriť solidárnosť s bojom lekárov o zmenu. Lekári nám môžu ísť svojou statočnosťou a odvahou príkladom. Neverme médiám, ktoré účelovo klamú, šíria nepravdy, dezinformácie a lži, aby oslabili odpor lekárskych odborárov. Buďme solidárni s lekármi a nenechajme sa oklamať médiami, či špinavými politikmi, ktorí vyslovene klamú. Vraj Slovensko nemá financie na lepšiu dotáciu zdravotníctva, pritom sú zbytočne vynakladané peniaze v rádoch desiatok miliónov eur na podporu neprispôsobivých, či na odpočúvacie zariadenia, ktorými sa potom špehujú a odpočúvajú občania, v súčasnej dobe aj aktívni lekárski odborári. Nie lekári, ale ponovembrové vlády a zapredaní politici môžu za to, že naše zdravotníctvo kolabuje. Neobracajme náš hnev na lekárov, ale na skutočných vinníkov tohto zlého stavu v zdravotníctve, zapredaných politikov. O všetkých pacientov, ktorí to potrebujú je riadne postarané, ale tento stav nepominie, pokiaľ vláda nespraví zmeny, ktoré zastavia postupný rozklad zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Rigor mortis ešte nenastal, ale ak vláda bude naďalej terorizovať ľudí, ktorí sa na štrajku zúčastnili, tak onedlho nastane. Slovenská pospolitosť bude vždy stáť na strane spravodlivosti a pravdy a preto vyjadrujeme solidaritu lekárom, ktorí bojujú aj za nás, aby sme konečne nemuseli platiť u lekára a aby dôchodcovia nemuseli vyberať najlacnejší liek, ktorí životne potrebujú, pretože nemajú na všetky peniaze. A odkazujeme lekárom, aby sa nevzdávali, nepoľavili vo svojom boji za svoje práva aj za práva pacientov! Pretože aj tento štrajk je bojom za pacientov a to je poslaním lekárov!

Jakub Hromoslav Škrabák

                


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: