Spomienka na generála M. R. Štefánika v Považskej Bystrici

7. december. 2010 o 21:25 | Kategória: Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Spomienka na generála M. R. Štefánika v Považskej Bystrici

Považská Bystrica / 5. decembra 2010 – sa konalo zhromaždenie nacionalistov a občanov mesta, aby si pripomenuli 55. výročie odstránenia sochy generála Milana Rastislava Štefánika. Stretnutie sa konalo na mieste, kde kedysi táto monumentálna socha stála.
     Akcie sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí, vrátane členov Slovenskej pospolitosti, (MO SP Považie a MO SP Orava), organizácie Nové slobodné Slovensko, Matice slovenskej (MO Považská Bystrica) a poslanci Mestského zastupiteľstva  Považskej Bystrice.
     Na začiatku akcie odznela báseň na počesť gen. M.R. Štefánika, ktorú odrecitovala predsedníčka MS, taktiež vyzvala v krátkom príhovore k jednote bez rozdielov a zaznela hymna Slovenskej republiky. Po nej sa položil veniec na znak uctenia si pamiatky generála Milana Rastislava Štefánika.
     Potom pokračovala príhovorom o budovaní sôch a pamätníkov gen. M.R. Štefánika v minulosti, taktiež o podpore vybudovania novej sochy.
     Aktivista organizácie Nové slobodné Slovensko vo svojom príhovore vyzdvihol osobu gen. M.R. Štefánika a jeho zásluhy pre slovenský národ.
    Aktivista Slovenskej pospolitosti z MO SP Orava nám priblížil osobnosť gen. M.R. Štefánika ako astronóma, jeho zásluhy o československú štátnosť. Pripomenul nám, že nie je mŕtvy, ale zostáva živý svojimi činmi. Pod jeho heslom: „Veriť, pracovať a milovať,“ musíme bojovať o našu zem.
     Pán Šuják a pani poslankyňa MsZ v Považskej Bystrici rozprávali o otvorenom liste primátorovi mesta na obnovenie sochy alebo pamätníka gen. M.R. Štefánikovi, ako aj o iniciatíve zorganizovať zbierku na túto vec.
     Potom vystúpil s krátkym prejavom člen HV SP Marcel Urban, ktorý uviedol pána Vladimíra Pavlíka a ten vo svojom prejave spomenul okrem iného, aj snahy sprivatizovať spomienku gen. M.R. Štefánika, ako aj o tých, ktorý sa všemožne snažili umlčať ho.
     Predsedníčka MS ukončila spomienkovú akciu poďakovaním zúčastneným osobám a výzvou o podporu petície na obnovenie sochy generála M. R.  Štefánika v Považskej Bystrici.
     Na záver si prítomní  spoločne zaspievali pieseň Kto za pravdu horí.

MO SP Považie

Súvisiace –

Video z akcie TU

Dokumenty o zavraždení M. R. Štefánika

Nové svedectvá o vražde generála M. R. Štefánika                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: