Anarchia a násilie prisťahovalcov zasiahli mestá v Anglicku

10. augusta. 2011 o 16:22 | Kategória: Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Anarchia a násilie prisťahovalcov zasiahli mestá v Anglicku

Londýn 10. august 2011- rozsiahle nepokoje a výtržnosti čiernych prisťahovalcov trvajúce už niekoľko dní postihli viaceré veľké anglické mestá.  Tie si vyžiadali už aj niekoľko ľudských životov. Polícia a média informujú o krvavom incidente, kde zabili troch ľudí, ktorí sa snažili chrániť svoj majetok pred rabovaním.
Nekončiace nepokoje už dostali prívlastok najväčších násilností vo Veľkej Británii za posledných 30 rokov. Výtržníci, ktorých tvoria prevažne mladí zakuklení černosi rabujú obchody, podpaľujú budovy a autá. Násilníci napádajú občanov a policajtov.
Policajné zložky boli zaskočené rozsahom násilia a doteraz prekvapujúco efektívne nezakročili.
Britská polícia bude môcť vôbec prvýkrát nasadiť vodné delá a smie použiť gumové projektily. Oznámil to britský premiér David Cameron po zasadnutí krízového štábu. “Vláda urobí všetko pre obnovenie poriadku,” zdôraznil. Podľa neho radikálny prístup, ktorý zahŕňal nasadenie 16 000 policajtov do ulíc Londýna, priniesol hlavnému mestu pokojnejšiu noc. Rovnako zdôraznil, že viac ľudí zatkli a viac obžalovali. Zatknutých je už niekoľko tisíc osôb.
Polícia vo Veľkej Británii vodné delá tradične nepoužíva a ani ich nemá k dispozícii. Sú len v Severnom Írsku, odkiaľ by ich museli v prípade potreby priviezť.
Cameron hovoril o “opovrhnutí násilím” a prisľúbil, že všetci zločinci budú chytení “snímku po snímke”. Narážal na fotografie podozrivých, ktoré zverejňuje polícia. Podľa premiéra vláda nebude brať ohľad na “falošné” obavy z porušenia ľudských práv a bude naďalej zábery údajných páchateľov z bezpečnostných kamier zverejňovať.
Nepokoje podľa Camerona ukázali to najhoršie z Británie, ale pri náprave škôd aj to najlepšie. Premiér sa domnieva, že v britskej spoločnosti sú ložiská, ktoré sú “choré” a kde ľuďom úplne chýba pocit zodpovednosti.
Podľa Garryho Shewana, policajného zástupcu z Manchesteru, páchajú násilnosti ľudia, ktorí nemajú dôvod protestovať. “Sú to obyčajní kriminálnici, ktorí teraz behajú po slobode,” vyhlásil Shewan. “Nemajú dôvod demonštrovať, neobjavil sa žiadny spúšťací impulz,” povedal. Pripustil, že policajné zložky boli rozmerom násilia zaskočené.
V Nottinghame skupina asi 30 až 40 ľudí podpálili policajnú stanicu Canning Circus. Požiar už uhasili. Polícia v súvislosti s týmto incidentom zatkla osem ľudí, celkovo v meste zadržala vyše 90 osôb.
Nové nepokoje vypukli v Liverpoole, zasiahli aj Birmingham a v menšej miere Reading, Oxford a Milton Keynes. V Birminghame a na jeho predmestiach policajti zadržali 109 osôb.
Nepokoje vypukli prvýkrát v sobotu v Londýne po tom, čo sa v londýnskej štvrti Tottenham konal pokojný pochod, ktorým účastníci žiadali od polície podrobnosti k smrti Marka Duggana, ktorého zastrelili vo štvrtok v noci pri policajnej kontrole černošských gangov. Keď sa ho Dugganova rodina nedočkala, pokojný protest prerástol do násilia, ktoré eskalovalo po celom Londýne až do utorňajšieho rána a v ďalších britských mestách.
“Krajná pravica” už avizovala, že vyšle tisícky svojich členov do ulíc Lutonu, aby odstrašila výtržníkov. Vodca Britskej obrannej ligy Stephen Lennon vyhlásil, že príslušníci organizácie už hliadkujú v uliciach a počas dňa by k nim mali pribudnúť stovky ďalších. “My nepokoje zastavíme – polícia evidentne nie je schopná ich zastaviť,” vyhlásil.
Scotland Yard v utorok večer oznámil, že za tri dni nepokojov v Londýne bolo zranených 111 policajtov a päť policajných psov.

Výtržníci boli predovšetkým mladí ľudia, hlavne muži, ale aj dievčatá. Podľa britských televízií podstatnú časť tvorili členovia černošských gangov, ktorí medzi sebou prechodne uzavreli mier. Pre mnoho násilníkov, medzi ktorými sú aj deti, je drancovanie zábavou. Výrastkovia pochádzajú z chudobných štvrtí s vysokou mierou nezamestnanosti.

“Sme tu, aby sme ukázali bohatým, že si môžeme robiť, čo chceme,” citovala televízia BBC mladý párik po tom, čo vyraboval obchod z alkoholom.

“Nie je to revolučný čin,” povedal pre Pravdu Simon Winlow z Katedry sociológie na univerzite v Yorku. ,,Vyzerá to tak, že ľudia, ktorí sa zapojili do nepokojov, sa viac zaujímajú o rabovanie obchodov ako o boj s políciou. Je to ako robotnícka verzia nenásytného bankového sektora riadiaca sa heslom Vezmi si, čo chceš, kým môžeš,” hovorí odborník.

Zdroj: Tlač


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: