Orgány unesených a zavraždených Srbov z Kosova smerovali najmä do Izraela

29. decembra. 2010 o 11:26 | Kategória: Kosovo, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Orgány unesených a zavraždených Srbov z Kosova smerovali najmä do Izraela

Belehrad 26. decembra 2010 – Orgány civilistov unesených z Kosova boli prevážané do Nemecka, Škandinávie, USA, Izraela a Británie. Hlavnými kupcami boli bohatí Arabi a Židia, napísal dnes na svojej internetovej stránke renomovaný belehradský denník Politika s odvolaním sa na materiály srbskej prokuratúry pre vojnové zločiny.
Podľa Politiky boli do obchodu s orgánmi v Kosove zapojení lekári z Izraela, Turecka, Brazílie a z Filipín a hovorilo sa o nich ako o “lekároch, ktorí pustošia Balkán pri pátraní po ľudských orgánoch”.
Srbská prokuratúra pre vojnové zločiny sa podľa denníka odvoláva na správu o medzinárodnom obchode s orgánmi, ktorú vypracovala skupina odborníkov z newyorskej univerzity Columbia.
Obličky pre bohatých Židov a Arabov
V správe sa uvádza, že bohatí Arabi a Izraelčania boli hlavnými kupcami orgánov pochádzajúcich z juhovýchodnej Európy. Prokuratúra sa odvoláva na vyšetrovanie, ktorého výsledky boli zverejnené v novinách American Chronicle.
Vyplýva z nich, že na jeruzalemskej klinike sa iba v roku 2001 zotavovalo 60 pacientov, ktorým transplantovali obličku od neznámeho darcu.
Vo vyšetrovacom spise sa uvádza, že kvôli tomu “mnohí Izraelčania cestujú do východnej Európy v sprievode izraelských lekárov,” napísala Politika.
Osobitnú kapitolu, ktorá podľa nej zaujala srbskú prokuratúru, predstavuje prípad “žltého domu” na severe Albánska, v ktorých mali podľa niektorých tvrdení odoberať orgány zajatým civilistom.
V kapitole sa nachádza správa o súdnom vyšetrovaní. Správa je označovaná ako kľúčová, lebo potvrdzuje, že niektoré vyšetrovania v žltom dome prebehli napriek odmietaniu zo strany albánskych úradov a misie OSN v Kosove (UNMIK).
V správe sa uvádza celý rad nájdených liekov a príslušenstva, ktoré poukazujú na možnosť, že sa v žltom dome mohli vykonávať chirurgické zákroky.
Čo je na chýbajúcich stranách
V krátkej retrospektíve tohto prípadu srbská prokuratúra uvádza, že sa z “veľmi spoľahlivých zdrojov dozvedela o nedostatku viacerých strán z tejto správy, ako aj o tom, že sú všetky mená v tejto správe prekryté bielou farbou,” cituje Politika.
Šéf srbského úradu pre spoluprácu s haagskym tribunálom Rasim Ljajič nedávno vyjadril očakávanie, že Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) začne trestné stíhanie lídrov UNMIK-a vo veci pohŕdania súdom kvôli zakrývaniu dôkazov v prípade obchodu s ľudskými orgánmi, dodal srbský spravodajský server RTS.
Ljajič pre belehradský denník Blic povedal, že o obštrukciách zo strany UNMIK-a hovorí správa osobitného spravodajcu Rady Európy (RE) Dicka Martyho, správy súdnych znalcov UNMIK-a i bývalej hlavnej žalobkyne ICTY Carly del Ponte. Podľa Ljajiča bude musieť niekto za tieto obštrukcie niesť zodpovednosť.

Srbská prokuratúra má dôkaz. Video s lídrami UKC a unesenými Srbmi

Srbská prokuratúra pre vojnové zločiny disponuje videozáznamom zo zadržiavacieho tábora v Likovci v Kosove z mája 1998, na ktorom sú zachytení lídri Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) a štyria unesení kosovskí Srbi. Informoval dnes o tom srbský spravodajský server RTS.
 
Videozáznam by mohol byť jedným z hlavných dôkazov proti úradujúcemu kosovskému premiérovi Hashimovi Thacimu, ktorý čelí obvineniam z vedenia organizovanej kriminálnej skupiny, stojacej okrem iného aj za obchodovaním s orgánmi zajatcov, napísal belehradský denník Blic. Táto kriminálna skupina je známa pod menom “drenická”. “Videozáznam by mohol byť jedným z hlavných dôkazov proti úradujúcemu kosovskému premiérovi Hashimovi Thacimu, ktorý čelí obvineniam z vedenia organizovanej kriminálnej skupiny, stojacej okrem iného aj za obchodovaním s orgánmi zajatcov, napísal belehradský denník Blic. Táto kriminálna skupina je známa pod menom “drenická”.
Video nahrali príslušníci UCK v máji 1998. Je na ňom Žarko Spasič, unesený 14. mája toho istého roku zo zamestnania. Je tam aj kosovskorbský policajt Dejan Stojiljkovič, unesený 19. mája v čase, keď sa autobusom vracal z návštevy príbuzného v meste Peč.
Na videozázname vidieť aj ďalších dvoch unesených, Vladimira Spasiča a Miroslava Šuljiniča, upresnil RTS. Pozostatky Šuljiniča boli objavené v roku 2005 v masovom hrobe pri Lapušniku.
Podľa poznatkov prokuratúry v máji 1998 v spomenutej oblasti drenická skupina posilňovala svoje aktivity. Jej členovia napádali mestá i dediny a uniesli najmenej 30 srbských a 11 albánskych civilistov, ako aj niekoľko policajtov, dodal Blic s odvolaním sa na zdroj blízky vyšetrovaniu.

Zdroj: tlač


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: