Česi majú obavy z Cigánov a cudzincov

12. mája. 2011 o 20:51 | Kategória: Cigánsky problém, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Česi majú obavy z Cigánov a cudzincov

Podľa prieskumu až 86 percent Čechov nechce za suseda Cigána, ale ani niných cudzincov. Ukázal to nedávny prieskum agentúry STEM, ktorý zisťoval, koho by chceli mať Česi za suseda. Až 86 percent odpovedalo, že nechcú bývať vedľa Cigána. “To je také dramatické číslo, akoby to tak vnímala kompletná populácia,” povedal pre Lidové noviny Jan Hartl z agentúry STEM.

Rovnako odmietavý postoj majú Česi voči Čečencom, ktorých by za suseda nechcelo 79 percent, Arabom a Afgáncom (77 percent), Ukrajincom (66 percent), Rusom (62 percent), Číňanom (62 percent) a Vietnamcom (61).

Titul najlepší sused získali opäť Slováci, ktorých by za suseda chcelo deväť z desiatich Čechov.

Iné prieskumy ukázali, že Česi vinia cudzincov z toho, že im berú prácu a stoja za kriminalitou.

V prípade Cigánov ide o dlhodobý odpor, ktorý už sociológovia nazvali “anticikánizmus”. Kto za to môže? Podľa odborníkov postoj k cigánskej  menšine nevychádza z predsudkov, ale z vlastnej negatívnej skúsenosti.

“To je rana pre doterajšiu prezentáciu, že za zlý obraz môžu médiá,”
hovorí Miroslav Mareš z Masarykovej univerzity v Brne. Treba konečne priznať že za zlý obraz Cigánov v spoločnosti si môžu samotní Cigáni.

Zdroj: Tlač


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: