Ak si chceš z náboženstva robiť džob, zamysli sa najprv nad knihou Jób

23. februára. 2011 o 20:27 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Ak si chceš z náboženstva robiť džob, zamysli sa najprv nad knihou Jób

Vypočul som si pred chvíľou v rozhlase besedu medzi ateistkou a kňazom a znovu som si naplno uvedomil, že debaty okolo teodicey, teda problému existencie zla a nedokonalosti, sú jednoducho pokusmi o kvadratúru kruhu, o riešenie neriešiteľného. Zdá sa mi, že si nevyžaduje veľké rozumové napätie, ani rozsiahle vedomosti, pochopenie toho, že akékoľvek dianie nie je možné bez toho, aby neexistovala určitá nedokonalosť, neúplnosť, alebo asymetria. My sa môžeme o dokonalosť snažiť a aj veriť tomu, že Boh je dokonalý, ale vždy to môže byť len v rámci daných možností, v rámci toho, že akceptujeme toto železné pravidlo. O tomto je aj kniha Jób, aj kniha Kazateľ. „Krivé nemožno urobiť rovným a čo chýba, nemožno započítať!“(Kaz. 1,15)
Bez bolesti by sme nevedeli o radosti, bez tmy by sme nerozoznávali svetlo a samotný pojem život stráca zmysel bez zážitku smrti. Nie je problém nachádzať okolo seba nedokonalosť, vidieť, že existuje konkrétne a aktívne zlo okolo nás. Veľa naivne veriacich si myslí, že zlo je len nedostatok dobra, ale zlo je skutočne samostatná jednotka a je aj podmienkou vzniku dobra. Práve prekonávaním zlého smerujeme k lepšiemu a jedine existencia zla nám k tomu dáva možnosť. Veľa dobromyseľných sa domnieva, že človek je vo svojej podstate dobrý. Vôbec nie, on je vo svojej podstate aj dobrý, aj zlý a práve boj v jeho vnútri ho aj definuje ako ľudskú bytosť. Kto robil tridsať rokov s ľuďmi, ťažko môže veriť tomu, že podstata človeka je dobrá a netvrdí to ani Biblia. Zažil som totiž nielen eštébáckých udavačov, ale aj obyčajných bonzákov a zažívam ich doteraz. Tento fakt priviedol mnohých aj dobrých a vzácnych ľudí až k paranoji, k pocitu, že každý im chce zle a je to strašný pocit sledovať, ako sa u ľudí stráca viera v človeka. Preto napriek všetkým mojim zlým skúsenostiam a zážitkom stále dôverujem v človeka a v možnosť jeho pozitívnej zmeny. A to je aj hlavným dôvodom mojej viery v to, že život má zmysel, že aj trápenia majú zmysel, že informácie vo vesmíre existujú a nestrácajú sa a že zdrojom týchto informácií a všetkých našich nádejí je nestvorený a večný Boh.

AMEN TMA, BUĎ SVETLO!
Vlado Gregor


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: