Hrad Lietava

23. októbra. 2011 o 20:39 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Hrad Lietava

Lietava 22.október 2011 – Aktivisti Slovenskej pospolitosti, zo severného Slovenska  sa rozhodli stráviť ďalší príjemný deň spoznávaním krás našej vlasti.  Sobotný deň sme sa rozhodli, že navštívime zrúcaninu hradu Lietava v blízkosti Žiliny. Jedná sa o zrúcaninu hradu, ktorú ale nedobili cudzie vojská, či katapulty, ale dobil ho zub času. Od polovice 17. storočia začal hrad pomaly pustnúť a v nasledujúcom storočí bol už celkom opustený. Dnes je hrad v schátranom stave a o jeho zachovanie sa stará združenie na záchranu Lietavského hradu, za čo im patrí veľká vďaka. Na hradných omietkach sa dodnes podarilo zachovať dva nápisy z 15. storočia a našiel sa aj runový nápis, ktorý bol vytesaní do kameňa ešte pred postavením hradu. Podarilo sa objaviť a zachovať aj pieskovcový erb Pavla Kinižiho, ktorý sa zaslúžil o najrozsiahlejšiu prestavbu hradu (15.storočie).

Je veľká škoda, že Lietavský hrad je v takomto hroznom stave, pretože ide o veľkú historickú pamiatku, ktorá aj napriek svojmu stavu láka turistov, milovníkov prírody, či hradov a zámkov. Sme veľmi radi, že sme si na sobotný výlet vybrali práve hrad Lietava, na ktorom sme s úžasom a zamyslením ako to muselo vyzerať v čase jeho veľkej slávy preskúmali posledné zachované časti tohto hradu.

Ďakujeme aj nášmu aktivistovi, ktorý nás na hrade oboznámil s históriou a vlastníkoch hradu, ktorí sa mohli pýšiť nedobytným Lietavským hradom.

Každému, kto ešte nikdy nebol na Lietavskom hrade vrelo odporúčame si nájsť čas a na múroch nedobytného hradu sa nechať v myšlienkach vtiahnuť do dôb dávno minulých.

SP SeverEntries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: