Vy, ktorí sa cítite vyvolení, nedúfajte, že iní budú z toho vyvalení!

31. októbra. 2011 o 14:23 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Vy, ktorí sa cítite vyvolení, nedúfajte, že iní budú z toho vyvalení!

 Mnoho skupín na svete by sa rado cítilo spasiteľmi sveta a úplne markantne sa to prejavuje v náboženskej sfére. Nedá sa poprieť, že tieto nároky môžu byť čiastočne oprávnené a tieto skupiny môžu byť určitým predvojom, aspoň v danej dobe a danej situácii. O svojej vyvolenosti je asi najdlhšie a najpevnejšie presvedčený židovský národ. Milí moji židovskí priatelia a tiež občas extrémni kresťanskí filosemiti, nestrácajte však pritom rešpekt k tomu hanenému a občas voči vám príliš kritickému kresťanstvu. Pretože ak sa stratí úcta ku kresťanom, alebo nebodaj prestanú existovať, vaša vyvolenosť už nebude vôbec nikoho zaujímať. Ak by aj pretrvávala, iste ste už prišli na to, že dlhodobo si ňou veľké sympatie nezískate a časom vždy dostanete po nose, ktorý nemusí byť ani zahnutý.         

     Napriek mojej občas nepochopenej snahe o humor teda aj mňa veľmi bolí ozaj veľká strata autority kresťanstva. Asi tomu nezabráni len stará liturgia a nový index zakázaných kníh. My musíme svetu ukázať, v čom je Kristus jedinečný, nie to, ako sme jedineční my a len my.

     Prebehla v susednom Česku na sviatok ich patróna sv. Václava trochu tragikomická kauza. Prezident Václav Klaus, evidentne nesvätý, si možno aj úprimne uctil svojho dávneho predchodcu a menovca. Vyjadril sa k tomu nie príliš pochvalne všeobecne známy teológ Tomáš Halík, mnohými považovaný za rôzneho stupňa kacíra. Otvorene ale priznávam, že v tomto spore má moje sympatie práve ten nedôverčivý Tomáš. Aj u nás na Slovensku sa občas až tlačia do kostolov bývalí komunisti a niektorí otvárajú ústa ako kapor, takú už majú chuť na tú momentálne prestížnu oplátku. Vo svojej nezdolnej chamtivosti by si ju radi dali aspoň trikrát a aby ich pritom ešte každý videl….

     Ako mám dlhodobo vo zvyku, na záver napíšem pár povzbudivých slov. Milí moji kritici, kritizovaní, i nekritizovateľní, nezabúdajme vnímať Kristov zmysel pre humor. Ak na to zabudneme, urobíme z jeho radostnej zvesti nielen smutného strašiaka, ale možno aj nebezpečného škodcu a čo je najhoršie aj „kaziča“ tej malej zábavy, ktorá ešte zvyšuje tým poníženým a urazeným, kvôli ktorým prišiel na svet.

Vladimír Gregor


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: