Dominanta Popradu je definitívne sprznená a z Popradu sa stáva čínska štvrť s polyfunkčnými monštrami

1. október. 2010 o 17:20 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Dominanta Popradu je definitívne sprznená a z Popradu sa stáva čínska štvrť s polyfunkčnými monštrami

Zdemolovaná a sprznená historická budova na obrázku prežila kapitalizmus aj reálny socializmu, ale neprežila „primátorovanie“ A. Danka, ktorému sa podarilo úplne zmeniť vzhľad bývalej „Brány Tatier“  a súčasnej „brány čínskeho a ázijskeho  ekonomického dobývania Slovenska.“ A čo na to občan?  Toho okrem  existenčného prežitia už  nič iné nezaujíma a je mu úplne jedno kto bude v ďalších voľbách primátorom a kto z mesta pod Tatrami urobí  ázijsku perifériu.  Rovnako mu je úplne jedno či si niekto dá na historického veterána nové elektróny a tuning z Mercedesa. To je presne to, čo sa stane zo secesnej budovy v Poprade terasovou nadstavbou v modernistickom štýle na torze tejto budovy. A tak už len zopár osamelých bojovníkov sa márne snaží zachrániť čo sa z Popradu ešte zachrániť dá a vrátiť mesto ľuďom.
September 2010

Stane sa zo secesnej historickej budovy v Poprade polyfunkčné monštrum?
Možno si občania Popradu spomenú na poštovú zásielku, ktorú dostali v mene primátora mesta a v ktorej bol kalendár s historickými pohľadnicami Popradu. Tento chvályhodný počin, najmä tým neskôr narodeným, pripomenul históriu mesta ku ktorej neodmysliteľne patrili dominanty námestia ako Kostol sv. Egídia so zvonicou, budova dnes slušne zrekonštruovanej budovy Reduty a secesná budova za socializmu bývalého Pionierskeho domu a  dnešného Centra voľného času s antickou sochou na bohato tvarovanom priečelí. Túto budovu, ktorá sa donedávna nachádzala v zozname chránených historických pamiatok, navrhol známy popradský architekt Ing. Jozef Šašinka a tí skôr narodení si ju pamätajú v súvislosti s hičovou záhradou s mohutnými listnáčmi, ktoré prežili niekoľko režimov.

             Po „transformácii socializmu“ po novembri 1989 a neskoršom nástupe novozbohatlíkov  sa ráz Popradu začal radikálne meniť. Okrem skrášlenia mesta a fasád historických častí budov, bohužiaľ  nastala aj hystéria skupovania nehnuteľností a výstavba množstva tzv. polyfunkčných domov. Ako vyzerá prasknutie tejto bubliny je ukážkovo názorne zo situácie v USA, Veľkej Británii či Írsku. Vedľajším efektom týchto zmien sa stala aj premena časti centra mesta na „China Town“, čomu sa síce nevyhli nikde vo svete, ale v metropolách západných miest si mimoriadne aktívnych ázijských obchodníkov držia aspoň v  okrajových štvrtiach mimo  centier miest.

           V dnešnom veku informácií a internetu sa na Popradčanov chŕlia kvantá rôznych informácií ale ani jedna o tom, že budova, ktorá prežila kapitalizmus aj socializmus sa má premeniť na niekoľkoposchodové polyfunkčné monštrum  s betónovým parkoviskom na mieste hičovej záhrady a priestoroch športových ihrísk, ktoré sa z tohto dôvodu už dlhodobo neudržujú.

            Okolo predaja sa toho oficiálne veľa nezverejnilo a tak nezainteresovanému dá dosť práce získať aspoň základné informácie o jej predaji a zistiť skutočnú pravdu z rôznych kuloárnych informácií a zavádzajúcich fám, ktorých obeťou sa v tomto prípade stala ECAV v Poprade. Z oficiálnych dokumentov uverejnených na internetovej stránke Mesta Poprad sa dá zistiť, že predaj bol schválený 30. 5. 2008 za 41 500 000.-Sk. spoločnosti LBG Palac s.r.o., Pribinova 25 Bratislava 811 09. Je pozoruhodné, že podľa výpisu z Obchodného registra Okresného súdu Bratislava I, vložka číslo 54202/B, táto spoločnosť vznikla 7. 8. 2008 a v obchodnom registri bola zapísaná 29.8.2008. Dátumom uzatvorenia zmluvy č. V 5384/08 je 11. september 2008. Na koho je spoločnosť LGB Palác s.r.o., s vkladom 200 000.- Sk. v skutočnosti prepojená môžu občania Popradu len dedukovať.

            Pozoruhodné a šokujúce na tejto veci je najmä to, ako sa za chrbtom občanov Popradu likviduje dominanta mesta a ako bola historická budova vyňatá zo zoznamu historických pamiatok.   Malo by byť povinnosťou každého slušného človeka, ktorého nenechá chladným takýto cynický a bezohľadný prístup, požiadať ministra kultúry SR petíciou o prešetrenie ako sa dá vyňať secesná historická budova zo zoznamu pamiatok a najmä za koľko?

            Zdá sa, že s výmenou moci ideológie za moc peňazí si už každý robí svojvoľne čo chce. Ostáva už len otázka načo sú vlastne štátne inštitúcie, ako Pamiatkový úrad či Úrad na ochranu životného prostredia?

 

                                                                                              Vladimír Pavlík      13.11.2008

Poznámka: O napísanie tohto príspevku ma požiadalo niekoľko občanom Popradu a hoci nie som obyvateľom Popradu, toto mesto často navštevujem a nie je mi ľahostajný jeho osud.

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: