Trafená hus zagágala – kauza WikiLeaks

10. december. 2010 o 15:36 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Trafená hus zagágala – kauza WikiLeaks

Keď vojská štátov NATO bombardovali pred takmer dvanástimi rokmi Juhosláviu, súbežne s vojenskými akciami bežala aj ofenzíva propagačná. Bola založená na klamstvách, polopravdách a vedomom zatajovaní skutočností a zahmlievaní. Vtedy sme napríklad nevedeli, že naša vtedajšia vláda nás vtiahla proti vôli väčšiny občanov do tejto barbarskej agresie, keď povolila prelety lietadiel NATO cez náš vzdušný priestor. Nevedeli sme to preto, lebo nám to akosi zabudli povedať a keď už museli s pravdou von, najprv nás odbavili polopravdou o tankovacích lietadlách a až na veľa priznali, že nad našimi hlavami lietajú aj plne vyzbrojené lietadlá.

Možno sa pýtate, prečo som sa k tejto už pomerne starej veci vrátil. Na tento prípad som si totiž spomenul, keď som čítal o “kauze” zverejnenia tajných informácií na internetovom portáli Wikileaks. Julian Assange sa totiž dopustil strašného hriechu. V dobe keď sa každý oháňa prístupom k informáciám zverejnil materiály, ktoré by isté kruhy najradšej udržali v tajnosti. A to je dnes ten najväčší hriech. Ukázať ľuďom zákulisie a preniknúť do kuchyne, kde sa pečú veci, ktoré ovplyvňujú životy miliónov ľudí. Pretože dnes je možné zverejňovať čisto súkromné veci zo života tzv. celebrít a nezmysly o ich živote alebo smrti. To možné je, aj keď je to na hrane etiky. Ale uverejniť pravdu o spôsoboch a metódach mocných to možné nie je.

A preto je tento prípad jedinečný. Ponúka totiž alternatívu k priemyslu, ktorý vydáva za správy ohlupujúce a infantilné hlúposti a emocionálne obrazy politikov, ktoré budia dojem, že vznikli na objednávku. Ľuďom, ktorí hľadajú skutočné správy o stave sveta takto práve svitla nová nádej. A čo povedať o ľuďoch, ktorí stoja za zatknutím šéfa Wikileaksu Juliana Assangeho? Asi len toľko, že sa zachovali maximálne hlúpo a celkom v duchu hesla “trafená hus zagágala”. Keby sa správali korektne a súlade s všeobecnou morálkou a nepoužívali by klamstvo a zahmlievanie skutočnosti ako pracovnú metódu nemali by sa čoho báť. Ale oni sa boja.

Roman RS

Súvisiace – WikiLeaks – CIA – Mossad?

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: