Výstup na Šášovský hrad

26. júla. 2011 o 11:41 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Výstup na Šášovský hrad

Šášov  16. Júna 2011 – Slovenská pospolitosť Stred opäť zorganizovala pre svojich členov, priateľov a sympatizantov ďalšiu kultúrno-turistickú akciu, tentoraz ňou bol výstup na hrad Sášov v spojení s varením gulášu. Prekvapením určite bolo vydarené počasie a hojnejší počet účastníkov, čo nás veľmi  potešilo a nič už nestálo v ceste zahájiť ďalší užitočne využitý deň v prírode a v kruhu kamarátov.
Zraz účastníkov bol priamo v dedine Šášovské podhradie na pravé poludnie kedy sa skupina presunula k posedu pod hradom, ktorý  slúžil ako táborisko celej akcie. Po určení aktivistov, ktorí založia tábor a nachystajú všetko potrebné sa ostatní pohli smerom ku pozostatkom hradu. Lesná trasa  so stredne strmím terénom určite nikomu nerobila problém a tak sme kopec zdolali za necelých 20 minút a dorazili do cieľa.  Rozľahlá ruina zo zachovanými prvkami svojej  architektúry a nádherný výhľad na krajinu bezpochyby  nechali každého v údive. Práve toto bol, je, a vždy bude zámer podobných akcii. Stretnúť sa so svojou minulosťou, premýšľať o živote a dedičstve našich predchodcov, nad tým čo nám tu zanechali, ako žili a prostredníctvom toho všetkého si pripomenúť prečo zo svojho úsilia nesmieme poľaviť. Miesta dýchajúce históriou takmer vždy v človeku prebudia zmysli,  ktoré sú vo všednom zhone civilizácie potláčané pričom nostalgický prenos v čase s následným tvrdým pristátím v dnešnej dobe musí aspoň na chvíľku pohnúť každým z nás.  Verím, že tak bolo i v našom prípade a zostup sprevádzali len dobré dojmi. Deň sa však  nekončil a dole nás čakala ešte práca, preto sme sa hneď do toho pustili a pomohli kamarátom čo ostali v táborisku. Príprava potrebných vecí vrátane nosenia a pílenia dreva, cez založenie ohňa až po varenie samotné nerobilo určite problém nikomu a celý program sprevádzala družná a priateľská atmosféra. Nedá sa nespomenúť, že „malým veľkým“ spestrením celej akcie bola návšteva čestného člena SP a volebného lídra ĽSNS v jednej osobe Mariána Kotlebu, ktorý s nami absolvoval samotný výstup. Ďalším spestrením bola návšteva domu ľudovej kultúry, ktorý stojí tesne na začiatku cesty vedúcej na hrad. Založili ho miestny obyvatelia so zámerom ukázať a uchovať miestne pamätihodnosti mapujúce život v dedine čo dodalo celej našej akcii ďalší zo zaujímavých bodov.
Čo dodať na záver? Snáď len toľko, že i dnešný deň  sa môže pýšiť prívlastkom Užitočný, pretože nim skutočne aj bol. Čas strávený v prírode a v kruhu priateľov musí vždy patriť medzi vzácne a nenahraditeľné okamihy a s tým zámerom sme i dnes konali, preto sme pevne presvedčený, že táto akcia nebola posledná. 
 
PS: špeciálne poďakovanie patrí ľuďom zo Žiaru nad Hronom a Sielnice.

SP Stred

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: