Nebezpečne blízky východ

2. máj. 2011 o 15:09 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti, Reakcie | Komentáre vypnuté na Nebezpečne blízky východ

Keď v piatok 15.4.2011 vyšiel Anne Kornajovej článok v Korzári (súčasť SME) iste ani sama netušila, že si jej článok prečíta na internete cca 60 000 čitateľov. V článku s nadpisom Mladý pár tvrdí: zbili nás policajti sa opisuje situácia ku ktorej došlo v malom mestečku pri ukrajinskej hranici, v Snine.
Prípad sa podľa tvrdenia Filipa s Veronikou udial nasledovne: V Tescu pri pokladni sa Filip idúci za Veronikou nechtiac dotkol ruky mladej ženy, vcelku bezvýznamný dotyk akých sa s Tescách na Slovensku udeje mnoho. Nasledovala slovná výmena názorov pri ktorej padli vyhrážky na adresu Filipa od matky mladej ženy. To ešte nik netušil, že onedlho ich obe ženy naplnia.

Na ulici neďaleko Tesca zastalo pri Filipovi s Veronikou auto vystúpili z neho dotyčné dve ženy a fyzicky zaútočili na mladý pár.  Za chvíľku prišlo druhé auto, z neho vystúpil muž a pridal sa k útočiacej dvojici žien. Podľa svedectva mladého páru sa útok stal v priestore monitorovanom kamerami, rovnako ako konflikt v Tescu čo mu predchádzal.
V čom je situácia tak zaujímavá, že jej dávame priestor na tejto stránke? Podobných nekultúrnych prejavov sa udeje denne na Slovensku mnoho, (aj tu si môžte pozrieť jeden z mnohých) ale čím je tento tak zaujímavý aj pre ľudí mimo Sniny? Málokedy sa stane aby v jednom šíku a v jednom okamžiku na občana priamo fyzicky útočila rómska mimovládna aktivistka spolu so štátnou policajtkou a mestským policajtom.

Mestská polícia v Snine sa novinárke odmietla k téme vyjadriť. Štátna polícia slovami prešovskej krajskej policajnej hovorkyňa oznámila, že vec riešia ako  priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. To už lepšie spravila mestská polícia v Snine svojim mlčaním.

Totiž občan môže porovnávať. Keď predvlani košický policajti nechali fackovať mladých rómskych delikventov, bol okolo toho poriadny rozruch, padali obvinenia na míľu vzdialené priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, a obvinení skončili pred súdom.  Teraz boli napadnutí policajtkou dvaja občania, ktorí nič nespáchali, politici mlčia a obvinenie je z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Nie je mi známe, či polícia svoje stanovisko k udalostiam v Snine medzitým modifikovala, ak áno nie dosť hlasne, minimálne by mala mať záujem aby sa to dozvedelo aspoň toľko ľudí čo čítalo ten článok. Ako občan by som očakával od polície postavenie policajtky mimo službu do právoplatného uzavretia vyšetrovania a rýchle vyšetrenie incidentu, veď kamerové záznamy existujú. A keďže sa údajne  snažila svoje obete spacifikovať vyhrážkami, že je policajtka, tak to už je na míle vzdialené bežnej výtržnosti a polícia by mala k tejto veci zaujať stanovisko, minimálne sa žiada aby prípad od obvodného oddelenia v Snine prebrala priamo Inšpekcia  ministerstva vnútra.

Totiž podľa svedectva miestnych obyvateľov v diskusii pod článkom ako aj podľa článku v sninaonline  nazvanom Komentár k minulotýždňovej bitke sa dotyčná ľudskoprávna mimovládna aktivistka spolu so svojou rodinou venuje ručne – stručnej výchove občanov z radov majority až príliš často na môj vkus. Ten článok sa naozaj oplatí prečítať, podobne ako reakcie občanov na facebooku.
Nechápem celkom mlčanie štátnych orgánov, politických strán  vládnych či opozičných.  Začnú ich tieto veci zaujímať až vtedy, keď budú v pravidelnom kontakte s Mariánom Kotlebom v budove parlamentu? Zatiaľ to pôsobí tak, že skôr sa tým s plnou vážnosťou zaoberať nebudú.

Na záver prosba, pokiaľ vás nenecháva príbeh Filipa a Veroniky ľahostajnými, pošlite link na tento článok aj svojim priateľom, prípadne im pošlite článok celý.  Čím viac ľudí bude o príbehu vedieť, tým ťažšie sa udalosť zametie pod koberec, šanca na spravodlivosť možno nie je veľká ale stále je. Názov článku je Nebezpečne blízky východ. Áno, udalosti tohto typu sú nebezpečne blízko našich existencií.

Panoramix dVolkov
Zdroj: web Pagania

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: