Ion Mota a Vasile Marin, mučeníci európskeho antikomunistického boja

15. januára. 2011 o 18:33 | Kategória: Zahraničné udalosti, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Ion Mota a Vasile Marin, mučeníci európskeho antikomunistického boja

Rumunská nacionalistická organizácia Noua Dreapta (Nová pravica) zorganizovala v niekoľkých rumunských mestách spomienku na duše Iona Motu a Vasile Marina, mučeníkov Legie archaniela Michaela (neskôr známa ako Garda de Fier) a antikomunistického boja. Obaja padli 13. januára 1937 v španielskej občianskej vojne.

V roku 1936, obaja týto popradní činiteľia rumunského legionárskeho hnutia spolu s ďalšími piatimi príslušníkmi hnutia (pravoslávnym kňazom Iononom Dumitrescu-Borsa, generálnym tajomníkom légie, princom Alexandru Cantacuzinom, kariernym diplomatom Gheroghom Climom, veliteľom legionárskych pracovníkov Core, právnikom Nicolae Totumom a ekonómom Banica Dobre) dobrovoľne narukovali do armády generála Franca, aby pomohli španielským nacionalistom bojovať proti komunistickej brigáde, ktorú podporovala Moskva, aby ujarmila túto zem a zamorila ho epidémiou červeného moru.

“Boli paľbou guľometu proti Kristovi! Kresťania z celeho sveta váhali! Mohli sme zostať nepozorní aj my? Pochopili sme povinnosť našich životov. Milovali sme Krista, a šťastne sme sa pre neho išli pozrieť smrti do tváre… Poďme, nenechajme našich nasledovníkov stratiť duchovný prínos nášho Krista! Nechceme krajnu bez kostolov, bez ikon, bez ochranej ruky Božej! Nenechajme budúcnosť našich detí bez Krista!” Takto vysvetloval Mota svoju obeť vo svojom závete svojim rodičom.

Obaja legionársky dobrovolníci padli 13. januára 1937 v Majdahonde neďaleko Madridu, počas ofenzívy proti komunistickému mechanizovanému útoku. Preniesť ich pozostatky späť do vlasti trvalo takmer mesiac. Boli pochovaný 13. februára 1937 v Bukurešti, kde bolo na ich počesť postavené v Zelenom dome mauzoleum. Toto mazoleum bolo neskôr zničené komunistami, a dnes nie je známe kde sú telesné pozostatky týchto mučenníkov.
Obeť dvoch Rumunov vyvolala v Európre obrovský súcit. Na ich počesť sa  v Španielsku, Francúzsku, Belgicku, Nemecku, Poľsku a inde konali manifestácie. Viac ako milión ľudí ich sprevádzalo na poslednej ceste v Rumunsku. Ich obeť nebola zbytočná: boľševici boli v španielsku porazený. 

Cruciada Dacca
nouadreapta.org

Chrámová pieseň Hrdinovia Mota a Marin

 Spomienka na Motu a Marina (13.január 1941)


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: