V Srbsku proti úchylákom

12. október. 2010 o 21:39 | Kategória: Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na V Srbsku proti úchylákom

Belehrad 10. októbra 2010 -Skoro 100 zranených, väčšinou policajtov, si v nedeľu vyžiadali strety medzi poriadkovou políciou a odporcami uchylákov. Ochrancovia tradičnej rodiny chceli zabrániť odpornej  exhibícii deviantov, ktorí sa rozhodli provokovať a zorganizovali si pochod za svoje údajné práva v srbskom hlavnom meste. Zranenia utrpelo najmenej 78 policajtov, z toho jeden ťažké, a 17 civilistov. V Belehrade rozmiestnili tisíce policajtov, ktorí uzavreli ulice a časti mesta, kde sa pochod konal. Stovky odporcov pochodu útočili zápalnými fľašami a kameňmi a snažili sa preraziť policajné kordóny. Zničených bolo viacero áut, množstvo výkladov a okien, vandali zapálili tri mestské autobusy, údajne sa vyskytlo aj rabovanie. Starosta Belehradu Dragan Djilas odhadol škody na vyše milión eur. Policajti zasiahli proti protestujúcim slzotvorným plynom a obrnenými vozidlami. Najmenej 100 protestujúcich zadržali, 53 z nich zostáva vo väzbe. Ide najmä o mladých futbalových fanúšikov, z ktorých sa niektorí  vyhrážali buzerantom smrťou. 
Ultrapravičiari zaútočili aj na budovu vládnej Demokratickej strany Srbska a podpálili jej garáž. Podľa ministra obrany a podpredsedu strany Dragana Sutanoviča bola čiastočne zničená aj časť archívu, sklad a telefónna ústredňa a na budovu sa aj strieľalo. Terčom útoku bola aj budova  miestnej “americkej” televízie a sídlo Socialistickej strany Srbska, na ktorom porozbíjali okná.
Na asi 15-minútovom pochode – exibícii uchylákov sa zúčastnilo asi tisíc ľudí. Davu obkolesenému policajtmi sa prihovoril šéf misie Európskej komisie v Srbsku Vincent Degert. “Dnes oslavujeme veľmi dôležitý deň. Oslavujeme toleranciu, slobodu slova a slobodu zhromažďovania,” vyhlásil.  Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bol pochod a jeho ochrana “testom zrelosti srbskej demokracie”.
Proti pochodu v sobotu v Belehrade protestovalo vyše 20.000 Srbov z toho 8000 radikálov.  Protest zorganizovali radikálne nacionalistická organizácie, ktoré sa odvolávajú na tradičné hodnoty hlásané srbskou pravoslávnou cirkvou. Posledný pochod úchylákov sa v Srbsku konal v roku 2001, a bol rozbitý. V roku 2009 sa organizátori rozhodli pochod z bezpečnostných dôvodov zrušiť, tentoraz sa však svojho zámeru nechceli vzdať.

Zdroj: tlač

Súvisiace –

Proti sodomistom s bičujúcim Kristom

Čakáme vás!

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: