Slovensko má 23 cigánskych starostov

30. novembra. 2010 o 21:28 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Slovensko má 23 cigánskych starostov

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity víta, že možnosť rozhodovať o správe vecí verejných bude mať po sobotňajších komunálnych voľbách aj 23 cigánskych starostov, ktorých počet vzrástol oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu o štyroch.
“Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity verí, že zvolení primátori a starostovia budú dbať na potreby všetkých občanov a budú mať odvahu začať hľadať riešenia vedúce k integrácii a dlhodobému zlepšeniu životných podmienok Cigánov žijúcich v extrémnej chudobe v marginalizovaných osadách,” vyhlásil v stanovisku úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity Miroslava Polláka.


Zároveň kritizuje porušovanie zákona, bez ktorého sa voľby už tradične nezaobišli. “Je poľutovaniahodné, že aj počas volieb do orgánov samospráv obcí sa zneužívala chudoba obyvateľov cigánskych osád a objavili sa podozrenia z nelegálneho získavania hlasov cigánskych voličov,” konštatuje úrad splnomocnenca Polláka. Zvoleným primátorom a starostom je pripravený pomôcť riešiť cigánsku  problematiku.

Sú to kľúčové osobnosti. Podľa rómskeho splnomocnenca patria primátori, starostovia a poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev medzi kľúčových partnerov v politike zameranej na zlepšenie postavenia obyvateľov cigánskych komunít. Aj vďaka dobrovoľnej spolupráci a zaangažovanosti primátorov a starostov sa úradu podarilo dosiahnuť zlepšenie postavenia obyvateľov cigánskych osád a naštartovať programy, ktoré považuje v zlepšovaní životných podmienok Cigánov za najefektívnejšie. “V mestách a obciach, v ktorých majú primátori a starostovia vôľu a záujem riešiť rómsku problematiku, sa zlepšila úroveň bývania, zvýšila sa zamestnanosť Cigánov a nevyskytujú sa vážnejšie problémy s dochádzkou detí do škôl,” uvádza úrad splnomocnenca. Obciam a mestám, v ktorých sa nachádzajú cigánske osady, je pripravený poskytnúť konzultácie a návrhy na opatrenia súvisiace so zaradením Cigánov do spoločnosti. Stanovisko poskytla Iveta Duchoňová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Cigánsky kandidáti boli v niektorých obciach výrazne úspešní. V tohtoročných voľbách do orgánov samospráv boli viac ako doteraz aktívne rómske politické strany, ktorých kandidáti v niektorých obciach na Šariši a hornom Zemplíne dostali aj veľkú podporu od voličov. V Jarovniciach v okrese Sabinov, kde je najpočetnejšia cigánska osada na Slovensku, bude po prvykrát starostom kandidát za rómsku stranu Florián Giňa, v 13-člennom zastupiteľstve tu budú mať cigánsky kandidáti väčšinu.
V Čičave v okrese Vranov nad Topľou získal cigánsky kandidát na starostu za Stranu sociálnej solidarity Miroslav Kroka iba o tri hlasy menej, ako víťaz volieb Ladislav Kalafa z KDH, celé nové sedemčlenné zastupiteľstvo však budú tvoriť Cigáni. Väčšinu cigánskych poslancov budú mať aj v obecných zastupiteľstvách v Malom Slivníku aj v Chminianskych Jakubovanoch, obe obce patria do okresu Prešov.
Naopak, v Ostrovanoch v okrese Sabinov, kde kandidovali za rómske politické strany až deviati kandidáti na poslancov, zvolili iba troch. V deväťčlennom zastupiteľstve bol doteraz jeden predstaviteľ za rómsku stranu. Staronový prvý muž obce Cyril Revák pripisuje menší úspech cigánskych kandidátov slabšej účasti obyvateľov osady na voľbách.
V Jarovniciach sa zmenil pomer síl. Výsledok volieb najviac zmenil pomer síl v Jarovniciach. Ako uviedla pre agentúru SITA predsedníčka miestnej volebnej komisie Janka Marcinčinová, voľby starostu vyhral 40-ročný Florián Giňa, ktorý kandidoval za Stranu rómskej koalície (SRK). Žije v osade, je otcom deviatich detí, na kandidačnej listine si uviedol, že je tútor. Do poslaneckých lavíc v Jarovniciach si v novom volebnom období zasadnú štyria poslanci za Rómsku iniciatívu Slovenska (RIS), traja za SRK, dvaja za KDH, dvaja kandidovali ako nezávislí a po jednom poslancovi budú mať strany SDKÚ-DS a Smer-SD. V obci žije 5 476 obyvateľov. Na voľbách sa zúčastnilo okolo 70 % voličov. Nový starosta vystrieda po trinástich rokoch vo funkcii Mariána Kyjovského (nezávislý), ktorého porazil o 430 hlasov. V obci kandidoval ešte Ľubomír Trišč za KDH, ktorý skončil tretí.
V Čičave v sedemčlennom zastupiteľstve mali v uplynulom volebnom období jedného cigánskeho poslanca, teraz ich tu zasadane sedem. Vo voľbách kandidovali za strany RIS (6) a Most-Híd (1). V obci, kde žije 1 128 ľudí, tvorí cigánska komunita asi 60 % obyvateľstva. Cigáni žijú v dvoch osadách aj v obci. Za posledné volebné obdobie im postavila obec 62 bytov nižšieho štandardu. Podľa zapisovateľky obecnej volebnej komisie Márii Juskovej v obci prevláda presvedčenie, že cigánsky voliči mohli vynášať z volebných miestností von hlasovacie lístky, ktoré tam krúžkovali a následne ich vhadzovali do urny. Nedá sa to prakticky dokázať.
Môže však potvrdiť, že počas volieb vydali 590 voličských lístkov, odovzdaných však bolo 589. Podľa jej vyjadrenia štát by mal prijať také opatrenie, aby sa pri voľbách nedalo manipulovať s hlasovacími lístkami. Podľa nej hlasovacie lístky by mali byť opatrené čipom, ktorý by pri vynášaní z miestnosti zapípal, ako to funguje v obchodoch.

Zdroj: Tlač

Poznámka –

Začínam nadobúdať pocit, že pri nekontrolovanom raste cigánskej populácie je viac ako pravdepodobné, že sa na území Slovenska môže vyskytnúť “kosovský syndróm” a cigáni doslova ovládnu celé okresy, alebo kraje. Rovnako nie je nemožné, aby sa v budúcnosti napríklad stal prezident , alebo premierom SR Cigán. Koho záujmy by  zastával si môže každý domyslieť sám.

Na základe horeuvedených výrokov o privítaní odovzdávania moci v samospráve  do rúk cigánov je evidentné, že vládny splnomocnenec nemá šajnu o skutočných pomeroch a problémoch v cigánskych osadách a obciach. Preto sa len ťažko môžeme v najbližšej dobe dočakť efektívneho riešenia cigánského problému.

Kovlad

Chcete aby celé Slovensko dopadlo takto –

Začne v Kameňanoch druhé Kosovo

Ivan Mižigár – vládca Žehry, Drevníka a Hodkoviec

Cigáni žiadali za účasť v referende 30 tisíc eur na pochybné projekty

Cigánske útoky sa stupňujú

Cigáni začnú rabovať, ak sa nezačne riešiť ich otázka, vyhrážajú sa predáci Únie Rómov na Slovensku

Kameňany – mesto kde vládne cigánsky teror


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: